Salı , 29 Kasım 2022

MGK’dan OHAL’e ve Kayyum Atamaya Devam Kararı Çıktı…

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray’da gerçekleştirildi. Toplantıda OHAL’in uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararı alındı.

etha-20160929-eylul-mgk-toplanti_ext

MGK toplantısına Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, içişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler katıldı.

6 saat süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması ve 15 Temmuz tarihinde her yıl ‘Demokrasi ve Özgürlükler’ günü olarak anılması tavsiye edildiği belirtildi.

DBP’li belediyele kayyum atanmasına devam edilmesi tavsiye edildiği belirtilen açıklamada, “Devletin ve milletin öz kaynaklarını, asli görevleri yerine, bölücü terör örgütüne destek için kullanan ve bu suretle teröre alet olan belediyeler hakkında yapılan idari ve hukuki işlemlerin yerinde olduğunun, bu konudaki çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilmiştir” denildi.

SURİYE İÇİN UÇUŞA YASAK BÖLGE İSTENDİ

Suriye başta olmak üzere dış gelişmelerin de ele alındığı MGK’da “Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye’nin kuzeyinde ‘terörden arındırılmış güvenli bölge’ tesisi ile ‘uçuşa yasak bölge’ uygulamasının gerekliliği üzerinde durulmuştur” denildi.

Etkin Haber Ajansı

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.