Perşembe , 9 Şubat 2023

Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hamburg’da katılacağı beklenen ikinci salon toplantısıda iptal edildi

AKP Milletvekili,  Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun  7 Mart  Salı günü   Hamburg  Veddel semtinde bulunan  bir düğün salonunda iptal edilen toplantısı, Norderstedt’te Mühlenweg  141 adresinde bulunan Tanzschule, Ufuk Düğün Salonunda  yapılacaktı. Son edindiğimiz bilgilere göre  bu salondaki toplantı da iptal edildi.   

Tepki ve protestolardan dolayı iptal edilen ve  Hamburg-Mitte ilçe belediyesi Veddel’de ki salonun toplantı için uygun olmadığına karar vermesinden sonra yeni toplantı adresi olarak başka bir salonun tutulduğu bilgileri paylaşılmıştı.  

Yarın olası başka bir toplantı yeri söz konusu olursa protesto edileceği açıklandı.

Edindiğimiz bilgilere göre, Hamburg ve çevresinde faaliyet yürüten  demokratik kitle örgütleri,  iptal edilen iki  toplantı sonrası,  yeni bir toplantı yeri söz konusu olursa   protesto için miting düzenleyecekler.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

”Ben giderim. Kimse beni durduramaz.”

Konuyla ilgili olarak Hürriyet’e konuşan Çavuşoğlu şunları söyledi: “Tarihte görülmemiş bir şekilde baskı uygulayarak tüm programlarımızı iptal etmeye çalışıyorlar. Tam bir baskıcı sistem. Özel mülk sahiplerine otellere, düğün salonlarına baskı yaparak sözleşmeleri iptal ettiriyorlar. Hamburg’da düğün salonunun ruhsatını iptal etmeye kalktılar. Ben giderim. Kimse beni durduramaz. Toplantı yapacak yer buluruz. İşletme sahiplerini tehdit ediyorlar.”

Alman basınında çıkan haberlerde, Çavuşoğlu’nun daha önce Hamburg’da  büyük bir Otel salonunda  yapılması planlanan, ancak izin alınamadığından gerçekleşmeyen  toplantısı, bir düğün salonunda yapma kararı alınmıştı.  Veddel semtinde bulunan  bir düğün salounda yapılacağı duyurulan toplantınında protesto ve tepkilerden sonra, Hamburg-Mitte ilçesi belediye başkanı Falko Drossmann, yapılan denetim sırasında salonun yetersiz yangın önlemi ve yetersiz havalandırmadan dolayı kullanıma  uygun görülmediği ve kapatıldığını açıkladı. Bu gelişmelerden sonra, yeni bir toplantı salonu olarak, Hamburg Eyaletine sınır olan Schleswig-Holstein Eyaletine bağlı Norderstedt ilçesinde bir düğün salonunda yapılacağı bilgileri paylaşıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde edindiğimiz bilgilere göre,  Ufuk Düğün Salonu sahibi toplantının kendi salonlarında yapılmayacağını ifade ettiği belirtildi.

”AKP Hamburg Seçim koordinasyon Merkezi” imzasıyla, 7 Mart Salı günü  saat 18:00’de Norderstedt’te Mühlenweg  141 adresinde bulunan Tanzschule, Ufuk düğün salonunda toplantı  yapılacağı bilgileri paylaşılmıştı.

Hamburg’da faaliyet yürüten bazı demokratik kitle örgütleri ve temsilcileri ve bazı  siyasi parti vekilleri, AKP ve Erdoğan’ın  insanları kutuplaştıran, ayrıştıran ve farklı düşünenlere karşı kin, nefret  söylemleri ile kendi seçmeninini kışkırtan  politikalarına Avrupa’da  izin verilmemesi gerektği  görüşündeler. Halkın iradesi ile seçilmiş milletvekillerini, belediye başkanlarını, gazetecileri, öğretim görevlilerini  tutuklayan, görevden alanlar, ülkeyi diktatörlüğe götürenler, Hamburg’a gelip diktatörlük  için oy toplamak ve kendi seçmenlerini kışkırtmak amacıyla  yapacakları  toplantılara karşı  sessiz kalınmaması ve toplantıların engellenmesi gerektiği yönünde açıklamalar yapıldı.

Güncel / Hamburg

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.