Pazar , 27 Kasım 2022

MİT ajanı Sayan itiraf etti: ‘Bana Cem Özdemir’e saldırı düzenle dediler’

Kürt siyasetçilerine yönelik suikastlar için Almanya’ya gönderilen MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan, “Kemal” ve “Ahmet” adlı iki MİTçiden talimat aldığını itiraf etti.

Kürt siyasetçilerine yönelik suikastlar için Almanya’ya gönderilen MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan, “Kemal” ve “Ahmet” adlı iki MİT’çiden talimat aldığını itiraf etti.

Sayan son görevlerinden birinin de Cem Özdemir’e bir grup Kürt’ün saldırı düzenlemesini sağlamak olduğunu anlattı.

ANF’nin haberine göre; geçtiğimiz Kasım ayında başta Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal olmak üzere birçok Kürt siyasetçisine MİT’in suikast planladığı ortaya çıkmıştı. Bu planla bağlantılı olarak 15 Aralık 2016 günü Hamburg’da MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan Almanya polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Sayan’ın ilk duruşması 7 Eylül’de Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde başlayacak. Ekim’in ortasına kadar sürmesi beklenen davada Sayan için 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Federal başsavcılığın hazırladığı iddianamede 32 yaşındaki Sayan’ın 2013 yılından beri Türkiye istihbaratına çalıştığı ve bunun karşılığında 30 bin Euro para elde ettiği belirtiliyor.

Sayan hem soruşturma hakimine ve hem de Almanya polisine verdiği ifadelerde önemli bilgiler verdi. Haftalık yayınlanan Der Spiegel dergisinin bugün çıkan yeni sayısına göre Sayan, başta Yeni Özgür Politika olmak üzere Kürt basınından hakkında çıkan haberlerin ardından 12 Aralık 2016 günü Hamburg’ta Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne gidip iltica başvurusunda bulundu.

MİT, Sayan’a aylık 1500 Euro maaş bağlamış

Buradaki ilk ifadesinde MİT için çalıştığını söylemesi üzerine gözaltına alınan Sayan, bu tarihten 7 gün önce yani 5 Aralık 2016 günü havayoluyla İstanbul’dan Düsseldorf’a geldiğini söyledi. Ankara’daki MİT elamanlarıyla nasıl görüştüğünü ayrıntılarıyla anlatan Sayan ifadesinde “Kemal” ve “Ahmed” isimli iki MİT elemanıyla sürekli iletişimde olduğunu belirtti.

Sözde kuzenin adını taşıyan bir e-posta üzerinden MİT elemanlarıyla görüştüğünü aktaran ajan Sayan “Elimde önemli bilgiler olduğunda MİT elamanlarına size çikolata getireceğim diyordum” bilgisini verdi. Hakkında hazırlanan dava dosyasında yer alan bilgilere göre Sayan Almanya soruşturma ekibine şunları anlattı:

“Aylık 1500 Euro para veriyorlardı, maaşımı elden Ankara’ya gittiğimde alıyordum. Şu ana kadar 30 bin Euro para aldım. Ankara’ya gittiğimde elit insanların takıldığı bir kahveye gidiyordum, orada hesap ödemeden bir masaya oturuyordum, zaten garson da beni tanıyordu.

MİT elemanlarıyla yaptığım bir görüşmede ‘Bana git Almanya’da yaşayan iki Kürt gencini örgütle ve bunlar da bir etkinlikte Yeşiller milletvekili Cem Özdemir’i yumruklasınlar’ dediler. Bu şekilde bana Kürtler adına Özdemir’i dövdürtme talimatı verdiler.”

Şubat 2017’de ifadesini değiştirdi

Aralık 2016’da soruşturma hakimine verdiği bu ifadenin aksine Sayan, Şubat 2017’de Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) ekibine bambaşka şeyler anlatmaya çalışması ise dikkat çekiyor. Sayan’ın o tarihte verdiği ifadede ise şunları söyledi: “Beni Gülenciler görevlendirdi. Bana git Kürtlerin içine sız, bilgi topla dediler.”

Kız arkadaşına Ankara’daki bir lüks otelde kaldığını söylediği tarihlerde ise Sayan’ın pasaportunda Romanya, Polonya ve Ukrayna’ya giriş-çıkış damgalarının bulunduğu belirtiliyor.

Aynı şekilde Sayan’ın kız arkadaşını ajanlık yapması için zorladığı ve ona “Kürt kadın hareketinin içine sızıp bizim için çalışırsan ayda 5 bin Euro alırsın” dediği bilgisi soruşturma dosyasında yer aldı. Ancak kız arkadaşının bu teklifi ret ettiği belirtiliyor.

Şu ana kadar Almanya’da 20 Türk hakkında MİT ajanı iddiasıyla soruşturma yürütülüyor. Ancak hiç birisi suçunu itiraf etmemişti. Bu yüzden Alman yargı birimleri ajan Sayan’ın davasına büyük önem vermeye çalışıyorlar.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.