Perşembe , 1 Aralık 2022

Meclis’de Bu Sefer AKP’li Kadın Vekiller Saldırdı!

Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinde kendisini kürsüye kelepçeledi. Çıkan tartışmada AKP’li vekiller CHP’li ve HDP’li vekillere saldırdı. Pervin Buldan hastaneye kaldırılırken Şafak Pavey yere düştü.

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ikinci tur görüşmeleri yapılan başkanlık teklifi görüşmeleri sırasında söz aldı.

MHP’li vekillere “Hayır” oyu vermeleri çağrısında bulunduğu bir konuşma gerçekleştiren Nazlıaka, Meclis ve halk iradesinin teslim alındığını söyleyerek kendisini kürsüye bağlı mikrofona kelepçeledi. CHP’liler Nazlıaka’yı ikna etmeye çalıştı.

Bazı AKP’li vekillerin Nazlıaka’ya yönelmesi üzerine AKP’li grup başkanvekili Mustafa Elitaş araya girdi ve vekilleri uzaklaştırdı. HDP’li kadın vekiller de Nazlıaka’nın etrafında çember oluşturdu.

Nazlıaka, Genel Kurul’dan çıkan MHP lideri Bahçeli’yle konuşmak isterken arkasından “Bırakın milletvekilleri serbestçe oy kullansın” diye bağırdı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Nazlıaka’nın kelepçesinin, AKP’li kadın vekiller tarafından çıkarıldığını söyledi. CNN Türk’ten Ünal Kaya, mikrofonun da söküldüğünü bildirdi.

Bu sırada AKP’li kadın vekiller HDP’li kadın vekillere saldırmak istedi, CHP’li Şafak Pavey yere düştü. Pavey’in bacağında bulunan protezinin çıktığı öğrenildi.

Yere düşen CHP’li Şafak Pavey ise şu açıklamayı yaptı:

Gözleri dönmüş şekilde hepimize saldırdılar. Bu saldırı Anayasa geçtikten sonra bizlere yapacaklarının ayak izlerini gösteriyor. Ben kürsünün oradaydım. AK Parti Antalya milletvekili Gökçen Özdoğan Enç önce vurmak istedi. Araya HDP vekili Burcu Çelik Özkan girdi. Onun saçlarını çektiler. Enç, beni itti, yere düştüm. Diğer vekili saçından sürüklediler. Gözleri dönmüş gibi hepimize saldırdılar. Zaten görüntülerde de bunları göreceksiniz.

 

Kavga sırasında yere düşen HDP’li Pervin Buldan hastaneye kaldırıldı.

abc ve siyasi habere göre, Genel Kurul’dan çıkartılan Nazlıaka, “Acı olan bana müdahale edenler AK Partili kadın vekillerdi. Oysa Cumhuriyetten önce biz kadınlar yok sayılıyorduk, oy bile veremiyorduk. Onların da bizlerin de Meclis’te olmasını sağlayan Cumhuriyet rejimini değiştirmeye çalışıyorlar. Saçlarımı çektiler, Şafak Hanım yere düştü. Ben orada özellikle MHP’li seçmene mesaj vermek, dikkatlerini çekmek için bu eylemi yaptım” ifadelerini kullandı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.