Perşembe , 1 Aralık 2022

‘NEDEN SIK SIK TÜRKİYE’YE GİDİYORSUN?’

ALMAN GAZETESİ TÜRK BAKAN’A ‘NEDEN SIK SIK TÜRKİYE’YE GİDİYORSUN?’ SORUSUNU SORDU

Yıllardır, Almanya’da değişik partilerde politika yapan  bazı politikacı, Milletvekili ve bakanların, AKP ve AKP’ye bağlı belediye ve kurumlarca Türkiye’ye davet edilmesi ve değişik şehirlerde ağırlanmaları ile ilgili daha önce defalarca sorular sormuş ve cevap alamamıştık.

 ALMANYA- Alman Stuttgarter Zeitung gazetesi, Baden-Württemberg eyaleti Uyum Bakanı Bilkay Öney’in son zamanlarda toplantılara katılmak üzere sık sık Türkiye’ye gitmesini eleştirdi.
Gazetede, ‘Türkiye’ye Öncelik Tanıyor’ başlığıyla verilen haberde, Uyum Bakanı Öney gibi kabinede başka bir bakanın yurtdışındaki bir programa sık sık katılmadığı belirtilirken, Öney’in 3 yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya geldiği hatırlatılıyor.

Haberde Öney’in Bakan olduktan sonra 2011 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından İstanbul’a davet edildiği, Başbakan Erdoğan ile Ankara’da biraraya geldiği, 2012 yılında Bertelsmann-Stiftung adlı vakfın davetlisi olarak tekrar İstanbul’a gittiğine dikkat çekildi.

Uyum Bakanı Öney’in geçtiğimiz aylarda da Şişli, daha sonra Urfa Belediye Başkanı’nın daveti üzerine Urfa’ya gittiğine de işaret edildi.
Haberde, Urfa’da yerel gazetelerde ‘Bakan Öney, Almanya’da Türkiye’yi Çok İyi Temsil Ediyor’ başlğıyla yayınlanan yazılara da dikkat çekiliyor.

Özcan Mutlu ( Yeşiller Berlin MV) Aygül Özkan (CDU Niedersachsen Eyalet eski bakanı) Bilkay Öney (SPD Baden-Württemberg eyaleti Uyum Bakanı) Nebahat Güçlü (Yeşiller Eski MV) İstanbul AKP’li, Belediye başkanı Kadir Toptaş’ davetinden

Alman Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Milletvekili Bernhard Lasotta, Uyum Bakanı Öney’in Türkiye’ye daha çık konsantre olduğunu ileri sürdü.

‘ÇİFTE VATANDAŞLIKLA İLGİLİ YASA TASARISINI SALI GÜNÜ KABİNEYE SUNACAĞIM’

Baden-Württemberg Eyaleti Uyum Bakanı Öney,konu ile ilgili olarak  verdiği demecinde göçmenlere çifte vatandaşlık hakkının tanınması ile ilgili eyalet hükümetine yasa önergesini vereceğini ve CDU’nun bu nedenle kendisine karşı anti propaganda kampanya yürüttüğünü ileri sürdü

.

‘TÜRK VE TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI YAPILIYOR

Öney, ‘Yabancı düşmanlığı, Türkiye ve Türk düşmanlığı yapılıyor resmen. Benim 3 yaşımda Almanya’ya geldiğim vurgulanıyor. Açıkçası Türk kökenli olmamla doğrudan hedef gösteriliyorum. Irkçılık var burada. Bakan olarak herkes bir yerlere gidiyor. Örneğin Federal Uyum Bakanı Böhmer de sık sık Türkiye’ye davet ediliyor. Ancak ben Türk kökenli olduğum için bu göze batıyor. Birkaç ay önce Urfa’ya gittim, özellikle barış sürecinde bu geziyi önemsiyorum. Sonuçta eyaletimizde çok sayıda farklı kültürlerde göçmenler yaşıyor’ dedi.

Nebahat Güçlü (Yeiller eski MV)ve  Aygül Özkan (CDU eski bakan) İstanbul AKP’li, Belediye başkanı Kadir Toptaş’ davetinden

‘ZAN ALTINDA TUTULUYORUM’

Alman basınında kendisi hakkında çıkan bu tür yazılarla ilgili ‘zan altında tutulduğunu’ ileri süren Öney, ‘’Zan altında tutuluyorum. Sadece beni değil, Türk olmam ve Türkiye de zan altında tutuluyor. Başka politikacılara da bu tür soruları soruyorlar mı acaba? Örneğin Uyum Bakanı Böhmer, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Roth da sık sık Türkiye’ye gitmekte. Üç yaşında Almanya’ya gelmek suç mu? ‘ şeklinde açıklamada bulundu.

Bakan Öney, Urfa Belediye Başkanı ziyaretinde

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.