Perşembe , 27 Ocak 2022

Merkel “AB ordusu” önerisine olumlu bakıyor

Almanya Başbakanı Merkel’in, AB Komisyonu Başkanı Juncker’in Avrupa içindeki krizlerin daha etkili çözümü amacıyla “AB ordusu” kurulması önerisini olumlu bulduğu bildirildi.

Merkel "AB ordusu" önerisine olumlu bakıyor
Almanya Başbakanı Merkel’in, AB Komisyonu Başkanı Juncker’in Avrupa içindeki krizlerin daha etkili çözümü amacıyla “AB ordusu” kurulması önerisini olumlu bulduğu bildirildi.Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz, Federal Basın Evi’nde düzenlediği basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Avrupa ordusu fikrine açık olduğunu ve Avrupa’da daha güçlü bir askeri işbirliğine gidilmesini olumlu bulduğunu ifade etti.

Bunun uzun vadeli bir gelişme ve “gelecek projesi” olabileceğini vurgulayan Wirtz, bu nedenle konunun bir takvime bağlanamayacağını kaydetti.Wirtz, konunun haziran ayında düzenlenecek AB Konseyi toplantısında gündeme getirilebileceğini söyledi.
Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ingo Gerhartz da Avrupa ordusunun uzun vadeli bir hedef olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

AB ordusunun yeni bir düşünce olmadığını vurgulayan Gerhartz, Avrupa ülkeleri arasında zaten çeşitli alanlarda askeri işbirliklerinin yapıldığını, NATO kapsamında da Avrupa ülkelerinin birlikte sorumluluk aldığını kaydetti.
AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa içindeki krizlerin daha etkili bir şekilde çözülebilmesi için “AB ordusu” fikrini dile getirmişti.
Juncker, Avrupa’nın kendi ordusuyla AB’ye üye veya komşu bir ülkeye yönelik tehditlere karşı daha güvenilir tepki verebileceğini savunmuştu.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir