Pazar , 5 Şubat 2023

Merkel’in ziyaret ettiği sığınmacı kampında 30 çocuğa cinsel istismar

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 23 Nisan’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte ziyaret ettiği ve kusursuz olarak lanse edilen AFAD’a bağlı sığınmacı kampında 8 ila 12 yaş arasındaki 30 çocuğa tecavüz edildiği ortaya çıktı.

Birgün gazetesinin haberine göre, girişinde “Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkeye hoş geldiniz” yazan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı Nizip Mülteci Kampı’nda 30 erkek çocuğuna tecavüz edildi. Olay Eylül ayında yaşanırken, istismarın 3 ay boyunca devam ettiği belirtildi.

Mülteci kampı

1.5 TL’YE TECAVÜZ

Sığınmacı kampında temizlik işçisi olarak çalışan E.E. isimli şahıs, 8 ile 12 yaş arasındaki çocukları 1.5, 2, 3, 5 TL karşılığında kandırarak cinsel istismarda bulundu. E.E., ifadesinde yaşananları kabul ederken, eylül ayında tutuklanarak cezaevine gönderildi. E.E. hakkında Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ve soruşturma devam ediyor.

8 AİLE ŞİKAYETÇİ OLDU

​İstismara uğrayan yaklaşık 30 erkek çocuğundan 8’inin ailesinin şikayetçi olduğu öğrenildi. E.E.’den şikayetçi olmayan ailelerin ise ülkede sığınmacı olarak yaşamalarından dolayı korktukları ve bu yüzden olayın üzerine gitmek istemedikleri belirtildi.

İSTİSMAR KAMERA KAYITLARIYLA TESPİT EDİLDİ

İstismarın askeri personel tarafından kamera kayıtlarıyla tespit edildiği de tutanaklara yansıdı. E.E.’nin farklı çocukları aynı yere, yani kampta kameranın kayıt almadığı kör bir noktaya götürmesinden şüphelenen kampın askeri personelinin şüphesi üzerine istismar skandalının ortaya çıktığı belirtildi.

ASKERİ YETKİLİ: BAŞ SORUMLU AFAD

BirGün’e konuşan kampın üst düzey askeri yetkilileri, yaşanan rezillikten AFAD’ın baş sorumlu olduğunu dile getirdi. Kampın AFAD’ın yetki ve sorumluluğunda olduğunu kaydeden üst düzey yetkili, “Yaşananlar tam bir felakettir” dedi.

Suriye sınırına 50 kilometre uzaklıkta olan kampta 14 bin Suriyeli sığınmacı ağırlanıyor. (sputnik)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.