Musa Anter davasında tutuklu olan tek sanık tahliye edildi

Gazeteci Yazar Musa Anter davasında, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi tek tutuklu sanık olan Hamit Yıldırım’ı 5 yıllık tutukluluk süresi dolduğu gerekçesiyle tahliye etti.

Gazeteci yazar Musa Anter 1992 yılında Diyarbakır’da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmiş, tetikçi olduğu iddiasıyla “Şırnaklı Hamit” olarak bilinen Hamit Yıldırım 28 Haziran 2012’de yakalanmıştı. Yıldırım, 2 Temmuz’da da tutuklanmasının ardından, 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 5 yıllık tutukluluk süresinin dolması gerekçe gösterilerek tahliye edildi.

“Kamu kurumları bilgi ve belge göndermedi”

Dihaber’de yer alan habere göre, Anter’in avukatı Selim Okçuoğlu, davanın tek tutuklu sanığının tahliye edilmesiyle ilgili olarak “Kamu kurumları bilgi ve belge göndermedi, mahkemelerle iş birliği yapmaya sıcak bakmadılar. Geçmişin hesabının sorulması yerine geçmişin aklanması davalarına dönüştü. Bizim dava da bu şekilde” dedi.

“Sanık Yıldırım kaçabilir”

Okçuoğlu, sanık Yıldırım’ın tahliyesinin ardından kaçabileceğini belirtirken Musa Anter’in oğlu Dicle Anter de benzer bir kaygıyı taşıdığını dile getirdi. Dicle Anter, “Madımak’ı yakanlar vardı ya onları 10 yıl sonra serbest bıraktılar. Çıktıktan sonra da, bir hafta sonra tutuklama kararı çıkarıldı. Ondan sonra hepsi kaçtı o kişiler nerede kimse bilmiyor. Ben Hamit Yıldırım’ın buralarda kalacağını tahmin etmiyorum” dedi.

Sendika.org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir