Cuma , 2 Aralık 2022

”MİT kaynaklı bilgilerle tutuklanan ATİK üyeleri serbest bırakılsın”

Alman Ceza Kanunu’nun 129 a / b maddelerinin kaldırılması ve 15 Nisan 2015 tarihinden beri tutuklu olan ATİK üyelerinin serbest bırakılması için gösteri yapıldı.

15 Nisan 2015 günü Almanya, Fransa, İsviçre ve Yunanistan’da yapılan eşzamanlı polis operasyonları ile Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ile TKP/ML üyesi ve aktivistlerine yönelik tutuklamaları kınamak için Hamburg’ta protesto yürüyüşü düzenlendi.

20150717_173215

Hamburg Enternasyonel Blok’un düzenlediği yürüyüşe ATİK dışında, ADHK, Halk Cephesi ve Partizan taraftarları katıldı.

Türkiye kökenli göçmenlerin ve Alman anti-faşistlerinin yoğun olarak yaşadıkları Sternschanze semtindeki tren istasyonu önünde başlayan yürüyüşte, iş günü olmasına rağmen çeşitli kitle dernek üyeleri katılarak dayanışma gösterdi. Tutuklamalarla ilgili Alman Ceza Kanunu’nun §129 a ve 129 b hükümlerinin (terörist örgüt üyeliği) gerekçe gösterilmesi, demokratik kitle mücadelesini kriminalize etmeyi amaçlayan “hukuk dışı bir uygulamadır” denilerek olarak sert dille eleştirildi. Almanca ve Türkçe olarak ”Yaşasın Enternasyonel Dayanışma” ,”Siyasi Tutsaklara Özgürlük”, ” Faşizme Karşı Omuz Omuza” ve Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” seklinde sloganlar atıldı

Almanca yapılan konuşmada tutukluların Türkiye’den gelen MİT kaynaklı bilgi ve belgelerle tutuklandıklarına yer verilerek, derhal serbest bırakılmaları talep edildi.

Rota Flora Alternatif Kültür Merkezi önünde yapılan miting sonrası, kitlenin topluca haykırdığı “Tutsaklara Özgürlük” sloganı ile yürüyüş sona erdi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.