Perşembe , 9 Şubat 2023

Kobane ile dayanışma amaçıyla toplanan yardımlar bölgeye ulaştırıldı.

”Acı ve Hüzne inat umuda ve direnişe tanık olduk” adıyla düzenlenen bir toplantıyla Suruç’a giden heyet üyeleri izlenim ve görüşlerini anlattılar. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konferedasyonu (ATİK), IŞİD çetelerinin Şengal’de Ezidi halkına saldırması ve bunun sonucunda binlerce Ezidi’nin katledilmesi ve onbinlercesinin ise yerinden yurdundan olup mülteci konumuna düşmesiyle birlikte başlattığı yardım kampanyasını daha önce bölgeye ulaştırmıştı. IŞİD çetelerinin son aylarda Kobane’ye saldırması ve benzer göç dalgasının Kobani’de yaşanmasıyla birlikte, ATİK bu kez de kampanyasının yönünü Kobane halkıyla dayanışma olarak değiştirerek devam ettirildiği belirtildi.

Hamburg Bartelsstr. 25 adresinden bulunan ATİF derneğinde 14 Kasım Cuma günü düzenlenen bir toplantıyla, Diyarbakır ve Suruç’a giden, Süriye sınırındaki Kobane’den gelen mültecilerin durumunu yerinde görmek, incelemek, değişik kurum, kuruluş ve bölgedeki bazı şehir belediye başkanları, Miletvekilleri ile de görüşen delegasyon üyeleri izlenmilerini anlattılar.

Mustafa Akpolat
Kış aylarının gelmesiyle birlikte “Kobaneli mülteciler için bir çadır da senden” şiarıyla sürdürdüğü kampanyayı geçtiğimiz günlerde sonlandıran ATİK, içinde Hamburg Eyalet Milletvekillerinden Yeşiller Partisi’nden Filiz Demirel ve Sosyal Demokratlardan Ali Rıza Şimşek’in de bulunduğu heyetle 6-8 Kasım tarihlerinde bölgeye giderek topladığı yardımlar ilgililere ulaştırdı. Heyette milletvekilleri dışında, ATİK temsilcileri, Partizan, Devrimci Demokrat Sendikal Birlik(DDSB) ve Deritex ve YDG temsilcileri yer aldığı belirtildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …