Pazar , 27 Kasım 2022

Mogadişu’da ölenlerin sayısı 200’ü aştı

Alman haber ajansı dpa, Somali’nin başkenti Mogadişu’da cumartesi günü bomba yüklü kamyon ile gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 200’ü aştığını duyurdu.

Alman haber ajansı dpa’ya konuşan Somalili senatör Abşir Abdi Ahmed, Mogadişu’da bakanlık binalarının da bulunduğu işlek bir caddede bomba yüklü kamyon ile gerçekleştirilen saldırıda 231 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Patlama sırasında 200’den fazla kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Mogadişu’daki patlama, Somali’de son dönemde gerçekleşmiş can kaybının en yüksek olduğu saldırılardan biri olarak kayıtlara geçti.

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed ülkede üç günlük yas ilan ederken, Somalililere kan vermeleri için çağrıda bulundu.

Somali hükümeti saldırıdan El Kaide ile bağlantılı İslamcı El Şebab örgütünü sorumlu tutuyor.

Yaralılar Türkiyede tedavi edilecek

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, pazar günü Twitter’da yaptığı açıklamada saldırıyı kınadığını ve yaralılardan bazılarının Türkiye’ye getirilerek tedavi edileceğini söyledi.

Kalın, Twitter’daki paylaşımında, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bir askeri ambulans uçağı tıbbi yardım götürmek ve yaralıları Türkiye’ye getirmek için bugün yola çıkıyor” diye yazdı.

Türkiye’nin haricinde saldırıyı Amerika Birleşik Devletleri de kınadı. Yayınlanan açıklamada, bu tarz korkakça saldırıların terör felaketiyle mücadele etmek için ABD’nin Somali ve Afrika Birliği’ne gösterdiği bağlılığını canlandırdığı ifade edildi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.