Cumartesi , 25 Haziran 2022

Müze, Konsolosluk destekli TGB panelini iptal etti

Avrupa Postası’nın, 30 Nisan Perşembe günü Hamburg Etnoğrafya Müzesi (Völkerkundemuseum) salonunda yapılması öngörülen ‘Ermeni-Türk Sorunu’ ve “100 Yıl inkar mı? 100 Yıl yalan mı? başlıklı konferansın arkasında Hamburg T.C Başkonsolosluğu destekli TGB olduğu haberi üzerine Panel, Müze yetkilileri tarafından iptal edildi.

MuseumFuerVoelkerkunde_Hamburg

Güncel / Haber Merkezi

Haberin türkçe ve almanca olarak yayını sonrası Etnoğrafya Müzesi müdürü Prof. Dr. Wulf Köpke ve Müzenin basın sözcüsü Julia Daumann, Avrupa Postası’na verdikleri  demeçte, tasarlanan “Ermeni Soykırımı” içerikli etkinliğin tek taraflı olarak iptal edildiğini açıkladılar.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Postası’nda yayınlanan haberde,  Etnoğrafya Müze müdürü Prof. Dr. Köpke, “Ermeni Soykırımı” bağlamındaki bir panelden öte, genel düzlemde bir tartışma yapılacağını dikkate almıştık açıklamasını yaptı. Diğer yandan TGB (Türkiye Gençlik Birliği) ismiyle bir zamanlar varolan Türkiye Göçmenler Birliği’ni (TGB) arasında yanlış anlamadan kaynaklı herhangi bir araştırma yapmadan salon yeri tahsis ederek hata yaptıklarını ifade etti. Hamburg Başkonsolosluğu adına salon yerinin tutulmasının da yapılan hatada önemli bir rol oynadığı belirtildi.

Müze adına yapılan açıklamanın Almanca ve Türkçesi:

”Völkerkundemuseum kündigt Genozidleugnern / Müze neden hayır dedi?
Von der Leitung des Völkerkundemuseums erreichte uns am Dienstag folgende Presseerklärung:
Absage der Podiumsdiskussion zum Thema Armenisch-Türkischer Konflikt am 30. April | 18 Uhr

Die Podiumsdiskussion zum Thema Armenisch-Türkischer Konflikt am 30. April wird nicht im Museum für Völkerkunde Hamburg stattfinden und das Museum für Völkerkunde Hamburg distanziert sich von den Inhalten dieser Veranstaltung.

Im Normalfall werden Veranstaltungsangebote mit einigem zeitlichen Vorlauf von der Leiterin der Veranstaltungsabteilung geprüft, die in Zweifelsfällen auch die zuständigen Wissenschaftler anspricht, um anschließend in einem hausinternen Gremium angenommen oder abgelehnt zu werden. In diesem Fall wurde die Anfrage zu einer offenen Diskussionsrunde zum Thema Armenisch-Türkischer Konflikt über das Türkische Generalkonsulat kurzfristig an uns heran getragen. Als uns die Redner und Inhalte dieser Fremdveranstaltung bekannt wurden, haben wir die Ausrichtung der Veranstaltung mit Erschrecken erkannt und sie abgesagt.”

Açıklamanın Türkçesi:
30 Nisan 2015 tarihli Ermeni-Türk Sorunu (Çatışması) Konulu Panelin İptali 30 Nisan 2015’de Ermeni-Türk Sorunu konulu panel, Hamburg Etnoğrafya Müzesi’nde yapılmayacak. Hamburg Etnoğrafya Müzesi bu toplantının içerikleriyle kendi arasına mesafe koymaktadır.  Normal koşullarda toplantı önerileri, ilgili bölüm yöneticisince önceden denetlenir; tereddütlü bir durum olduğunda ise konuyla ilgili bilim insanlarıyla konuşulur ve sonunda müze içindeki bir kurul tarafından kabul veya reddedilir.  Bu olayda ise, Ermeni-Türk çatışması konusunda açık oturum şeklinde bir toplantı talebi, kısa bir süre önce Türk Konsolosluğu tarafından yapıldı. Konuşmacılar ve bu yabancı toplantının içerikleri belli olduktan sonra, toplantının yönünü dehşetle karşıladık ve reddettik.

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.