Perşembe , 23 Mart 2023

Lübeck’te törenle ”Uyum” sertifikaları verildi

Lübeck’te, Göçmen ve Mültecilerden Sorumlu federal Daire  koordinatörü Sabine Hagen ile Lübeck şehri ekonomi ve sosyal uyum dairesi Müdürü Anke Seeberger’in teşviki ile uyum kursları sorumluları, AWO’dan Bastian Jäpel’in, Berlitzden Sabine Kelch’in, TGSH’dan Serap Ergin’in, VHSden Doris Schmittinger’in düzenledigi ve  geleneksel hale gelen 4. sertifika töreni VHS salonunda gerçekleştirildi.

DSC09346

Kadir Taçgın

Törene, Yunan müzisyenler Maria Ntourou ve Dimitris Palaiogiannis’ın piyano eşliğinde „Bir gemi gelecek” şarkısını seslendirmesinden  sonra, Sosyal Senatör Sven Schindler tüm davetlileri selamlayarak başlandı.  Böyle güzel bir törenle başarılı kişilere sertifika vermekten mutluluk duyacağını ifade eden Senatör, salonda yer alan İş Ajansı temsilcilerine, sosyal danışmanlık hizmetleri veren kurumlara ve davet edilen aile bireylerine de verdikleri destekten dolayı ayrıca teşekkür etti.
Alman dilini öğrenmenin; Alman kültürünü, tarihini ve hukuk sistemini anlamak için son derece önemli olduğunu vurguladı.“Dil öğrenmek uyum sağlamanın anahtarıdır“ diyen senatör sertifikaları sahiplerine takdim etmek için sahneye Sabine Hagen’ı davet etti.

DSC09269
Dil okullarında genellikle 600 ya da 900 saat ders aldıktan sonra katıldıkları barajlı sınav sonucunda B1 seviyesinde sertifika alan göçmenler aynı zamanda 60 saatlik oryantasyon kursunu da tamamlayıp „Almanya‘da Yaşam ( Leben in Deutschland)“ testini de kazanırlarsa, iki sınavın sonucu olarak „Uyum kursu sertifikası zertifikat Integrationskurs )“ adı altında bir belge almaya hak kazanıyorlar.

DSC09270
Törene katılan Arbeiterwohlfahrt’dan 10, Berlitz’den16, S-H Türk Toplumu’ndan 6, Volkshochschule’den 6 öğrenci olmak üzere 38 öğrenci bu belge ile onurlandırıldılar. Gösterilen uyumun önemsendiğinin ve takdir edildiğinin belirtisi olarak; başta en yüksek puanı alan uyum kursu öğrencisi olmak üzere Rus uyruklu Olga Dieiera ile diğer ikinci ve üçüncü seviyede başarıya sahip olan öğrenciler Sabine Hagen tarafından birer hediye paketi ile ödüllendirildiler. Törenin ardından ikram edilen içecek ve çerezler eşliğinde hoş sohbet ortamı bulan öğrenciler, sosyal danışmanlık yapan Sema Kul, Cahide Mardfeldt, Petra Rüffer gibi çeşitli kurum ve kuruluş çalışanlarından gelecekte ne yapabileceklerine dair kendilerine bir yön çizme konusunda bilgiler aldılar.

DSC09285DSC09353

DSC09325DSC09308

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir