Perşembe , 1 Aralık 2022

Mario Rispo ile ”Yoldayız”

9 Mayıs Pazartesi günü Mario Rispo ve grubunun Hamburg Schmidt Theater salonunda Aktaş Taxi’nin sponsorluğunda gerçekleştirdiği ”Yoldayız – Auf dem Weg” adlı gösterisi ile müzik severlere güzel bir akşam yaşattı.

Mario_5

Mustafa Akpolat

Hamburg Schmidt Theater’da gerçekleşen ve Aktaş Taxi adına Bülent Aktaş’ın konukları kısa selamlamasından sonra başlayan Mario Rispo’nun ”Yoldayız” gösterisi yaklaşık 2 saat sürdü.
Rispo, Türk Sanat Müziği’nden, geleneksel şarkılara ve Türkçe pop şarkılarına yer verdiği konserinde, Almanca bir şarkıyada yer verdi.


Mario Rispo’yu tanıyan ve daha önce konserlerine katılan müzik severler, her seferinden ayrı bir yolculuğa çıkaracağını bilir ve her seferinde ayrı bir merak ve istekle kendini Mario ile yolda bulur.
Mario’nun çocukluğunun geçtiği Hamburg’un göçmen nüfusun yoğun olduğu Osdorfer Born’da, İtalyan kökenli bir Alman olarak değişik kültürlerden arkadaşları ve arkadaşlarının aileleri ile iç içe yaşadığı çocukluk ve gençlik yıllarında Türk müziği ile tanışır.


Konserlerinde bu dönemi, yaşadıklarını Almanca anlatırken, Türk Müziğinin kendi yaşamına girmesini, şarkılar eşliğinde hikayeleriyle yolculuğu devam eder. Yapmanız gereken, iki dünya arasındaki bu köprüde birlikte yürümektir. Yürürken kendinizden, geçmiş yaşanmışlıklarınızdan, hayal ve ümitler ile karışan hüznü, sevda ve insana dair ne varsa sol yanınızdaki bavul de taşıdığınızı yeniden hisetmenizdir.


Mario’un bu yaptığını, doğu ve batı arasındaki yolculuk veya farklı tanımlamlar yapmak mümkün ancak bir kalıba sığdırmak zor iken, her kalpte bir yeri olduğu kesin. Çünkü kendi yüreğinde süzdüğü name ve hikayelerle yüreğinize dokunuyor.
Hamburg’da başladığı yolculuğunda sizi İstanbul’a götürerek kültürlerin beşiği, Asya ile Avrupa’nın, gelenekleri modernlikle, lüksün yoksullukla bir arada yaşadığı ”Eski İstanbul”a. Zeki Müren’den Orhan Gençebay’a Sezen Aksu’dan aşka, sevdaya ve hüzne dair şarkı, melodi ve hikayelerle, sadece farklı coğrafyalarda bir yolculuğa değil, ruhunuzda, geçmişinizde yaşanmışlıklarınızda da yolculuğunuz devam ediyor. Rispo ayrıca yaşadığı sosyal çevrelerin farklı kültür ve inançları ile yoğrularak şahsından oluşturduğu mozağin güzelliğini anlatırken, tüm farklılıkların bir zenginlik olduğunuda kendi tarzında anlatarak müziğin evrenselliğini yaşattı.
Bir Türk çiftinin düğününde sahneye çıkarak bir kaç şarkı söylemesiyle bu tutkulu yolculuğa çıkan Mario, Berlin, Hamburg ve İstanbul’da şan ve müzik dersleri alır. Ve sonrası, 2009 yılından ”Mein İstanbul – Lieder der Sehnsucht / Hüzün – Benim İstanbul’um” isimli programını, kurucuları arasında olduğu Hamburg ”Schmidt Theater”da gerçekleşen prömiyerden sonra izleyenlerin ve basının yoğun beğeni ve ilgisiyle Mario yola devam eder.


Başta Hamburg olmak üzere, Berlin, Köln, Stuttgart’ gibi şehirlerde gösterileri devam eder.. Mario, sahneyi birlikte paylaştığı usta müzisyenler Şükrü Peker, Alaatin Demiriler, Senol Ustaoglu, Hasan Keman, Erol ve Erdal ile birlikte vokalistiğini yapan Gönül Kaya Arslan’ın insanın içine dokunan sesiyle harika bir bütünlük oluşturan gösterileri bilinen konserlerden farklı bir formatla değişik kültürlerden izleyenlere güzel 2 saat yaşattı.

Her gösterisinde farklı konukları sahnede ağırlayan Rispo, bu gösterisinde Türkçe şarkı eşlinde ”Tango Studio La Yumba”’dan Dorothee Rudel ve Serano Bertazzo’nun Tangosu ayrı bir güzellik kattı.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.