Pazar , 5 Şubat 2023

Merkel’e Fethullah Gülen’i sordular

Federal Hükümetin Gülen cemaatine yönelik tutumu Merkel’e soruldu.

Merkel_Gülen

Suheyla Kaplan

Federal Sol Parti Milletvekilleri Ulla Jelpke, Wolfgang Gehrke, Christine Buchholz, Andrej Hünko, Katrin Kunert “Federal hükümetin Cemaat’e karşı tutumu nedir?“ şeklinde Almanya Başbakan’ı Merkel’in yanıtlaması istemiyle yirmi maddelik soru önergesi verdi.

Önergede 2013 yılındaki rüşvet skandalından başlanılarak AKP ile Cemaat arasındaki kavga hükümete ayrıntılı bir şekilde hatırlatıldı. Önergede AKP hükümeti tarafından Gülen cemaatinin devlet mekanizmasındaki polis ve adalet gibi kolluk güçlerde ağ oluşturarak“paralel örgüt” kurmakla suçlandığı ve bu süreçle birlikte Cemaat mensubu polislerin ya emekliye sevk edildikleri ya da atıldıkları belirtildi. Gülen Cemaati’ne mensup gazetecilerin tutuklandığı, Cemaat’e ait banka (Asya Bankası gibi) ve finans merkezlerine el konulduğu hatırlatılan önergede Gülen Cemaati’ne mensup 121 kişi hakkında bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın davacı olduklarına dikkat çekildi.

Önergede şöyle denildi: “2013 yılına kadar Gülen cemaati AKP ile işbirliği yapmıştı. Bu yıllar içerisinde Gülen cemaatine karşı olan muhalif gazeteciler, politikacılar, askerler, hatta Genelkurmayın en üst düzeyindeki askerler, bazı Kürt yerel politikacılar hakkında karartma, sahte belgeler, asıl delilleri yok ederek soruşturma başlattılar. Bu süreçte Gülen cemaati oluşturdukları medya aracılığıyla algı operasyonu oluşturarak politik sürece doğrudan müdahil oldular. Gülen cemaatine karşı ayrı bir suçlama da yurtlarındaki ve öğrenci evlerindeki genç insanların beyinlerinin yıkanması. (www.zeit.de/politik/deutschland/2013-12/guelen-bewegung)

Gülen hareketinin yaklaşık 140 ülkede ağı, eğitim kurumları, şirketleri ve medya grubu bulunmaktadır. Almanya’da ise 150 ev ödevlerine yardımcı takviye kursları, 20 eğitim kurumu, çok sayıda kreş bulunmaktadır. Ayrıca Almanya’da Zaman gazetesinin bağlı bulunduğu World Media Group, internet yayını, radyo yayını gibi basın yayın organlarının yanı sıra Berlin İnterkültürel Forum ( FİD) gibi dernekleri bulunmaktadır.

Geçmişte Alman hükümetinden bazı bakanlar ya da bakanlığa mensup üyeler Gülen cemaati ile işbirliği yaptılar. Hatta Türkiye“de ilgili bakanlar ve Alman bakanlar ile büyük ekonomi zirveleri düzenlendi. TUSKON ve Berlin“de faaliyet gösteren FİD Derneği ekonomi alanlarında iş damaları ve sanayicilerle birlikte ortak toplantı düzenlediler.”

Önergenin son bölümünde ise, 17-25 Aralık rüşvet soruşturmalarını takip eden firari savcı Zekeriya Öz’ün Ağustos ayında Almanya’ya kaçtığı hatırlatıldı. (www.taz.de/!5220264/)

Hükümete sorular sorular ise şöyle:

“- 2014 yılından beri Alman hükümeti Almanya’daki cemaate yakın dernekler ya da kurumlar ile ilgili herhangi bir ilişki içinde mi? evetse bunlar nelerdir? Hangi kapsamda?

– Gülen cemaati Türk hükümeti tarafından hükümete karşı darbe girişimi, casusluk, paralel örgüt, yasadışı ve usulsüz telefon dinledikleri, sahte beğle düzenledikleri, manipülasyon vs. iddia edilmekte. Bu konular her iki devlet yetkililerin görüşmelerinde gündeme gelmekte midir? Eğer geldiyse bunlar nelerdir?

– 2013 yılından sonra Türk kurumları Alman hükümetine ya da yetkililere Gülen cemaati ile ilgili herhangi bir belge, bilgi, enformasyon, materyal verdi mi? verdiyse bunlar nelerdir?

– Alman hükümeti, Türk hükümetinin cemaatin “pararel-terör örgütü kurmak, devletin içine sızmak, AKP hükümetine karşı darbe girişiminde bulundukları” yönündeki iddialarını nasıl değerlendiriyor?

– Türkiye’de politik suçlamalardan dolayı cezaevine gönderilen cemaat mensupları hakkında Alman hükümeti ne biliyor? Bu konuda Türk hükümetinden herhangi bir bilgi aldı mı?

– Haklarında yakalanma kararı çıkarılan ve Almanya’ya kaçan Gülen cemaatine mensup kişiler hakkında Alman hükümeti ne biliyor?

– Almanya’ya kaçan cemaat mensubu kişilerin Almanya’da mülteci girişiminde bulundu mu? Eğer bulunduysa Almanya’da iltica başvurusunda başvuran kaç cemaat mensubu var? (Lütfen 2013 yılından sonraki zaman dilini dikkate alınız)

Türk hükümeti ya da yetkilileri Alman hükümetinden Almanya’ya kaçan cemaat mensuplarının iadesini talep etti mi? eğer ettiyse bunlar hangi kişiler? Alman hükümeti buna nasıl reaksiyon gösterdi?

2013 yılından bugüne Gülen hareketine yönelik operasyondan sonra cemaate yönelik dernek ya da kişiler Alman hükümetinden herhangi bir yardım/ destek talebinde bulundu mu?

Almanya’nın Baden Württemberg eyaletinde cemaate yakın Academy Derneği tarafından yürütülen matematik olimpiyatlarında Alman Bakanlığının himayesinde mi gerçekleşmişti? Gerçekleşmeye devam edecek mi? Eğer Bilim ve Araştırma Bakanlığı olimpiyattaki himayelikten çekilmişse bunun nedeni nedir?

Alman hükümeti ile Almanya İşadamları Derneği ( BUV) arasında ne ilişki var?

BUV Türkiye’de birçok ekonomi ve iş dünyası ile yakın ilişki içindeydi. Cemaat- AKP kavgasından sonra Alman hükümeti BUV ile ilişkisini sürdürmeye devam edecek mi? BUV’un ortak işbirliği konusundaki önerilerine Alman yetkiler nasıl tepki gösteriyorlar?

Alman hükümeti ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu TUSKON ( arasında) ne tür bir kooperesyon söz konusu?

Almanya’daki cemaat mensubu vakıflar, dernekler ve eğitim kurumları ya da onların çalışanları ile Alman hükümeti hangi iletişim içinde?

Cemaate yakın Berlin, Frankfurt, Köln, Stuttgart Kültürlerarası dernekler ile Alman hükümeti hangi kapsamda iletişim içinde? Essen’deki İDİZEM ne tür kapsamda bir ilişki var?

Almanya’daki World Media Group ( Zaman gazetesi, Ebru TV, Samanyolu TV; haber sitesi Internetzeitung Deutsch-Türkisches Journal (DTJ) ya da bu grup tarafından kurulan World Media Akademisi ile Alman hükümeti arasında herhangi bir kooperesyon var mı? ( maddi destek, reklam vs. )

Alman hükümetinin bir hafta içerisinde sorulara yanıt vermesi gerekiyor.”

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.