Mülteciler açlık grevinde, Hamburg SPD-Yeşiller Eyalet Hükümeti acizlik içinde

Pazartesi günü açlık grevine başlayan mülteciler, ”Hayvanların bile barınamayacağı koşullarda yaşamamız isteniyor, biz insanız” dediler.

Bergedor2
Mustafa Akpolat

Yaklaşık 2 aydır Hamburg Messehallen’in bir salonunda barınan çoğunluğu Suriye’den gelen mülteciler, 30 Eylül’de Fuarın açılacağından dolayı, gecen Cuma gecesi saat 2’de uykularından uyandırılarak ve apar topar otobüslere bindirilerek, Bergedorf’ta boş bir binaya yerleştirildiler.  Bazı mülteciler  bu durumu protesto ederek direnmelerine rağmen, özel güvenlik görevlilerince  Messehallen boşaltıldı.

Bergedorf1
Bergedorf’ta daha önce Max Bahr’ın bulunduğu, Kurt A. Körber Chaussee adresindeki ve şu an boş olan binanın içine ve dışarıda kurulan çadırlara  yerleştirilen mültecilerden bir çoğu yeni yerleştirelen binadaki ve verilen çadırlardaki yaşam koşullarının kötülüğünden dolayı açlık Grevine başladılar. Bir çok mülteci bina içinde sağlıksız koşullarda kalmak yerine dışarıda kalmayı tercih ederek açlık grevine başladılar. 70 kadar mültecinin açlık grevinde  olduğunu belirten gönüllü yardımcılar, bir muhatabın olmayışı  durumu daha da  zorlaştırmaktadır dedi. Kendilerine ev sözü verildiğini belirten Mülteciler ”biz insanız hayvan değil, burada hayvan bile barınmaz” diye tepkilerini ifade ettiler. Aileler, çocuklar hepsi bir arda, yatak yok, tuvaletler yetersiz, kirli, gürültülü, havalandırmaya pencere bile yok, yatılacak ve kalacak gibi değil”. dediler Bir çok gönüllü yardım etmeye çalışmasına rağmen durum kabul edilecek gibi değil. Bir çok mülteci  dışarıya, yol kenarına  koydukları  döşek ve yatakların üzerinden soğukta sabahlamaya çalışıyorlar. 850 mülteci’nin bunları neden yaşandığını anlatabilen ve bir açıklık getirebilen resmi bir muhatap ve dairede yok. Akibetlerinin ne olacağı ile ilgili bir bilgi verende yok.

IMG_20150929_153544

Her şenlikte eğlence ve toplantıda en önde boy gösteren, basın açıklamaları gönderen  SPD  milletvekilleri bu konuda 3 maymunu oynuyorlar. Ne sosyal paylaşım sayfalarında ne de açıklamlarında,  konuyla ilgili bir tek paylaşımları yok.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir