Cumartesi , 25 Mart 2023

Man Booker ödülü final listesi açıklandı

Her yıl İngilizce yazılmış ve Birleşik Krallık’da yayımlanmış romanların değerlendirildiği Man Booker kurgu ödülü için final listesi açıklandı. Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri kabul edilen ve 1969 yılından beri verilen Man Booker için bu yıl Britanyalı, Kanadalı, Güney Afrikalı ve ABD’li yazarlar yarışıyor.

manbooker_blue

Man Booker tarafından seçilen yazar, aynı zamanda 50 bin pound (yaklaşık 200 bin lira) ile ödüllendirilecek. Bu yıl ödül kazanma şansına sahip olan eserler ise şunlar.

– Kanadalı yazar Madeleine Thien’in Çin Kültür Devrimi’nin mirası üzerine yazdığı romanı “Do Not Say We Have Nothing”.

– Amerikalı yazar Paul Beatty’nin dokuz erkek kahramanın öykülerinden oluşan kitabı “All That Man Is”.

– İskoçyalı yazar Graeme Macrae Burnet’in 19. yüzyılda gerçekleşen bir dizi cinayetten ilham alarak yazdığı tarihi gerilim hikâyesi “His Bloody Project”.

– Güney Afrika doğumlu Britanyalı yazar Deborah Levy’nin genç Anglo-Yunan bir kadının büyüme öyküsünü anlattığı “Hot Milk”. Deborah Levy, daha önce Türkçe’ye Everest Yayınları tarafından kazandırılan “Eve Yüzerken” romanı ile 2012 yılında yine final listesinde yer almıştı.

– Amerikalı yazar Otessa Moshfegh’in 1960’ların New England’ında ıslahevıinde çalışan bir genç bir kadını merkezine aldığı “Eileen”. Bu aynı zamanda yazarın ilk romanı.

Önceleri sadece Britanya, İrlanda, İngiliz Milletler Topluluğu ve Zimbabve’den yazarların katılımına açık olan Man Booker’a, 2014 yılından beri İngilizce yazılmış ve Britanya’da yayımlanmış tüm eserler katılabiliyor.

Ödül, geçtiğimiz sene Marlon James’in 1976 yılında Bob Marley’e yönelik bir suikast girişimini anlattığı “A Brief History of Seven Killings” isimli romanına gitti. Ödülü daha önce kazanan isimler arasından Hilary Mantel, Ian McEwan, Margaret Atwood ve Salman Rushdie yer alıyor.

2016 Man Booker kazananı ise 25 Ekim günü açıklanacak.

Kaynak: New York Times

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir