Pazartesi , 15 Ağustos 2022

Koç’un sunduğu belge MİT’çiyi çürüttü

MİT’in hedefindeki Kürt siyasetçilerden Yüksel Koç, MİT ajanı Fatih Sayan’ın iddialarını çürütecek, davanın seyrini değiştirecek suikast belgesini Hamburg’daki mahkemeye sundu.

FEHMİ KATAR/HAMBURG

MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan’ın Kürt siyasetçiler Yüksel Koç, Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’a yönelik suikast planı belgelendi. Sayan’ın el yazısıyla kaleme aldığı Kürt siyasetçilere yönelik suikast planının yer aldığı 28 Haziran 2016 tarihli belge, MİT ajanının yargılandığı davanın dosyasına eklendi.

Almanya’da suikast planları yapan ve MİT’e çalışan Mehmet Fatih Sayan, gazetemizin 15 Kasım 2016’da “Fatih Sayan ve ekibi cinayete hazırlanıyordu” başlıklı haberiyle ifşa edilmişti. 15 Aralık 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Sayan hakkında “MİT ajanlığı” suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması gerçekleştirildi. Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada MİT’in hedefindeki Kürt siyasetçilerden Yüksel Koç tanık olarak dinlendi. Federal Savcılık, Sayan’ı Eylül 2015- Aralık 2016 döneminde Almanya’da yaşayan Kürt politikacılar ve Kürt kuruluşları ile ilgili bilgi toplamak ve casusluk faaliyetleri karşılığında 30 bin euro kazanç elde etmekle suçluyor. Sayan’ın o dönem NAV-DEM Eşbaşkanı olan Yüksel Koç hakkında da istihbari çalışma yaptığı iddianamede geçiyor.

Sayan’ın iddiaları çürütüldü

İlk ifadesinde MİT ile bağlantısı ve MİT’in Koç’u ve diğer Kürt siyasetçileri öldürme konusundaki planlarına ilişkin ifade veren Sayan, Hamburg’da önceki gün görülen ilk duruşmada ise çark etmişti. MİT ile bağlantısını ve suikast planlarını inkar eden eden Sayan, İzmir’de Gülen Cemaati’ni içerisine girdiğini belirterek MİT’i aklayıp, suçu Gülen Cemaati’ne yakın polislere yıkma çabasına girmişti. İltica başvurusunun kabul edilmesi için MİT elemanı olduğunu kabul ettiğini ileri sürmüştü.

Dünkü duruşmada MİT’in hedefindeki KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç tanık olarak ifade verdi. Koç savunmasıyla Sayan’ın savunmasındaki birçok iddiayı da çürüttü.

‘Tanık değil davacıyım’

MİT ajanlığıyla yargılanan Mehmet Fatih Sayan’ın hedefindeki isimlerinden olan ve iddianamede en çok ismi geçen kişi olan Yüksel Koç duruşmaya tanık olarak çağrılmasına tepki göstererek, müdahil olma talebini iletti. Ancak talep dava hakimi tarafından reddedildi.

3 suikast timi vardı

Yüksel Koç, MİT’in suikast planlarından nasıl haberdar olduğunu duruşmada ayrıntılarıyla anlattı. 2015 yılında Türk İstihbarat Kurumu MİT’e çalışan bir görevlinin kendileri ile iletişime geçtiğini -isminin gizli kalması sözü aldığını- “MİT adına çalışan 3 farklı grubun Paris Katliamı’na benzer bir plan içinde olduğu” bilgisini paylaştığını söyleyen Koç, “Bize bu gruptan birinin Bremen’de olduğunu diğer iki grubu tanımadığını söyledi” dedi.

İstihbarat şefi açıklamayı engelledi

Kendilerine ulaşan bilgiyi Alman yetkilileriyle paylaştıklarını ifade eden Koç, Alman istihbarat şefinin ricasıyla 3 defa konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme açıklamasını ertelediklerini belirtti. Bütün tehditlere rağmen Alman yetkililerin duyarsız kaldığını belirten Koç, artık Alman güvenlik kurumlarına güvenlerinin kırıldığını ve gelen tehditleri onlarla paylaşmadıklarını kaydetti.

Sayan’ın suikast belgesi

Öğleden önceki oturumda yaklaşık iki buçuk saat boyunca ifade veren Kürt siyasetçi Yüksel Koç, mahkeme heyetine, Sayan’ın önceki günkü ifadelerini çürütecek, davanın seyrini değiştirecek, suikast planının yer aldığı bir belge sundu. MİT ajanı Sayan’ın el yazısıyla kaleme aldığı belgenin MİT ajanlarının koordinasyonunda sorumlu olduğu tahmin edilen bir kişiye yazdığı anlaşılıyor.

‘Yüksel Koç ölecekse!…’

28 Haziran 2016 tarihli belgede şu ifadeler yer alıyor: “Bremen’deki arkadaşlara ulaşamıyorum. Her zaman diyaloga geçemiyoruz. Haftada bir kez konuşuyoruz bu da Yüksel’le kurmamız gereken diyalog seviyesini belirlememize yardım etmiyor. Eğer Yüksel Koç ölecekse, bizim ekiple oturup sürekli her şeyi konuşmamız gerekir. Bu konuda şikayetim var. Devreye girin ve onlara iletin. Ayrıca (uygun) zaman ne zaman eylem yapılacak, konuşmalıyız. Ona göre plan oluşturmalıyız. En uygun zaman protesto zamanı.”

Kartal ve Aydar da listede

Belgeden sadece Yüksel Koç’un değil KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ve KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’ın da suikast listesinde olduğu anlaşılıyor. Belge şöyle devam ediyor: “Kartal ve Zübeyir’e gidecek kişiler sanırım biri Cenk’ti. Cenk Memoyu tanır, Paris’te Zübeyir’in kardeşi. Memo üzerinden Zübeyir’i takip edebilir, bu benim önerim. Paris’e sürekli gelir zaten daha görmüştük.

*  Bence Kartal’a da yine uzun yürüyüşlerde eylem uygundur. Bunlar benim gözlemlerim sadece.

*  Şahıslara ulaşacak teller verilecek.

*  Yüksel eylem zamanı

* Zübeyir takip

* Cenk bana ulaşsın (Belçika kartından)”

Suikast belgesi dosyaya eklendi

Dava dosyasına eklenen bu belge ile MİT ajanı Sayan’ın “Sevgilime torpil ayarlamak için Ankara’daki polislerle iletişim kurdum ve manipülatif bilgiler hazırladım” savunması çürütülürken, iddianame kapsamına alınmayan suikast planıyla ilgili önemli bir kanıta da ulaşılmış oldu.

Mesajında ölüm tehdidi var

Yüksel Koc, duruşmada MİT ajanı Sayan’ın önceki günkü savunmasında kabul ettiği, Remzi Kartal ve kendisine Ukrayna’ya ait bir numaradan gönderilen mesajları okuyarak, “Mesajlar Sayan’ın iddia ettiği gibi sadece bir kızgınlık anında yazılmış, masum bir mesaj değil, aksine kendisini MİT ajanı olarak tanıtıyor ve ölüm tehditlerinde bulunuyor” diye belirtti.

Kursa değil suikaste gelmiş

Yüksel Koç ifadesinde MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan’ın Bremen’e Almanca kursuna katılmak için geldiği iddiasını da çürüttü. Koç, Sayan’ı ifşa eden Cihan Erol’un kendisine “Hannover’de kalmak için geldik ama anlamadığım bir şekilde kendimizi Bremen’de bulduk” dediğini aktardı.

Sayan duruşmada Koç ile sadece bir-iki kez görüştüğünü iddia etmişti. Koç bu açıklamayı da yalanladı ve kendisi ile üç defa Denge TV için röportaj yaptığını, evine geldiğini ve sık sık telefonla aradığını söyledi.

‘Kadınlarla da sen ilişkilen’

Yüksel Koç’un verdiği ifadede mahkeme heyetinin dikkati çeken kısımlardan birisi de MİT’çi Sayan’ın eski sevgilisi Cihan Erol’un kendisine “Bütün bilgilere, herkese ulaşabiliyorum ama kadınlar ile ilgili kısım eksik kalıyor, Kürt kadınlarıyla da sen ilişkilen” diyerek, MİT’e çalışmayı önerdiğini, Kürt kadınlarının arasına sızıp bilgi toplaması halinde aylık 4-5 bin euro maaş bağlanabileceğini söylediğini aktardı.

MİT ajanı Sayan hakkında açılan davaya 21-22 Eylül’de devam edilecek. Davanın 13 Ekim tarihine kadar sonuçlandırılması planlanıyor.

Her ay Türkiye’ye giriş çıkış 

MİT’çi Sayan Almanya’ya geldikten sonra her yıl Türkiye’ye giriş çıkış yapmış. Mahkeme hakiminin Türkiye’ye giriş çıkışları üzerine hasta olan oğlundan dolayı Türkiye’ye üç ayda bir girdiğini söyleyen Sayan’a hakim elindeki belgeleri göstereke, Sayan’ın Almanya’ya geldikten sonra her ay Türkiye’ye giriş çıkış yaptığını belirtti. Sayan bunun üzerine “hatırlamıyorum” dedi. Hakimin Türkiye’ye giriş çıkışlarını eşinden neden sakladığı ile ilgili sorusuna da Sayan, “Eşim çok kıskanç, bundan dolayı iş görüşmem var diyerek sakladım” iddiasında bulundu.

Polislerle irtibatı sürekli

MİT’çi Sayan’ın inkar etse de Ankara’daki polislerce devamlı olarak görüştüğü, onlara yazdığı bir belgede de daha önce belli kişiler hakkında verdiği bilgileri hatırlatıp, başka konular hakkında bilgi verdiği ortaya çıktı. Mahkeme hakimlerinden biri, Sayan’a önceki gün verdiği ifadede Ankara’daki polislerden sevgilisinin ağabeyine torpil almak için manipüle bilgi hazırladıklarını ama hiçbir zaman göndermediğini söylediğini ama ellerindeki bilgilerin bunu tersini ispat ettigini söyledi. Hakim MİT’çi Sayan’a, polis Sakin’e yazdığı notları hatırlatıp, bu notlarda daha önce belli kişiler hakkında verilen istihbaratlardan dem vurulduğu, hali hazırda verilmiş istihbaratlardan bahsedildiğini belirtmesi üzerine Sayan, kısa bir sessizlikten sonra sadece “Ben kızdığım insanları da PKK ile ilişkiliymiş gibi gösterip şikayet ettim” demekle kaldı.

Mesaj trafiği tutanaklarda

MİT ajanı Fatih Sayan verdiği ifadede Ankara’da ilişki kurduğu Terörle Mücadele Şubesi polisi Kemal Sakin ile Almanya’dayken hiç irtibat kurmadığını iddia etmişti. Daha hakimi gösterdiği belgelerle Sayan’ın yalanını ortaya çıkardı. Bu belgeye göre Sayan, TEM polisi Sakin ile defalarca mesajlaşmış. Bu mesajlaşmalardan birinde Sakin, MİT’çi Sayan’a “seni güvenilir bir şahsa yönlendiriyorum” derken, bir başka mesajda Sayan’ın Bremen’deki DTKM’nin bir eyleminde çektiği sivil Alman polisinin fotoğrafından dolayı zor durumda kaldıklarını ve bir daha bu tür durumlara dikkat etmesi gerektiği belirtiliyor.

Denge TV kaşesini kullanmış!

Mahkeme heyeti MİT’çi Sayan’ın bilgisayarında Denge TV’nin kaşesinin kopyalarını tespit ettiklerini ve Almanya’ya vize başvurularında da bu kaşenin kullanıldığını tespit etiklerini belirtti. Sayan, kaşeyi Denge TV sahibinin izniyle kullandığını ve bu kaşeyle Denge TV kapandıktan sonra birkaç ülkeye vize başvurusu yaptığını söyledi.

Kaynak: Yeni Özgür Politika

5

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.