Perşembe , 9 Şubat 2023

Kızının IŞİD’e katılmasına dayanamayan baba intihar etti

Almanya’nın Schleswig Holstein eyaletinde Lauenburg’a bağlı Geesthacht ilçesinde iki hafta önce ” Berlin’e sınıf gezisine gidiyorum” diye evini terkeden ve terör örgütü IŞİD’e katıldığı aktarılan Ece Baran’ın (18) babası Ercan Baran’ın, (50) bunalım sonucu evinde intihar ettiği aktarıldı.

Adil Yiğit

Aile yakınlarının tüm aramalarına yanıt vermediği için polisin kapıyı kırarak eve girmesi sonucu üzücü olay açığa çıktı.  35 yıldır Almanya‘da yaşayan ve Jurid adlı otomotiv eksoz sistemleri üreten bir firmada çalıştığı açıklanan Sivas / Koyulhisar doğumlu E. Baran’ın, çevresinde içine kapanıklığı ile tanındığı ifade edildi.

Geçtiğimiz Ocak ayında Hamburg’da yaşayan M. S. ile (16) İstanbul üzerinden IŞİD’e katılmak isterken ailesinin başvurusu üzerine gözaltına alınarak Almanya’ya teslim edilen Gesamtschule öğrencisi Ece Baran‘ın, resmi kurumlarca tanınmasına rağmen “ikinci kez nasıl olur da elini kolunu sallayarak terör örgütü IŞİD’e katılabilir”sorusu ailelerin tepkisiyle karşılaştı. Konuya duyarsız kaldığı ileri sürülen Alman ve Türk yetkililer sert dille eleştirildi.

‘SINIF GEZİSİNE GİDİYORUM’ DEDİ İŞİD’E KATILDI

Aile yakınlarından edinilen bilgiye göre, iki hafta önce “Berlin’e sınıf gezisine gidiyorum” gerekçesiyle evini terkeden Ece Baran‘ın evinde bulunan bazı notlarda, Almanya’dan sonra gideceği adresin şehir başharfleriyle şifreli olarak işaretlendiği belirtildi. Öte yandan, genç kızın odasında bulunan “Allah’ın Hizmetkarları” başlıklı bildirilere anlam veremediklerini açıklayan aile yakınları, IŞİD’e militan kazandıran çevrelerin organizeli çalıştıklarını, ailelerin ve resmi kurumların ise yeterli duyarlılığı göstermedikleri aktarıldı.

ANNESİ BUNALIM SONUCU HASTANEYE KALDIRILDI

18 yaşındaki öğrenci kızı Ece’nin ailesini terk ederek IŞİD’e katılması sonucu bunalıma giren annenin, bir süredir özel bir hastanede tedavi gördüğü açıklandı. Acı olayın duyulmasıyla evin önünde toplanan çok sayıda vatandaş terör örgütü IŞİD’e lanetler yağdırdı. Çocuklara baskı yapmanın yanlış sonuçlar doğurduğuna değinen N.K., ” Yavrularımızla zamanında ilgilenmeliyiz. Gerekirse arkadaş olmalıyız.” dedi.

AİLELERDEN ÇAĞRI : ‘YENİ GENÇLERİMİZ YANMASIN’

Alman ve Türk yetkilileri de eleştiren N.K., “kimse sorunlarımıza sahip çıkmıyor” dedi. Olay yerinde konuyla ilgili konuşmaktan çekinen aileleri anlayamadığını açıklayan iki çocuk babası S. D. ise, ” Ece, IŞİD terör örgütünce kandırılıp götürülerek yandı. Ece’nin babası buna dayanamayarak intihar etti. Annesi hastanede tedavide. Bir ailenin tamamen yandığını görüyoruz. Hiç olmazsa geride kalan çocuklarımız yanmasın diyorsak, çocuklarımızla yakından ilgilenmeliyiz . İnsanlığın yüz karası IŞİD’e karşı da susarak duyarsız kalmayalım artık yeter” çağrısını yaptı. (Avrupa Postası)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.