Pazartesi , 3 Ekim 2022

Muharrem orucu sona erdi

Bu yıl 14 Ekim Çarşamba günü başlayan Muharrem Matemi, 25 Ekim Pazar günü günü sona erdi.

Mustafa Akpolat

Yas-ı matem günlerinde, Hamburg ve çevresinden bulunan Alevi Kültür Merkezleri ve Cemevlerinde hergün saat 18:30`dan itibaren lokmalarını paylaşan Aleviler, dede, rehber, aşık ve zakirlerin katılımı ile Muharrem Muhabbetleri gerçekleştirildi.

HarburgAKM1

Kerbela’dan günümüze kadar, insanlık uğruna ser veren şehitlerin saygı ve muhabbetle yad edildiği Muharrem ayı orucunun sona ermesi ile Aşure çorbası hazırlıklarıda başladı.

Matem, miladi takvim’le 10 Ekim 680 tarihinde Hicri Takvim’e göre ise 10 Muharrem 61 tarihinde Kerbela’da İmam Hüseyin’in Muaviye oğlu Yezit tarafından katledilişi ile başlayan ve o tarihten bu güne kadar Alevi tarihinde yer alan katliamların matemidir.

24 Ekim Cumartesi, Harburg Alevi Kültür Mezkezinde gerçekleşen ve Berlin’den gelen Dede Derviş Doğan’ın Yas-ı matem orucunun 11.gününde oruç açma duasından sonra Lokmalar paylaşıldı. Dede Devriş Doğan, Kerbela, Muharrem ayı, orucu ve Aşure ile ilgili yaptığı bilgilendirmede bulunarak, saz eşliğinde deyişler seslendirdi. Doğan, “Matem Ayı süresince oruç tutan cümle canların oruçları kabul olsun,Kerbela bize zalimin değil mazlumun yanında, Hakk’ın yanında, insani değerlerin yanında durmayı öğretti. Muharrem orucu biz Aleviler için Adem peygamberden başlayarak bütün peygamberlerin yerine getirdikleri bir ibadettir. Bunun yanı sıra başta Hz. Hüseyin olmak üzere On İki İmamların şahadetlerinden dolayı aynı zamanda bir yas’tır. Bundan dolayıdır ki Muharrem orucunun diğer bir adı da Yass-ı Matemdir” dedi. Lokmaların paylaşıldığı Oruç açmaya katılan Hamburg Sol Parti Eyalet Milletvekili Mehmet Yıldız ve Yeşiller Hamburg-Mitte belediye meclis üyesi Bayram İnan’da günümüzde yaşanılan açıların, yezitlere, zalimlere karşı mazlumların mücadelesinin zorunluluğuna değinerek oruçların kabul olması temennisinde bulundular. Harburg AKM Başkanı Medet Doğan’da yaptığı kısa konuşmadan sonra, ”Matem Ayı süresince oruç tutan canların oruçları kabul olsun” dedi. Doğan, her yıl olduğu gibi bu yılda Hamburg’da bulunan bir çok Alevi örgütlenmesi gibi, Harburg AKM olarak, Harburg’da ”Rieckhoffstraße vor dem gloria tunnel 21073”  Adese Market karşısında 31/10 cumartesi saat 12:00- 14:00 arası Aşure çadırımızda Aşuremizi paylaşacağız.”dedi.

HarburgAKM2

Bu yıl 14 Ekim’de  başlayan ve Alevi inancının en önemli zaman dilimlerinden biri olan Muharrem orucu  ile ilgili olarak Alevi kurumlarınca yapılan açıklamalarda şu görüşlere yer verildi.

Alevi inancında tutulan tüm oruçlarımız gün batımı ile açılır.

Matemimiz miladi takvim’le 10 Ekim 680 tarihinde Hicri Takvim’e göre ise 10 Muharrem 61 tarihinde Kerbela’da İmam Hüseyin’in Muaviye oğlu Yezit tarafından katledilişi ile başlayan ve o tarihten bu güne kadar Alevi tarihinde yer alan katliamların matemidir.

Alevi toplumu açısından Kerbela sadece bir coğrafi yerin adı olmadığı gibi İmam Hüseyin ve Yezit’de birer kişi değildir. Bunların hepsi birer sembol olarak tarihin her döneminde varlığını sürdürmektedir.

Alevi Toplumu açısından Kerbela yer yüzünde yapılan katliamların yaşandığı coğrafik yerlere verilen ortak addır; Kerbela Yavuz Döneminde Anadolu’dur, II Mahmud döneminde İstanbul’dur daha sonraki tarihler için ise Koçgiridir, Dersim’dir, Maraş’tır, Çorum’dur, Sivas’tır, Gazi’dir, Gezi’dir.

Kerbela bugün Irak’tır, Suriye’dir, Suruç’tur, Cizre’dir , Ankara’dır ve zorunlu göçlere mezar olan Akdeniz sularıdır.  Kerbala zulmün yaşandığı her yerdir.

Kerbela; mazlumun zalime baş kaldırdığı mekandır. Aynı şekilde bu zulmü yaşatanlar Yezit’dir. Zulme direnenler ise İmam Hüseyin’dir.

Bu yıl matemimizi bu bilinçle tutatacağız, gülbanklarımız zalimin zulmüne direnen mazlumlar için olacak, lanetlerimiz de mazlumu katleden işgalcilere, katillere ve onların destekçilerine olacaktır.

Kızılbaşlar, Hüseyin gibi tek başına olup, darda kaldığı zaman, Hüseyin gibi düşünür ve aklına hemen Pir Sultan gelir. O güçsüzde olsa, esirde düşse, ipe de çekilse doğru yolundan sapmaz, haksızın karşısında eğilmez, bükülmez onuruyla yaşamak için gerekirse canından vazgeçer; Hüseyin’den Pir Sultana, Pir Sultandan Nesimiye, Nesimiden Seyit Rıza’ya, Seyit Rızadan Hüseyin İnana; ondan ona, ondan buna, onlardan da günümüzün Kızılbaşlarına uzanan onurlu çizginin özü budur.

Bu yüzden Pir Sultan Abdal şöyle demiştir;

Şimdi bizim aramıza

Yola boyun veren gelsin

Sevdasıyla hakikati bilen gelsin

Kişi halden anlayınca Hakikati dinleyince

Üstüne yol uğrayınca ayrılmayıp duran gelsin

Pir Sultanım Çelebiye

Eyvallahım var Veliye

Yoldaşına yol diliyle

Yolun sırrın soran gelsin.

Hak erenler gülbanklarımızı kabul, matemlerimizi makbul eylesin.

Aşk ile…”

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.