Salı , 31 Ocak 2023

Las Vegas’ta konsere saldırı: 50’den fazla ölü

Las Vegas’taki bir konserde silahlı saldırı düzenlendi. Polis saldırıda 50’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 200’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı. Bir saldırgan etkisiz hale getirildi.

ABD’nin Las Vegas kentinde ünlü Mandeley Oteli yakınında düzenlenen müzik festivalindeki bir konser sırasında bir saldırganın etrafına rastgele ateş açtığı, olayda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

İlk yapılan açıklamada 2 kişinin öldüğü, 14’ü ağır 24 kişinin yaralandığı bildirilmişti. Deutsche Welle’in  haberinde Las Vegas polisi son açıklamasında, ölü ve yaralı sayısının arttığını duyurdu. Las Vegas Şerifi Joseph Lombardo ölü sayısının 50’yi, yaralı sayısının da 200’ü aştığını açıkladı. Lambardo, bu bilançonun da geçici olduğuna dikkat çekti.

USA Schießerei in Las Vegas (Reuters/Las Vegas Sun/S. Marcus)

Saldırının otomatik bir silahla düzenlendiği ve saldırganın yakalanması için operasyon başlatıldığı bildirildi. Saldırının ardından bir saldırgan etkisiz hale getirildi. Polis, halihazırda başka bir saldırganın olmadığının tahmin edildiğini açıkladı.

Saldırının terör saldırısı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Bazı görgü tanıkları, bir keskin nişancının konserin düzenlendiği alanın karşısındaki bir binanın üst katlarından kalabalığa ateş ettiğini iddia etti.

Las Vegas polisi twitter üzerinden paylaştığı mesajda vatandaşların Mandaley Oteli çevresine ve havalimanına gidilmemesini tavsiye etti.

ABD’de sık sık otomatik silahlarla düzenlenen saldırılar meydana geliyor. Ancak buna rağmen Başkan Trump’ın selefi Barack Obama, Cumhuriyetçilerin muhalefeti nedeniyle silah yasasının sertleştirilmesi yönündeki yasanın Kongre’den geçirilmesini sağlayamamıştı.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.