Pazartesi , 3 Ekim 2022

Musul’da Son Durum

6286167890oiyu

MUSUL operasyonunda ikinci güne girilirken gelen son dakika haberlere göre intihar saldırısında 70 Irak askeri öldü. Bugün Geyara cephesinde Irak ordusu harekete geçereki stratejik öneme sahip bir ilçeye doğru gidiyor. 

ABD’den ve BM’den gelen Musul ile ilgili son dakika açıklamaları ise endişe verici oldu. Beyaz Saray Musul’da IŞİD’in büyük bir katliam yapabileceğini açıkladı. BM ise 700 bin kişinin evinden olacağını ve büyük bir insanı drama doğru yol alındığını bildirdi.

İşte Musul operasyonuna dair çeşitli haber ajanslarının son dakika bilgileri ve son durum.

Musul kent merkezine 22 kilometre mesafede, Irak Ordusu’yla IŞİD’liler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Abbas Receb köyüne giren ordu birlikleri ile IŞİD’liler arasında sokak çatışmaları devam ediyor. Köyde birçok tünel kazan örgüt üyeleri, köyü tamamen boşalttı. Irak Ordusu dünden bu yana Abbas Receb köyünü almaya çalışıyor. Ordu bu köyde kontrolü sağlarsa Hıdır İlyas köyü ile Selame bölgesine yönelecek.

Musul operasyonunu sürdüren Irak Ordusu, Nemrud kasabasına bağlı köylere doğru harekete geçti. Abbas Receb köyünü IŞİD’den almak isteyen ordu, daha sonra Selame bölgesine ilerleyip Musul’a yaklaşacak. Nemrud kasabasında operasyonu takip eden gazeteciler sokaklarda çatışmaların yaşandığını bildiriliyorlar. Koalisyon güçleri de havadan destek veriyor.
IŞİD’lilerin söz konusu köylerde tünel kazıp evlere bomba döşediğini belirtiyor. Bomba imha ekipleri de operasyonda yer alıyor. 35’inci Tugay, köydeki IŞİD hedefelerine top saldırsı düzenliyor ancak köyde sivillerin olması sebebiyle ordu tam anlamıyla saldırıya geçemiyor.

Musul’un doğusunda operasyona giden bir askeri konvoya bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi. 70 Iraklı askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

KÖYLERDE IŞİD’E KARŞI AYAKLANMA

Askeri bir yetkili “Hamam Alil nahiyesi çevresindeki bazı köylerde ayaklanma var. IŞİD’le savaşıyorlar. Irak askerleri de bundan moral buldu. Musul’un kontrolünün kolay olacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

İLK GÜNÜN SONUCU

Dün Peşmerge Güçleri’yle eşzamanlı harekete geçen Irak Ordusu, 3 köyde kontrolü sağlamıştı. Peşmerge Güçleri dün Hazır Cephesi’nde 3 koldan başlattığı operasyonla 9 köyü IŞİD’den temizledi.

Peşmerge için belirlenen ilk aşama planı, 24 saatten kısa bir sürede tamamlandı. Böylece 200 kilometrekarelik alan daha peşmergenin denetimine geçti.

musul-son-dakika-haberleri-olu-ve-yaralilar-pesmergejpgmbsu4mle

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.