Pazar , 5 Şubat 2023

MİT rica etti, 650 milyon dolar Türkiye’ye girdi

Yaklaşık 2 hafta öncesine kadar Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden olan döviz kurlarındaki aşırı tırmanışı AKP’nin nasıl durdurduğuyla ilgili çok ilginç bir iddia ortaya atıldı.

Ankara’da ‘FETÖ’ operasyonları kapsamında bir belediye başkanı ve oğlunun gözaltına alındığı, ancak ifadelerinin alınması için Emniyet’e değil MİT’e götürüldüğü ve burada kendilerinden yurtdışındaki paralarının bir bölümünü Türkiye’ye sokmalarının istendiği öne sürüldü. İddiaya göre, aynı şekilde İstanbul’daki bir belediye başkanına da edilen ‘rica’nın kabulüyle birlikte, yaklaşık 1 milyar dolardan fazla bir paranın Türkiye’ye girişi sağlanarak, yükselen döviz kuruna karşı piyasaların nabzı düşürüldü.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı Ahmet Takan, Yeniçağ‘daki köşesinde isim vermeden Melih Gökçek ve oğlu Osman Gökçek’i işaret ettiği ve Maliye Bakanlığı bürokratlarına dayandırdığı ilginç iddiayı, “Ankara kulisleri durulmuyor!” başlıklı yazısında şu sözlerle aktardı:

“Sizlerin dikkatini çekti mi?.. Bilemem. Takvim yaprakları 26 Ocak Perşembe gününü gösterdiğinde ülkemizin rutin gündeminde malum meselelerin yanı sıra döviz kurunda hızlı yükseliş de vardı. Rutin gelişmeler(!) içinde savrulur giderken, ajanslardan yine rutin bir haber düşmüştü gündeme;

“Türkiye genelinde FETÖ yapılanmasına karşı gözaltılar devam ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı olan 17 kişi Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suç ve Suç Gelirleriyle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı” diye. Baktık geçtik habere. Unuttuk. Güya gazeteciyiz, sonu ne oldu diye araştırmadık bile. Hikayenin gerisini Maliye Bakanlığı’nda çalışan üst düzey bürokratın anlattıklarından özetleyerek ve isim vermeden aktarayım:

O gün, bu operasyonlar yapılırken, Ankara’da bir belediye başkanı ve oğluna da operasyon yapılıyor. O Belediye Başkanı ve oğlu, ifadelerinin alınacağı gerekçesiyle Emniyet’e değil de Yenimahalle’ye(MİT kampusu-aht-) davet ediliyor. Belediye Başkanı Yenimahalle’ye geliyor. Kendisinden yurt dışındaki paralarının bir bölümünü Türkiye’ye transfer etmesi rica ediliyor. Belediye Başkanı ricayı kıramıyor!.. Oğluna söylüyor ve 650 milyon dolar Türkiye’ye giriyor. Bu arada o belediye başkanı 2 gün Yenimahalle’de misafir ediliyor. O sırada  S… şirketine de operasyon devam ediyor. Operasyon, Ankara ile de sınırlı kalmıyor. İstanbul’daki bir Belediye Başkanına da benzer talep iletiliyor. O da hiç ikiletmeden 400 milyon dolarlık parayı Türkiye’ye sokuyor. Maliye Bakanlığı’ndaki bürokratın anlatımına göre; 1 milyar dolar civarında para gelir gelmez piyasa sürülüyor. Kaynağım diyor ki; “İşte o günlerde dövizdeki kısmi düşüş bu sayede gerçekleşti. Piyasaları rahatlattık.

“Anlattıklarının çok ciddi olduğunu söyleyip kendisine bunun teyidini  araştıracağımı söylediğimde tereddüt etmeden “istediğin yere sor” dedi. Başkentin en derin koridorlarında hafta başından bu yana yoklamadığım kaynak kalmadı. “Yenimahalle’de misafir edilme” operasyonunu yalanlayan olmadı. Para operasyonu konusunda ise “yeni operasyonlara da hazır ol” deyip bıyık altından güldüler..

(Gazetemanifesto)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.