Pazar , 26 Mart 2023

Maraş’a kurulacak mülteci kampındaki IŞİD endişesi Alman Meclisi’nde

Maraş merkez Dulkadir ilçesine bağlı Alevilerin yaşadığı Sivrice Höyük (Terolar) Mahallesi’nde mülteciler için yapılmak istenen mülteci kampları Alman Meclisi’nde gündeme geldi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’den Maraş Yaşam Platformu adına avukat Mehmet Ercoşman, Berlin Alevi Toplumu  Başkanı Halit Büyükgöl ve Cemevi Başkan Yardımcısı Nuran Emre ile Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dagdelen’i Meclis’deki makamında ziyaret etti.  Görüşmede Maraş’ın Sivrice Höyük Mahallesi’nde mülteci kampına neden karşı olduklarını hukuksal,  coğrafi, teknik, toplumsal ve siyasal boyutlarıyla karşı çıktıklarını anlatan avukat Ercoşman burada anayasaya aykırı işlem yapıldığını söyledi.  Çevrede 3 bin bölge halkının yaşamasına karşın yaklaşık 27 bin mültecinin barınacağı kampın halkı tedirgin ettiğini söyleyen Ercoşman, hayvancılıkla geçinen ve mera yeri olarak kullanılan alanın AKP’ye yakın şirketler tarafından rant olarak görüldüğünü söyledi.
Ercoşman bu bölgenin aynı zamanda deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak ” Yürütmeyi durdurma kararı alınıncaya kadar hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz. Çevre köyleri de dahil olmak üzere nüfusu üç bin olan bir alana 27 bin kişinin sığınacağı mülteci kampı yapmak bölgenin ekolojik dengesini de bozacaktır. Aynı zamanda kamp yakınına küçük sanayi bölgesi yapılmak isteniyor bununla ucuz işgücü ve taşeron işçiliğinin de zemini hazırlanmış olacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kürt ve Alevilerin yaşadığı yerlerde mülteci kampının bilinçli olarak seçildiğine dikkat çeken Ercoşman, AB ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma sonrası kamp yapımının hızlandığını söyledi.

Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen de konu ile ilgili önünüzdeki günlerde soru önergesi vereceğini belirterek ” Bütün bunlar AB ve Almanya’nın TÜrkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasının sonucudur. Biz Sol Parti olarak bu koşullar altında vize muafiyetine karşı çıkıyoruz. Bir taraftan vize muafiyeti getirmek bir taraftan da Türkiye’yi güvenlikli ülke olarak değerlendirip, iltica başvurularını engellemek istiyorlar. Geçtigimiz ay iltica başvurusunda bulunanların yüzde 90’i Kürt kökenli vatandaşlardi. AB ve Almanya Kürtlere karşı suç ortaklığı yapmakta” dedi.

Mülteci kampının kurulmak istenmesinin özellikle Alevi yurttaşların yaşadığı yerlerde olduğuna dikkat çeken Dağdelen ” Burda bilinçli bir şekilde yerleşim planını dönüştürme var. İsrail Filisten’de nasıl bir politika izliyorsa Türkiye de burda politik dengeyi bozmak istiyor” şeklinde konuştu.
Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir