Çarşamba , 28 Eylül 2022

Kita çalışanları süresiz Grev dedi

Almanya’da Eğitmenler’in yüzde 94’ü Grev dedi

kıta4
Bir hafta süredir grev oylaması yapan Sendika üyesi eğitmenler geçen Salı günü sona eren grev oylamasında yaklaşık yüzde 94 oranında mücadele etme yönünde karar almıştı.

Mustafa Akpolat – Güncel

kıta2
Hamburg’da Cuma günü ”Elbkinder” binasının önünde yapılan eyleme 3 binin üzerinde egitmen katıldı. Hamburg’da eğitmenlerin grevinden dolayı kamusal çocuk yuvalarinin birçoğu cuma günü kapalı kaldı Grev öcnümüzdeki haftada devam edeceği açıklandı.
Cuma günü Hamburg’da yapılan grevin ilk gününde kamu destekli alarak çalışan ”Elbkinder” bağlı 200 Kreşten 70 tanesi tamamen kapatıldı, birçoğunda da ”notgruppe” olarak sadece belirli sayıda çocuğa bakılabilindi.
Çocuk yuvalarında çalışan eğitmenlerin temsil edildiği ver.di sendikası, cuma gününden itibaren süresiz grev kararı alındığını açıkladı.

kıta7
Ver.di Sendikası Başkanı Frank Bsirske, üyelerinin yüzde 93,44’ünün mücadele kararı aldığını belirterek çalışanların artık güzel sözlerle avutulamayacağını söyledi. Grevden özellikle çocuk yuvaları, engelli tesisleri ve gençlik yardım merkezlerinin etkileneceği belirtildi.
İş bırakma eyleminin ilk aşamada çocuk yuvalarında başlaması ve ardından diğer kurumları da kapsayarak devam etmesi bekleniyor.
Ücret sınıflandırması
Çocuk yuvaları ve diğer bakım kurumlarının bağlı olduğu ver.di, Alman Memurlar Birliği ve Eğitim ve Bilim sendikaları ile işverenler arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin beşinci turu da başarısızlıkla sonuçlanmıştı.
Sendikalar, sosyal ve eğitim hizmetlerinde çalışan yaklaşık 240 bin üyesinin ücret sınıfının yükseltilmesini ve yüzde on zam talep ediyor.
Hamburg ver.di sendikası üyesi ve eğitmen Hatice Gülabi, ”Biz, eğitmenler geleceğin toplumunu yetiştiriyoruz, o yüzden daha fazla değeri hak ediyoruz” dedi. Gülabi, ”Şimdi aylardır süren görüşmeler ve ara ara yapılan bir günlük uyarı grevleri sonuç vermeyince, yani işveren talebleri kabul etmeyince ve de kendisi hiçbir teklif getirmeyince Ver.di sendikası geçen hafta üyelerinin yaklaşık 94% süresiz greve onay verdi. Bunun üzerine sendika şimdilik Cuma gününden Salı gününe kadar 3 günlük grev kararı aldı. İnsanların çoğu bizim sadece daha fazla para için grev yaptığımızı sanıyor. Tabi ki eğitmenlerin aldığı ücret çok düşük, örnegin bir araba tamircisi bizden daha çok aylık alıyor.

grev
Ama bizim mesleğimizin sorumluluğu çok fazla, biz çocuklarla çalışıyoruz, sadece onlara bakmıyor aynı zamanda eğitiyoruz. Greve neden olan taleplerimizden biri, maaşların 10% artmasıdır. Bir diğer talep ise bu alanda 3 yıl meslek eğitimi yapanlara hiçbir ücret verilmiyor, 3 yıl boyunca stajer olarak çalışıyorlar ama hiçbir ücret almıyor ama işçiler eksik olduğunda, hasta olduğunda ögrencileri işçi gibi kullanıyorlar. Bir diğer talepde iş şartlarıniın düzeltilmesidir” diyen Gülabi, ”Toplumda bizim mesleğimizin daha doğrusu sosyal olan hangi meslek olursa olsun, bize daha fazla değeri verilmesi, prestijimizin daha yüksek olmasını istiyoruz. Sonuçta biz çok önemli birsey yapıyoruz, çocukları eğitiyoruz. Ve eğitim sadece okulda başlamıyor. Yuvalara artık çok büyük beklenti var. Eskisi gibi işimiz çocuklara bir kaç saatliğine ”göz kulak olup oyun oynamak” değil. İnsanların çoğunun düşündüğü gibi biz bütün gün oyun oynayip kahve içmiyoruz.
İşveren bizden kaliteli iş yapmamızi bekliyor ama şartları sağlamıyor. Anne ve babalar, çocukların daha iyi koşullarda bakımı ve eğitimi için bizlerin grevini desteklemeliler” dedi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.