Cuma , 2 Aralık 2022

Kullanılmayan her oy, AfD gibi partilerin meclislere girmesine sebep oluyor

Yeşiller Partisi milletvekili ve  adayı Filiz Demirel, 1996 yılından beri Yeşiller Parti üyesi. 2011 yılından beri Hamburg Eyalet Parlamentosu, Yeşiller fraksiyonunda uyum, çalışma, anti-ayrımcılık ve dinler arası diyalog konularinda çalısmalarda bulunuyor. Üçüncü kez seçim bölgesi olan Altona`da 1. sıradan aday. Ayrica eyalet listesinde 11. sıradan aday. „Yeşiller partisinde aktif olmamin nedeni, partimin iklim ve doga politikaları yönünde tutarli tek parti olması ve yenilenebilir enerji politikalarının yanında, özellikle göç ve mülteciler konusuna positif yaklaşımıdır“.

Öncelikle Hanau şehrinde sağ terör tarafından katledilen canların yakınlarına başsağlığı diliyorum.

NSU Terör olaylarında olduğu gibi bu konu dün akşam basında biraz çarpıtılarak, sanki bir iç hesaplaşma gibi lanse edildi ama sonuçta sağ terörün yine vurdugu ortaya çıktı.

Son zamanlarda sağ terör olaylarının Almanya`da çoğaldığını görüyoruz. Walter Lübcke`nin öldürülmesi, Halle`de yapılan saldırı, başka bir şehirde sag terör tehditleri yüzünden başkanlıktan çekilen bir belediye başkanı var.

Sağ terör nefret tohumları saçıyor, bölüyor, tehdit ediyor ve malesef öldürüyor. Buna dur demenin zamanı geldi de, geçiyor artık.

Son yıllarda yoğunlaşan aşırı sağ, demokrasimizin en büyük düşmanı. Özellikle sosyal medya ve internet üzerinden geliştirdiği çeşitli propaganda yöntemleri ile malesef halka inmeyi başaran aşırı sağın palazlanmasında, ırkçı bir Parti olan AfD`nin büyük bir payı var.

Toplumda mülteci ve göçmenleri tüm sorunların kaynağı gibi gösteren, yabancı düşmanlığı ve bireysel korkuları körükleyen AfD, demokrasimiz için bir tehlike teşkil ediyor.

Bu yüzden seçime gidin, oylarınızı kullanın. Kullanılmayan her oy, AfD gibi partilerin meclislere girmesine sebep oluyor. Anayasayı Koruma Dairelerinin aşırı sağa karşı önlem paket ve stratejiler geliştirmesi gerekiyor.

Bu konu ile ilgili yaptığımız çalışmaları devam ettireceğim.

Benim idealim demokrasi, tüm canlı haklarının ve doğanın korunduğu, cinsiyet ayrımı olmayan eşit bir toplum düzeni. Bu yüzden en büyük hedeflerimden biri, Hamburg eyaleti için „Ayrımcılığa Karşı Koruma Yasası“ çıkarılması. Bu konuda kararlıyım ve yasa tasarısının parti programına konulmasını başardım.

Aktuell yürürlükte bulunan federal anti ırkçı yasa sadece sivil alanı kapsıyor. Ancak özellikle kamu alanında, örneğin devlet dairelerinde, okullarda veya poliste yaşanan ırkçılığa karşı veya ayrımciliğin ortaya çıkmasını engelleyecek bir eyalet yasasına ihtiyacımız var. Yasaya paralel olarak ayrımcılığa karşı danışmanlık ve destek hizmetlerinin genişletilmesini planlıyoruz. Ve tüm bunları koordine edecek bir daire gerekli. Amaç, yaşadığımız şehirde öncelikle tüm alanlarda ayrımcılığı ortaya çıkışınıi engellemek ve madur insanlara danışmanlık ve destek sunmak. Hiç kimse yaşadığı ayrımcılığa boyun egmek zorunda değil ve yalnız bırakılmamalı.

Eşitlik seçim sandığında da kendini göstermeli. Oy hakkı alman vatandaşlığından bağımsız olmalı. Yıllardır Almanya`da yaşayan bir çok göçmenin oy kullanma hakkı yok. Bu yasal değişikliğin federal düzeyde yapılması gerekiyor.

Özellikle eğitim konusu benim için çok önemli. Eğitime harcanan her kuruş, geleceğe yönelik en karlı yatırımdır. Bu yüzden her çocuk ve genç insanın eğitimde eşit şans ve şartlara sahip olması için Hamburg`da eğitim sistemine milyonlarca Euro ek yatırım yaptık.

Diğer büyük yatırımlardan biri ise konut projeleri: Gelecek dönemde sosyal konut payının ve alternativ konutsal yaşam alanlarının arttırılmasını parti programına aldık.

Yeni inşa edilecek konutlarda özellikle popüler semtlerde, yüzde 50`ye kadar sosyal konuta yer vereceğiz. Konut yapımına uygun arsaları satmak yerine, ”Erbpacht” sistemi ile insaat firmalarına kiralanarak, arsaların devlet elinde kalmasını sağlayacağız.

Konutlaşmada alt yapı ve ulaşım çok önemli. Metro ve diğer raylı sistemlerin ulaşmadığı semtler var hala Hamburg`da. Örnegin Osdorf, Lurup gibi semtler 1974 de SPD`nin söz vermiş olduğu Metroyu bekliyor.

Önümüzdeki dönemde proje planlarının bitirilmesi ve metro inşaatına başlanması icin çalışmalar yapacağız. Rayli sistemin şu an ulaşmadığı bölgelerde otobüs, Express-Otobüs ve bisiklet yolları servisi ile ulaşımın sağlanması gerekli.

Toplu taşımaciliğin uzun vadede ücretsiz hale getirilmesi önemli. Bunun için öncelikle rayli sistemin ve bisiklet yollarının genişletilmesi gerekiyor. Bu zaman sürecinde toplu taşımacılığın herkesin faydalanabileceği fiyatlarda olması parti programımız içinde. Bilet fiyatlarının kademeli bir şekilde düşürülmesi konusundaki planlarımızı Ocak ayında kamuoyuna sunduk.

Son yıllarda yoğunlaşan aşırı sağ, demokrasimizin en büyük düşmanı. Özellikle sosyal medya ve internet üzerinden geliştirdiği çeşitli propaganda yöntemleri ile malesef halka inmeyi başaran aşırı sağın palazlanmasında, ırkçı bir Parti olan AfD`nin büyük bir payı var. Toplumda mülteci ve göçmenleri tüm sorunları kaynağı gibi gösteren, yabancı düşmanlığını ve bireysel korkuları körükleyen AfD, demokrasimiz için bir tehlike teşkil ediyor. Bu yüzden seçime gidin, oylarınızı kullanın. Kullanılmayan her oy, AfD gibi partilerin meclislere girmesine sebep oluyor. Anayasayı Koruma Dairelerinin aşırı sağa karşı önlem paket ve stratejiler geliştirmesi gerekiyor. Bu konu ile ilgili yaptığımız çalışmaları devam ettireceğim. Özellikle son yıllarda yoğunlaşan Antisemitizm konusunda şverdiğim önerge ve projeleri gelistirerek, ikinci dünya savasında yok edilen yahudi kültürünün tekrar Hamburg`un bir parcasi haline gelmesi için çalışacağım.

Almanya çapında bir ilk olan, okullarda verilen ortak din dersleri çerçevesinde üniversite düzeyinde positif çalışmalar yaptık. Ortak din dersleri için eğitim veren Alevilik kürsüsüne ikinci bir kürsü eklenecek. Dinler arası dialog çerçevesinde Hamburg`da yaptıgımız etkinliklere katılım çok yüksek.

Aleviler ve islami çatı kuruluşları ile yapılan devlet anlaşmaları 2022-23 yılında mercek altına alınacak. O zamana kadar anlaşmaların feshedilmesi mümkün değil. SPD bu anlaşmaları hazırlarken, ciddi bir sanksiyon maddeleri konulmamış. Bu eksikliğin 2023 yılında giderilmesi gerekli. Anlaşmaların devam etmesi, bizim antisemitist veya islamist hareketleri tolere ettiğimiz anlamına gelmiyor. Devlet anlaşmaları çerçevesinde bir çok proje gerçekleştirdik. Örneğin, Ortak din dersleri, dinler arası diyalog, imamlara verilen ek eğitim ve ögretmenlerin eğitimi gibi.

Amaçlarımdan biri de, ülke dışından ithal edilen din görevlilerinin yerine , Almanya`da eğitim görmüş imamların camilerde görev alması. Dini kurumların finansal ve siyasal olarak dış ülkelerden bağımsız hale gelmeleri gerekiyor.

Bizler Almanya parlamentolarında milletvekili olsak da, geldiğimiz ülkelerdeki gelişmeleri takip ediyoruz. Bu bağlamda Türkiye`deki gelişmelere de kayıtsız kalamıyoruz. Son yıllarda Avrupa`da Türkiye kökenli insanların fişleme ve baskı yöntemleri ile susturulmaya çalışıldığını, Türkiye`nin talepleri doğrultusunda gözaltına alınmalar, tutuklanmalar olduğunu gözlemliyoruz. Bu tür baskılar, havaalanlarında gözaltılar kabul edilemez. Bu hafta Osman Kavala`nın beraat ettiğini sevincle paylaştıktan yarım saat sonra tekrar tutuklandığını okuduk. Artık Türkiye`de özgür ve bağımsız yargı ve adalet sisteminden bahsetmek mümkün değil. Keyfi tutuklamalar, gözdağı vermeler. Tüm bunlar Türkiye`nin geldiği noktayı göstermektedır.

Bu aşamada Federal hükümet duyarlı ve kararlı bir politika uygulamalıdır. Türkiye ve Avrupa arasında bir pazarlık malzemesi haline dönüşen mülteciler konusunda Avrupa`nin ortak bir politika geliştirmesi gerekli. Göç ve sürgünün önlenmesi için, barış politikalarının desteklenmesi, bu ülkelere ekolojik ve ekonomik acıdan destek verilmesi gerekmekte.

Son yillarda Türkiye`de olaganüstü doğa ihlalleri yapılıyor. Doğaya ve canlılara yapılan bu saldırılar son bulmalı. İnsan haklarının hiçe sayıldığı, enflasyonun tavan yaptığı, rant için kentlerin ve insan yaşamının tehlikeye atıldığı bir Türkiye görmek beni sevindirmiyor. Biz bunları dile getirdiğimizde, trollerin hedefi haline geliyoruz. Özellikle internet üzerinden sosyal medyada bir cok hakaret ve hatta tehditler düzeyinde mesajlar alıyorum. Vatan hainliğinden başlayıp, „merak etme, sıra size de gelecek“ gibi tehditler bunlar. Ama ben inandığım demokratik ve insani değerleri savunmaya devam edeceğim.

Filiz Demirel

Yeşiller Hamburg Milletvekili ve adayı

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.