Cumartesi , 28 Ocak 2023

Mezopotamya’nın Renkleri ile Barış

7 Mayıs Cumartesi günü Hamburg Marschnerstieg 7 adresinde Umdenkbar salonunda ”Mezopotamya’nın Renkleri” temalı defile beş dilde Barış – aşiti, frieden, barış, paz, peace- adı ile gerçekleşti.

İnci_1
Sunumunu Semra Atasoy’un yaptığı ve altıncısı gerçekleştirilen ”Mezopotamya’nın Renkleri” defilesinde, koleksiyonda yer alan bir birinden güzel 40’ın üzerinde bay, bayan ve çocuk kıyafeti tanıtıldı.
Mezopotamya’nın geleneksel kıyafetlerini modernleştirerek tasarlayan moda tasarımcısı İnci Hakbilen, ”Herkesin birbirini ötekileştirdiği bir dönemde tek ihtiyacımız olan şey barış’tır. Bu nedenle gerçekleştirdiğimiz defileyi “barış” adı ile gerçekleştirdik. Koleksiyondan elde edilecek tüm geliri Cizre ve Sur’a göndereceğiz” dedi.
Elazığ’ın folklorik kuşağı kullanılarak hazırlanan 40’ın üzerinde ki koleksiyonda, spor kıyafetleri, şalvar kotlar, eşofman takımların yanı sıra, gelinlik, gece elbiseleri, Mezopotamya’nın Renkleriyle yerel giysilerini ve desenlerini günün giyim tarzı ve modası ile bütünleştirilen kıyafetleri, Danımarka’dan gelen 2 modelle birlikte Polon, Kosova, Alman, Kürt ve Türk kökenli gençlerden oluşuyor.12 kadın, 5 çocuk, 5 erkek model sundu.

İnci_2
Tüm tasarımları tek tek çizen ve diken İnci Hakbilen, aylarca süren hazırlık döneminde, defilenin gerçekleşmesinde emeği gecen ve defileye katılarak destek veren herkese teşekkür ederim dedi.
Konuklar arasından Mehdi Zana’nın da bulunduğu etkinlikte Rojova’dan Şerif Ömeri Kürtçe Rap, Irak’lı Renas Miran Kürtçe şarkılar ve Hamburg Yankı Kadın Korosu ise Ermenice, Kürtçe ve Türkçe  şarkılar seslendirdiler. Etkinlik, kiyafetlerinin tanıtımı sonrası “after Show party” ile barışa türküler ve halaylarla devam etti.

Defile Fotograf Albümü

Mustafa Akpolat / Güncel

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.