Salı , 29 Kasım 2022

Komunist Başkan, ”Kolektif bir belediyeciliği esas alıyoruz”

26 Mart Cumartesi günü Avrupa Demokratik Haklar Konferasyonu tarafından Hambur’da düzenlenen ‘Komunist Başkan Hamburg’da”,”Fatsa’dan Dersim’e Bu Tarih Bizim”adlı panelde konuşan Dersim Ovacık Belediye Başkanı DHF’li Fatih Mehmet Maçoğlu kolektiv ve sosyalist anlayışa dayalı bir belediyeciliği esas aldıklarını söyledi.

Mehmet Silvan / Hamburg

Hamburg MIG-Zentrum tarafindan Altona Schule´de düzenlenen panele Hamburg´da yaşayan Kürdistan’lı ve Türkiye’li devrimciler büyük ilgi gösterdi. Moderatörlüğünü İlhan Akdeniz’in yaptığı Panelin açılış konuşmasını yapan DHF Yerel Yönetimler temsilcisi,”Terzi Fikri yönetimindeki Fatsa pratiği ve Mehdi Zana’nın Amed’te hayata geçirdiği halkçı belediye anlayışının özünde büyük miras barındırıyor. Dönemin Faşist zihniyetleri, halkçı bir anlayışa dayanan bu belediyeciligin kök salmaması için şiddet uygulayarak tasfiye etmiştir. Bu tasfiyelerle, halkın yerinde yönetim anlayışının önü kesilmiştir. Halkin kendisini yönetme anlayışını eğemenlerin yerelin iradesini elinden almasına karşı bir isyandır aslında” dedi

Daha sonra söz alan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçcoğlu söz alarak çalışmaları hakında katılımcılara bilgi verdi. Öğretirken öğrenmeyide esas aldıklarını belirtten Maçoğlu, konuşmasının devamında şu görüşleri dile getirdi.

“Bizler, yani sosyalist ve devrimci anlayışta olan insanlar halkın yerelde kendisini yönetmesi ve alınan kararlara ortak olabilmesi için bu göreve talip olduk. Halka bir şeyler verirken, halktanda çok şeyler öğrendik. Ovacık halkı öğretmenlerimiz, bizlerde onların öğrencisi olduk. Hep beraber başladığımız bu onurlu yola, hep beraber tüm güçlüklerin üstesinden gelerek yolumuza devam ediyoruz. Şeffaf, adil, hesap verebilecek ve halkı kararlara ortak etme temelinde bir belediyecilik anlayışıyla çalışıyoruz”

”Bizler bu işe başlarken halka hiç bir vaate bulunmadık” diyen Fatih Mehmet Maçcoğlu yakılan köylerin ve göçlerin sonucunda, Ovacık’ın sosyal dokusunun değiştiğini belirterek devaminda şunları dile getirdi

“Sistemin halki bir kaş kuruşa muhtaç etme politikasına karşın biz halka ”balık vermeyi değil, halka balık tutmayı” ögrettik. İklim zorluklarından dolayı altı ay çalışıp, altı ayda çalıştığımızı yiyiyoruz. Sistemin halkı üretimden uzaklaştırma politikalarına karşın kolektif bir akılla, halkla beraber yerel yönetim anlayışını hayata geçirmenin uğraşısını veriyoruz. Tüm bu çalışmaları hayata geçirmede devletten her hangi bir yardım almadık. Daha çok halkımızdan gelen bağışlarla ve gönüllü bir çalışmayı esas aldık. Hazine topraklarını üretime açtığımız için soruşturmalara tabi tutulduk. Üretim ve kooperatif çalışmalarına dayalı projelerimizle halkı söz sahibi yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonrada kooperatif sisteme dayalı çalışmalarımız devam edecek. Halkı sisteme muhtaç etmeden ve kendi ayakları özerinde kalabilecek bir belediyecilik geliştirmek istiyoruz. Yaptığımız tüm bu çalışmaları kurduğumuz meclislerle ortak yapıyoruz. Bu çalışmalarımız bölgede olduğu kadar Batı illerinde de örnek çalışmalar olarak kabul ediliyor. Örneğin, Eskişehir’in bir köyünde köylüler bu çalışma modelimizi kendilerine esas aldılar. Üretimle ilggili halki yeterince bu çalışmalara ortak edemedik. Küçük ve mütevazi adımlar atıyoruz. Oluşturduğumuz meclislerde bizim gibi düşünmeyenleride meclise alıyoruz. Halkın ihtiyaç ve taleplerini gözeterek her şeyi halkımız için yapıyoruz. Tüm bunları yaparkende doğaya ve ekolojik sisteme saygı çerçevesi içinde çalışıyoruz. Yurtdışında yaşayan tüm Ovacık halkının ve dostlarının kendi ilçelerine sahip çıkması gerekiyor.”dedi.

Yoğun ilginin gösterildiği, güzel bir atmosferde gerçekleşen  ve ikinci bölümde  sorulara verilen cevaplarla devam eden  panel, Avrupa Demokratik Dersimliler Federasyonu Hamburg, Dersim Spor Hamburg ve ATİF Hamburg tarafından desteklendi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.