Salı , 31 Ocak 2023

MALTEPE BELEDİYE BAŞKANI ALİ KILIÇ HAMBURG’DA

KILIÇ HAMBURG EYALET BAŞBAKANINI TÜRKİYE’YE DAVET ETTİ

P1060586

İstanbul Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, her yıl geleneksel düzenlenen Almanya’nın Hamburg eyaletinde Altonale Kültür Festivali’ kapsamında Hamburg eyaleti Başbakanı Olaf Scholz ve Altona İlçe Belediye Başkanı Liane Melzer ile biraraya geldi.

Süheyla Kaplan

Sosyal Demokrat Partili ( SPD) Hamburg eyalet Başbakanı Scholz ile Belediye Sarayındaki makamında biraraya gelen Kılıç, Scholz’u Ekim ayında belediyecilik alanında İstanbul’da gerçekleştirilecek uluslararası konferansa davet etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyarette Türkiye-Avrupa Birliği ilşkileri, Türkiye’de seçim sonrası süreç gibi konuların ele alındığı bildirildi. Scholz, Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti. Görüşme sonrası gazetecilere açıklama yapan Kılıç, Hamburg eyalet Başbakanı Scholz ile ‘Altonale Kültür Festivali’ kapsamında biraraya geldiğini belirterek ırkçılık, göçmenlerin sorunları, İslamofobi gibi önemli sorunlarla mücadelede yerel belediyelere büyük görev düştüğünü söyledi.

P1060598

Çiğdem Kılıç, Ali Kılıç, Liane Melzer

Geçtiğimiz yıl Paris’de ünlü haftalık siyasi hiciv dergisi ‘Charlie Hebdo’ya’ düzenlenen saldırıdan sonra Maltepe Belediyesi olarak toplumsal uzlaşma ve dayanışmanın bir örneği olarak yerel yönetimlerin harekete geçirilmesi amacıyla Maltepe’de uluslararası konferans düzenlendiğini hatırlattı.

‘’ALMANYA- TÜRKİYE ARASINDA 180 BELEDİYE İLE KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ VAR’’

Kılıç, Almanya ile Türkiye arasında 180 belediye ile kardeş şehir protokülü imzalandığını hatırlatarak Maltepe ile Altona ilçesi arasındaki kardeş şehir projesi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

P1060569

‘’MALTEPE BİR YIL İÇİNDE DÜNYAYA AÇILAN PENCERE OLDU’’

Maltepe’nin bir yıl içinde dünyaya açık bir pencere haline geldiğini  ifade eden Kılıç, Maltepe’de kurulması düzenlenen fuar çalışmasının son aşamasına gelindiğini kaydetti.

MALTEPE’DE SON SEÇİMLERDE CHP OYLARINI 20 BİN DAHA ARTTI

2009-2011 seçimlerinde ilçede CHP’nin ikinci parti olduğunu ancak son parlamento seçimlerinde CHP’nin oy oranını 20 bin artırarak birinci parti konumuna geldiğine dikkat çeken Kılıç,  bunu kadınlar ve gençlerle olan yakın diyaloğuna ve çalışmalarına bağladı.

‘’UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE MERKEZİ KURULACAK’’ 

Kılıç, Maltepe’de uyuşturucu ile mücadele merkezi kurmak istediklerini ve bu sorunun Türkiye’de ciddi bir sorun olduğunu ifade ederek, Hip- Hop Akademi, yurtdışındaki kadın sığınma evleri ile ortak temaslarda bulunduğunu vurguladı. Kılıç, ‘’ Yurtdışında hangi başarılı proje varsa onu hayata geçirmeye çalışacağız. Örneğin halk eğitim merkezleri gibi kurumları daha aktif hale getireceğiz. Daha çok gence meslek eğitimi hakkı vereceğiz’ dedi. Kılıç, bir gazetecinin İstanbul’da Maltepe İlçe Kaymakamı Necip Çakmak’ın ‘ cemevleri ibadethanedir’ kararını Bölge İdare Mahkemesine taşıması ile ilgili sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi: ‘’ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi cemevlerine ayrımcılık yapıldığını ve cemevlerinin de diğer ibadethaneler gibi hukuki olarak tanınması gerektiği yönünde kararı var. Bu karar bağlayıcı karardır. Bu tabii devletin iki kurumu arasındaki mücadeledir. Bu  karar belediye meclisinin ortak onayı ile alınmıştır.’’

P1060630

Kılıç bu akşam Altona Belediye Sarayındaki ‘Altonale Kültür Festivali’nin resmi açılışına katılacak. Kültür Festivali 5 Temmuz’a kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.