Cumartesi , 28 Ocak 2023

Meğer mağdur değillermiş

Can Dündar

Sevgili dostlar,

9. yıldönümünde gündemde olan Gezi davasında yargılanmamıza yol açan şikâyetçiler arasında Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın da adları var. Geçen gün, bu iki ismin, şikâyetlerini geri çekecekleri haberi çıktı, ama iki taraf da haberi yalanladı.

Anlaşılan o ki dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun isimleri, şikâyetçiler dosyasına, onların bilgisi dışında, davanın savcısı tarafından eklenmiş.

Savcı, “Hükümeti devirmeye teşebbüs”ten dava açarken, devrilecek hükümetin üyelerini doğal mağdurlar olarak görmüş ve 746 şikâyetçi arasına eklemiş.

Peki, onlar sonradan itiraz etmiş mi bu duruma?

Hayır, etmemişler.

Yine şikâyetçiler arasında yer alan dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin, usulen böyle bir işleme karşı bir şey yapılamadığını söylüyor.

Sembolik bile olsa bir dilekçe verip “Biz mağdur ya da şikâyetçi değiliz. Bizim adımızı kullanıp yok yere insanları hapsetmeyin” dememişler.

Gerçi Ali Babacan, “Davacı değilim, müdahil değilim, mağdur değilim” açıklaması yaptı; ama ne zaman? Görevden alındıktan beş yıl sonra…

Osman Kavala tutuklandıktan üç yıl sonra… Dava açıldıktan 1,5 yıl sonra…

Elbette Millet İttifakı’nın birlik beraberlik havasına halel getirmek istemeyiz ama, 1673 gündür hapiste olan Osman Kavala ve yeni hapsedilen Geziciler adına sormak hakkımız değil mi:
“Savcı, sizin adınıza bu hukuk katliamını yaparken, Osman Kavala’nın hayatı karartılırken neden sustunuz, neden görevdeyken tepki göstermediniz? Neden mağdur olmadığınızı ilan etmek için onca yıl beklediniz? Neden ‘Benim ismimi silin o listeden’ demediniz?”

Siyaset, iklim değişince rüzgâra göre tavır alma yeteneği değil, fırtınada ortaya çıkıp rüzgâra karşı yürüyebilme cesaretidir.

Savcı, sizin adınızı kullanıp davayı açmış, “Aranan lider Erdoğan”dır diyen hâkim de cezayı kesmiş. Suçsuz yere insanlar hapsedilmiş. Şimdi “Biz aslında mağdur değildik, bizi mağdur yazdılar” diye mağduru oynamanın bir hukuki yararı ya da siyasi getirisi var mı?

Kaynak: https://ozguruz.de/newsletter-tr/

About Can Dündar

Check Also

Bir yandaş yazı denemesi Erdoğan’a açık teşekkür

Can Dündar Sayın Cumhurbaşkanı, Bütün dünya biliyor ki, son üç aylık tutukluluğumuzu sizin şahsi şikâyetinize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.