Salı , 30 Kasım 2021

Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasına karşı protestolar devam ediyor

Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasına karşı Avrupa’nın değişik  kentlerinde protesto eylemleri devam ediyor
Hamburg’da  Demokratik Kürt Toplum merkezi tarafından düzenlenen ve değişik kurum  ve kuruluşun katılarak destek verdiği,   Amed Büyükşehir Belediyesi Eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması  bir  yürüyüşle protesto edildi.
hamburg
29 Ekim  Cumartesi Hamburg Merkez Tren İstasyon meydanında başlayarak, Hambuırg  Türkiye Başkonsolosluğuna kadar devam eden  yürüyüş güzergahı boyunca, Almanca, Kürtçe ve Türkçe konuşmalar yapıldı.  Miting alanından  Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili  Jan von Aken, Yeşiller Hamburg Eyalet Milletvekili Antje Möller, Hamburg Alevi Kültür Merkezi  başkanı Nurali Demir  ve   Hamburg Demokratik  Kürt Toplumu adına konuşmalar yapıldı.  Yapılan konuşmalarda, Erdoğan rejiminin savaş politikası ve buna sessiz kalarak destek  veren  Almanya Federal Hükümeti’ni politikaları protesto edildi. 

Yürüyüşte bir  yapan Almanya Federal Meclisi Sol Parti (Die Linke) milletvekili Jan van Aken, Alman hükümetinin Türkiye’deki antidemokratik uygulamalara göz yummasının kabul edilemez olduğunu belirterek, PKK yasağının derhal kaldırılmasını talep etti.

Ciwanen Azad Hamburg öncülüğünde Hachmannplatz’da başlayan ve Alman basının da yoğun ilgi gösterdiği eylemde, Van Aken’in dışında Hamburg Yeşiller Partisi milletvekili Antje Möller ile Hamburg Sol Parti milletvekilleri Cansu Özdemir, Deniz Çelik ve Martin Dolzer de birer konuşma yaptı. Milletvekilleri, Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasını sert bir dille kınadılar.

Coşkulu bir şekilde geçen yürüyüş sırasında NAV-DEM, Rojbin Kadın Meclisi, PYD, Hamburg Alevi Toplum Merkezi, Şex Said Camisi ve DİDF temsilcileri de birer konuşma yaptı. Yürüyüşten sonra varılan Türkiye Konsolosluğu önünde Ciwanen Azad adına yapılan konuşmada, Kürt halkının iradesine sahip çıkarak belediyelerini işgalcilere bırakmayacağı belirtilerek, Kürt gençliği olarak bu süreç karşısında tarihsel sorumluluğun yerine getirileceği ifade edildi.

Olaysız bir şekilde sona erdirilen yürüyüşe katılan Alman milletvekilleri Jan van Aken ve Cansu Özdemir’in önümüzdeki hafta Amed’e giderek, daha önce Sankt Pauli takımında oynayan Amedspor futbolcusu Deniz Naki’ye duruşmasında destek verecekleri öğrenildi.

HANNOVER’DE ÊDİ BESE YÜRÜYÜŞÜ

Almanya’nın Hannover kentin’de Hannover Ciwanên Azad, DKTM, Ronahî Kadın Meclisi, Demokratik Güçbirliği Platformu, HDK-Hannover örgütü, Alman sol gruplar ve birçok demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin katılımıyla bir yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşte Amed Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Kışanak ile Anlı’nın gözaltına alınması, Kürdistan’ı işgal ve Kürdistan halklarına karşı Erdoğan’ın faşist hükumetinin zulmü protesto edildi.

Hannover Büyük tren istasyonunda toplanan yaklaşık bin 500 kişi şehitler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra yürüşe geçti. Sık sık ‘Terörist Türkiye’, ‘Çocuk katili Erdoğan’, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Kahrolsun AKP’, ‘Bijî Serok Apo’ ve ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganlarının atıldığı eylemde, baskılar ve tutuklamalara ilişkin bildiriler dağıtıldı.

Yürüyüş boyunca daha önce hazırlanan bildiriler okunurken, yapılan konuşmalarda, “Bundan sonra her gün, her saat ve her dakika alanlarda olmalıyız. Gün eylem günüdür. Tüm demokratik haklarımızı kullanarak onurumuz olan Önderliğimize, partimize ve halkımızın seçilmiş siyasetçilerine sahip çıkmak bizlerin asıl görevidir” denildi.  Hannover Ciwanên Azad tarafından ise ayrıca 13.00-17.00 saatleri arasında bir stand açılırken, yüzlerce bildiri dağıtıldı.

ESSEN’DE BİNLERCE KÜRT, TÜRKİYELİ VE ALMAN YÜRÜDÜ

Almanya’nın Ruhr bölgesindeki Essen’de AKP/Saray diktatörlüğünün Kürdistan’da işgalci politikaları ve Amed Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Kışanak ile Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Essen ve Dortmund’daki Kürt Kadın Hareketi çalışanları ve Essen Demokratik Kürt Toplum Merkezi (Navend) tarafından organize edilen yürüyüşe 2000’in üzerinde Kürdistanlı, Türkiyeli ve Alman katıldı. Yürüyüşte Nav-dem adına Yılmaz Gültekin, KNK adına Maşallah Öztürk, DİDF adına Heval, MLPD adına Horst ve Bir-Kar adına Sinan adlı temsilciler birer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmalarda belediyelere yapılan saldırılara karşı sonuna kadar direnerek mücadeleye devam edileceği mesajı verildi.

DÜSSELDORF’DA GENÇ KADINLAR ÖNCÜLÜĞÜNDE EYLEM

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Jinên Ciwanên Azad öncülüğünde bilinçlendirme stantı kuruldu.

Düsseldorf’un Burgplatz Meydanı’nda yapılan stant eyleminde Amed Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın tutuklanması, belediyeleri işgal etme girişimi olan kayyumlar ve Kürtlere yönelik topyekün saldırılara karşı bilgilendirme amacıyla stant açıldı. Yerel halkı bilinçlendirme amacıyla düzenlenen stant eyleminde yüzlerce Almanca bildiri dağıtıldı.

Stant eylemi yarın da ‘Xwebûn û Xweparastin Kampanyası’ çerçevesinde devam edeceğini belirten gençler, bugün saat 12.00’de Düsseldorf Burgplatz’da yapılacak eyleme katılım çağrısı yaptılar.

MÜNİH’TE ALMAN VE TÜRKİYELİ DERNEKLERDEN DESTEK

Almanya’nın güneyindeki Münih kentinde AKP’nin Kürtlere yönelik Kürdistan’da işgalci politikaları ve HDP’li belediyelere yönelik saldırı ve tutuklamalarına karşı bir eylem düzenlendi.

Münih Kürt Toplum Merkezi ve SARA-Kadın Komünü tarafından düzenlenen yürüyüşe Kürdistanlıların yanı sıra DIDF ile Alman partilerden MLPD ve Die Linke üyeleri katıldı. Şehir merkezinde yürüyen kitle sık sık ‘Katil devlet Kürdistan’dan defol’, ‘Katil Erdoğan, Terörist Türkiye’ sloganları attı.

Yürüyüşte Gültan Kışanak ve Firat Anlı´nın resimleri taşınırken, Almanca bildiriler okundu veya dağıtıldı.

Yürüyüşten sonra yapılan mitingde Münih Kürt Toplum Merkezi, Die Linke Münih Belediye Meclisi Üyesi Çetin Oraner ve MLPD temsilcileri birer konuşma yaptı. Konuşmalarda direnişin yükseltilmesi istendi.

Türk Devleti’nin sömürge politikasına bugün sessiz kalanların ‘yarın kendilerine de sıra geleceğini bilmeleri gerektiği’ vurgusu yapıldı.

Protesto eyleminin sonunda, bugün saat 14.30’da Kürt Toplum Merkezi dernek lokalinde yapılacak Ekim Şehitleri’ni anma etkinliğine katılım çağrısı yapıldı.

FREIBURG’DA YÜZLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ

Rojava’nın Afrin kantonu ile Şehba bölgesine yönelik AKP’nin işgal ve katliam politikaları ile Amed Belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması Freiburg’da düzenlenen büyük bir yürüyüşle protesto edildi.

Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Nuda Kadın Meclisi tarafından organize eyleme Freiburg ve Lahr çevresinde yaşayan yüzlerce kişi katıldı. Freiburg Belediyesi önünde bir araya gelen kitle buradan şehir merkezine doğru yürüyüşe geçerken, yürüyüş boyunca ‘Be Serok Jiyan Nabe’, ‘Biji Berxwedana Rojava’, ‘Biji Berxwedana Amedê’, ‘Katil Erdoğan’ sloganları atıldı.

Yürüyüş sonrasında şehir merkezine gelen kitle adına bir basın açıklaması yapıldı. Kürt halkının siyasi iradesinin AKP rejimi tarafından hiçe sayıldığının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi: “Kürt halkı adil olmayan koşullarda gerçekleşmesine rağmen Kürdistan’ın birçok yerinde yüzde 90’lara varan oy oranlarıyla kendi yerel yöneticilerini seçmiştir. Ancak AKP diktası darbe dönemlerini bile aşan bir faşizm dalgasıyla Kürt halkının iradesini gasp etmeye devam ediyor. Kuzey Kürdistan’da hem askeri hem de siyasi bir soykırım operasyonlarını devam ettirdiği gibi Rojava’daki halkların kazanımlarına da gözünü dikerek işgal ve katliamlara girişmişdir. Bu eli kanlı ve siyasi gaspçı rejime karşı tüm dünya kamuoyuna duyarlılık çaprısı yapıyoruz.”

Yüzlerce bildirinin de dağıtıldığı yürüyüş tekrar Belediye önüne gelinmesiyle sona erdi.

BERN

Ciwanen Azad tarafından İsviçre’nin Bern kentinde Merkez Tren İstasyonu’nda AKP ve Türk devletinin Efrîn ve Şehba’ya yönelik saldırılarıyla Amed Belediyesi eşbaşkanlarının gözaltına alınmaları protesto edildi.

Burada bir araya gelen onlarca genç, sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında açtıkları pankartlar ve atılan sloganlarla AKP’nin politikalarını protesto ettiler.

Olaysız şekilde sonlandırılan eylemin ardından Bern Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde Ciwanen Azad tarafından bir gençlik şöleni düzenlendi. Sinevizyon gösteriminin ardından çekilen halayların ardından etkinlik sonlandırıldı.

HABER MERKEZİ – ANF

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir