Cumartesi , 25 Mart 2023

Köln Katedrali önünde Can Dündar’a destek için toplandılar

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmaları Almanya’nın Köln kentinde protesto edildi.

Tarihi Köln Katedrali önünde toplanan Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, Can Dündar ve Erdem Gül’ün serbest bırakılmaları gerektiğini savundular.

koln daynışma

Türkiye’de basına yönelik baskıların arttığına dikkati çeken ve gazetecilerin sindirilmeye çalışıldığını ileri süren grup, basın açıklaması yaparak Dündar ve Gül’e desteklerini açıkladılar.

“GAZETECİLERİN TUTUKLANMALARINI KINIYORUZ”

Dayanışma Köln
Protestoda önce, Almanya/Türkiye İnsan Hakları Derneği (TÜDAY) adına İlkay Yılmaz, Almanca bir basın bildirisi okudu. Daha sonra Birleşik Haziran Hareketi (BHH) Almanya adına Aysel Ocak tarafından bir bildiri okundu. Aysel Ocak şu ifadeleri kullandı: “İki onurlu gazetecinin tutuklanmaları onların şahsında tüm topluma, ses çıkartan herkese ve muhalif basına yönelik bir gözdağıdır. Basın özgürlüğü hiçbir biçimde AKP iktidarı tarafından gasp edilemez. Halkın haber alma özgürlüğü yasaklanamaz ve gerçek gazeteciler susturulamaz. Bu bağlamda gazetecilerimizin tutuklanmalarını kınıyor ve tüm basın emekçilerinin serbest bırakılmasını istiyoruz.”

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir