Çarşamba , 5 Ekim 2022

KIŞKIRTILMIŞ KADIN…( MI? )


 

Meclis’te kadınların kadınlara şiddet uyguladığına şahit olduk.  Bazı kadın aktivistleri ve bazı yorumcular, saldırıyı “erkeklerin kışkırtması” olarak ele aldı ve erkekleri protesto etti.

İyi de, hüküm süren iktidarın şiddetini, “kadınlar hariç, sadece erkek şiddeti” olarak algılamak doğru mudur?

Yani, sistem her türlü psikolojik ve fiziksel şiddet üzerine kuruluyken, hükümet kendinden olmayan herkesi yok sayma şiddetini fiilen uygularken, toplumu sopasıyla istediği hizaya getirmeye çalışırken, aynı grup içerisindeki kadınların hümanist, insan ve yaşam savunucusu olduğunu düşünmek abesle iştigal değil midir?

Orada erkek vekillerin kışkırtması olmasa saldırı olmayacak diye düşünmek, olayı hafife almaktır. Çünkü emir verildiğinde şiddete başvuranın cinsiyeti, o zihniyetten ayrı düşünülemez. Sadece, var olanın, akılsal ve bedensel iradelerinin dışa vurumudur. Olmayan bir şeyin dışa vurumu da olmaz. Var olan bir şey ortaya çıkar.

Durum, kadının içine kaçmış erkek rolü falan da değildir. Kışkırtma olmuştur, doğrudur ama esas nedeni es geçmektir bu. Saldırabilme cüretini gösteren kadın vekiller, olsa olsa talimatla harekete geçmiş, uyuyan hücrelerdir.

Durum tamamen bakış açısı, zihniyet ve arkasına aldığı güçten ortaya çıkan gerçekleridir. Saldırma potansiyeli olmayan kişiyi ( kadın veya erkek fark etmez ) kışkırtamazsın. Kışkırtsan en fazla bağırır, çağırır, sonra da utanır. Ertesi gün, saldırıyı yapan, kışkırttığı iddia edilen erkeklerle, tekerlekli sandalyede, gururlu mağdur pozlarıyla anı fotoğrafı çektirmez.

Bir kadın sadece anne, sadece sevgili olmaz. Bir kadın sadece aşk kokmaz. Bir kadın faşist, diktatör de olur. İnsan sevmenin, yaşam hakkını savunmanın, din, dil, ırk ayrımı yapmadan yaşayabilmenin ölçütü eğitim, vicdan ve yürek işidir. Cinsiyet değil.

Bir kereden bir şey olmaz diyen kadın milletvekillerinin zihniyeti, erkekler kışkırtsa da kışkırtmasa da ortadadır.  Hırsız, katil, tecavüz ve şiddet üreten yönetimin içindeki kadınları erkekler kışkırttı diyerek, o kadınları masumlaştırmayın lütfen.

***

İmam Hatip Öğrencisi bir kız çocuğu, kendisine yöneltilen „büyüyünce ne olacaksın“ sorusuna „ önce muhtar sonra cumhurbaşkanı olup idamı getireceğim demiş. Hem de idamı geriye dönük de işletecekmiş.

Yazık, çocuklarımız ne hale gelmiş.

Bir çocuk idam hayali nasıl kurabilir? Nasıl eğitiyoruz çocuklarımızı, neler öğretiyoruz… İdam getirme hayalini, çocuklarımızın beynine hangi eğitim sistemiyle, hangi öğretim araçlarıyla sokuyoruz?

Şimdi bu zihniyetle eğitilen bir kız çocuğu, ileride meclise girse, bir erkeğin kışkırtmasına ihtiyacı olmadan şiddete başvurmayacak mı? Tabi ki kışkırtılmaya ihtiyacı olmayacak. Çocukken atılan şiddet tohumu, bir gün elbette kadın veya erkek ayırmaksızın, kolektif bir şiddet sarmalına dönüşecektir.

21.01.2017 / Ebru Özdemir

About Ebru Özdemir

Check Also

OSCAR ve BEN

Sevgili günlük… Yok… Saygı değer ve pek bir sevgili günlük… Sana, dün gece yarısı başlayıp, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.