Cumartesi , 28 Ocak 2023

Merkel, HDP Heyeti Görüşmesinden Notlar


Almanya Başbakanı Merkel, İdris Baluken, Mithat Sancar ve Hişyar Özsoy’dan oluşan HDP heyetiyle görüştü. HDP görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi notu yayınladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Grup Başkanvekili İdris Baluken ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar’la Almanya Büyükelçiliği’nde bir araya geldi.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede Türkiye ve bölgedeki siyasi durum ve gelişmeler değerlendirildi.

Görüşmeden notlar

Görüşmeye ilişkin HDP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Heyetimiz Merkel ile bir araya gelmesi gerekenlerin Eş Genel Başkanlarımız olduğunu, ancak mevcut durumda kendilerinin tecrit altında tutulduklarını ifade etmiş ve bu durumun Türkiye’nin içerisinde bulunduğu siyasi durumun bir özeti olduğunun altını çizmiştir.

* Tutulduğu cezaevinden üç gün önce tahliye edilen İdris Baluken, cezaevi koşulları hakkında kısa bir bilgi vermiş, Eş Genel Başkanlarımızdan milletvekilleri ve belediye başkanlarına, il ilçe yöneticilerimizden üyelerimize binlerce partilimizin ağır koşullar altında cezaevinde tutulduğunu ifade etmiştir.

* Partimize yönelik baskıların da dile getirildiği  görüşmede, referandum süreci ele alınmıştır.

* OHAL koşulları altında bir referandum sürecine gidildiği ve bu durumun şimdiden referanduma gölge düşürdüğü belirtilmiştir.

* Baskıların sadece HDP ve siyasi partilere yönelik olmadığı, Erdoğan’a muhalif hemen herkesin gazetecilerin, yazarların, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların ya terörist ya da ihanetçi damgası ile baskı altına alındığı ifade edilmiştir.

* Yapım aşaması ve içeriği antidemokratik olan, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran ucube bir sistem değişikliğini içeren Anayasa değişikliği için OHAL koşullarında, Kürt illerinde ise neredeyse sıkıyönetim altında bir referanduma gidildiği ifade edilmiştir.

* Eş Genel Başkanlarımızın şu an cezaevinde değil, dışarıda olmaları ve bu anayasa değişikliği hakkında konuşup politika yapmaları gerektiği belirtilmiştir.

* Görüşmede heyetimiz ayrıca milletvekillerimiz hakkında oluşturulan iddianameler üzerine Sayın Merkel’e kısaca bilgi vermiş ve söz konusu iddianamelerin hükümetin iddia ettiği gibi terörizm kapsamında olmadığı, ifade özgürlüğü kapsamında yapılan konuşmalardan kaynaklandığı belirtilmiştir. HDP’ye karşı hukukun araçsallaştırıldığına dikkat çekilmiştir.

* Türkiye’nin çözüm sürecinin bitirilmesi neticesinde son iki yılda bir türbülansa girdiği ve bu türbülansın devam ettiği, bu durumdan çıkmanın tek yolunun barış masasına dönmek ve demokratik müzakere yapmak olduğu belirtilmiştir.

* Sadece Türkiye’deki Kürtlerle değil aynı zamanda Suriyeli Kürtlerle de barış yapılması gerektiği ifade edilmiştir.

* Görüşmede Almanya ve Sayın Merkel’in mülteci sorunu konusundaki kısa vadeli politikaları da eleştiri konusu yapılmıştır. Mülteci sorununun çözümünün bu tür kısa vadeli politikalardan değil bölgesel barışın sağlanmasından geçtiği ifade edilmiştir. Bu temelde Almanya ve AB’nin tavır sahibi olması gerektiği belirtilmiştir. Türkiye’nin Suriyeli Kürtlerle dostane ilişkiler geliştirmesinin istikrarlı bir coğrafyanın oluşmasına katkı sunacağı, böylelikle de mülteci akınına bir ölçüde çözüm olacağı vurgulanmıştır.

(EKN)

Ankara – BİA Haber Merkezi

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.