Perşembe , 9 Şubat 2023

”Ne Hızır Paşa’nın sofrasında, yanında oluruz, ne de işbirlikçinin, Yezit’in safında oluruz”

AlevilerAcıklama

5 Temmuz Pazar günü Hamburg Demokratik Çorumlular Platformu tarafından, TGH salonundan düzenlenen Çorum katliamında yaşamını yitirenleri anma etkinliğinde, Platform adına Başkan Fuat Töremiş, katliamla ilgili bir konuşma yapmak yerine, Hamburg’da faaliyet yürüten Alevi kurumlarını hedef alan ve ağır bir dil kullanılan yazıyı okuması tepkiyle karşılandı.
Töremiş, Alevi derneklerini  ‘zavallılar’ olarak nitelendirdiği konuşmasında Çorum katlimanı anma etkinliğinin TGH’da düzenlenmesinden dolayı Alevi kurum temsilcilerinin gelmemelerini de ‘ucuz hesap yapmakla’ suçlamıştı.
Daha önce, söz konusu anma etkinliğinin TGH salonunda düzenlenmesine karşı çıkan, Alevi dernekleri, başka bir mekanda etkinliğin gerçekleştirilmesi önerisine DÇP olumsuz cevap vermesi üzerine, Hamburg Alevi Kültür Merkezi, Bergedorf Alevi Kültür Merkezi ve Harburg Alevi Kültür Merkezi, etkinlikten çekildiklerini açıklamışlardı.

Alevi kurumlarını hedef alan konuşmaya, Alevi kurum ve kuruluşlarınca bir basın açıklaması ile cevap verildi.
İşte o açıklama

”Basına ve kamuoyuna
Hamburg Alevi Kültür Merkezi kurulduğu 1989 yılından günümüze kadar ilkeleri, sorumluluğu ve inancı gereği mazlumdan, ezilenden ve haklıdan yana olmuştur, olmaya da devam edecektir.
Irkçı, şoven, şeriatçı, milliyetçi ve hatta mikro-milliyetçi kurum ve kişilerle de yan yana gelmez, işbirliği yapmaz, yapamaz.
Hem ülkemizde, hem Avrupa’da, hem de yaşadığımız Hamburg’da, Alevi kurum ve derneklerini ayırmak, ayrıştırmak, örgütlü yapımızı ve dayanışma gücümüzü kırmak için çeşitli hizip çevrelerince bir takım provokatif girişmler yapılmaktadır.
Bizler, Hamburglu Aleviler olarak kitlesel gücümüzün farkındayız ve bu oyunlara gelmeyeceğiz. Hiçbir faşizan kişi ve kurumla polemiğe girmeksizin yolumuza devam ediyoruz.
Şah Hüseyin ve Pir Sultan Abdal’ın haklı davalarının, takipçisi ve talipleriyiz.
Ne Hızır Paşa’nın sofrasında, yanında oluruz, ne de işbirlikçinin, Yezit’in safında oluruz, dost ve düşman, bunu böyle bilsin!
Aşk-ı muhabbetlerimizle,
Hamburg Alevi Kültür Merkezi, Harburg Alevi Kültür Merkezi ve Bergedorf Alevi Kültür Merkezi’

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.