Kübalı doktor Luis Herrera: “Dünyanın, sağlığın ticari bir faaliyet değil temel bir hak olduğunu anlama fırsatı var”

Koronavirüsle mücadelede etkili bir ilaç olduğu belirtilen Interferon Alpha 2B’nin yaratıcısı Kübalı doktor Luis Herrera salgınla savaşta birçok ülkede yetersiz kalan sağlık sistemi için “Dünyanın, sağlığın ticari bir faaliyet değil temel bir hak olduğunu anlama fırsatı var” dedi

Küba’nın koronavirüs salgını ile mücadelede kullandığı ve başarılı olduğu ilaçlardan biri olan Interferon Alpha 2B adlı bir molekülün yaratıcısı Kübalı doktor Luis Herrera, Telesur ile bir röportaj yaptı.

Herrera salgınla savaşta birçok ülkede yetersiz kalan sağlık sistemi için “Dünyanın, sağlığın ticari bir faaliyet değil temel bir hak olduğunu anlama fırsatı var” dedi.

Interferonun 40 yılı aşkın bir süredir bilindiğini, ilk olarak yerel bölgelerdeki kaynaklardan üretildiğini daha sonra ABD’de ve Finlandiya’da üretildiğini belirten Herrera Interferon ilacının hikayesini şöyle anlattı:

80’li yılların başında, Houston’dan önemli bir profesör Küba’ya geldi ve Başkan Fidel Castro’ya, burada yaptığımız interferonun farklı bir amaç için kullanılabilecek çok ilginç bir molekül olduğunu söyledi. Daha sonra bir grup insan, interferon üretiminde eğitim almak için Finlandiya’ya gitti. İlerleyen zamanda Beta Interferon Japonya’da ve Alpha Interferon Kaliforniya’da üretildi. Bir yıl sonra Küba’da, yerel bölgelerden farklı Interferon genlerini klonladık ve dang hummasında Interferon üretmeye başladık ve sonuçları Kaliforniya’da sunduk.

Çin’in salgının başlangıcından birkaç hafta sonrasında virüsle enfekte olan kişilerde komplikasyonları önleyecek şekilde Interferon kullanmaya başladığını ifade eden Herrera’ya göre bu molekülün bazı yan etkileri olsa da bunlar çok kritik etkiler değil.

“Daha iyi bir dünya için doktorlarımız dört bir yanda çalışıyor”

Küba’nın salgın karşısında uyguladığı dayanışma tavrını dünyanın tüm ülkelerinin uygulaması gerektiğini ifade eden Herrera, “Daha iyi sağlık ve yaşam koşullarının olduğu bir dünyanın parçası olmayı istediğimiz için dünyanın her tarafında çalışan doktorlarımız var” dedi.

Kaynak: Sendika.Org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir