Pazartesi , 3 Ekim 2022

Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasına Avrupa’da tepkiler sürüyor

Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması ile belediye binasına yapılan baskın ve aramalar Avrupa’da eylemlerle protesto ediliyor.

hamburg_1
HAMBURG
Hamburg Merkez Tren istasyonunda başlayan ve Parlamento binasının yakınında bulunan Jungfernstieg’e kadar devam eden bir yürüyüşle Amed Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması, belediye binasına yapılan baskın protesto edildi. A-HDK ve değişik kurumlar adına konuşmaların yapıldığı yürüyüş ve miting’te, Hamburg Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir yaptığı konuşmada, Avrupa ülkelerinin Türkiye’de yaşanılanlara seyirci kalması ve halen iş birliği içinde olmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, yaşanan gözaltı, tutuklama baskı, hukuksuzluk, ve savaşa karşı tavır almaya çağırdı. Miting alanında konuşmaların yapıldığı an, bir şahsın göstericiler arasına girerek ses cihazlarını tekmeleyerek küfür ve hakaret etmesi sonucu kısa süreli bir arbede yaşandı. Olaya mudahale eden polis, şahsı kelepçeleyerek polis aracı ile olay yerinden uzaklaştırdı.  Mitingte, Hamburg’da Cumartesi günü saat 15:00’de  düzenlenecek olan büyük  yürüyüşe katılım çağrısı da yapıldı.

hamburg_2

MARSİLYA
Fransa’nın Marsilya kentinde iki bini aşkın Kürdistanlı ve dostları, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etti, Amed’deki direnişi selamladı.
Canebier Meydanı’nda başlayan yürüyüş Avrupa Parlamentosu önüne kadar sürdü. Sık sık, “Kahrolsun Erdoğan faşizmi”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganının atıldığı eylemde yapılan konuşmalarda ise, “Direniş her yerde olacak, bizler asla kimseye boyun eğmedik, özgür olana kadar direneceğiz, bu böyle bilinsin” denildi.
Marsilya’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostlarının her gün eylemde olacağı da dile getirildi.

milano_3_
MİLANO
İtalya’nın Milano kentinde de İtalyan ve Kürdistanlılardan oluşan bir grup, Amed Belediye Eşbaşkanları Kışanak ile Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etti.
Milano’daki Duomo Meydanı’nda yapılan eylemdeki konuşmalarda Türk devletinin Kürtler üzerindeki inkar ve imha politikasının bir ayağının Kürtlerin iradesi olan belediyelere müdahale ederek, Kürtlerin her tür hak ve özgürlüklerini gasp etmek olduğu belirtildi.
Sık sık, “Faşist Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Viva Öcalan” sloganlarının atıldığı eylemde “İrademe dokunma” yazılı pankart ve Kışanak ile Anlı’nın fotoğrafları taşındı.

hamburg_4

BIELEFLED
Almanya’nın Bielefeld kentinde de Kürdistanlılar ve dostları, bir eylem düzenledi. Bielefeld HBF önünde bir araya gelen kitle AKP ve diktatör Erdoğan’ı kınayan pankartlar taşıdı, sloganlar attı.
Bielefeld’de Cumartesi günü düzenlenecek yürüyüşe katılım çağrısı da yapıldı.
OSLO
Norveç’in başkenti Oslo kentinde Kışanak ile Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek için kentte yaşayan Kürdistanlılar, belediye meclis toplantısına katıldı. Burada pankart açan kitle, Kürdistan’daki belediyelere yönelik baskılara dikkat çekti.

oslo-saredari
Oturum esnasında Ung-Kurd gençlik eş sorumlusu Andam Aso, meclis başkanından söz istedi ve baskılara ilişkin bir konuşma yaptı.

kurd-oslo-saredari-2

Öte yandan Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili  Ulla Jelpke ve bazı sivil toplum kuruluşları  yaptıkları açıklamalarla  yaşanılanlar protesto edilerek kınandı

AABK BASIN AÇIKLAMASI:

Zulme karşı direniş haktır!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması, “başkanlık referandumu” öncesi Türkiye’deki milliyetçi tabanı mobilize etmek adına düzenlenen operasyonlardan biridir. Erdoğan, tarihte örneklerini gördüğümüz diğer diktatörler gibi toplumsal barışı ve huzuru kendi kişisel çıkarlarına kurban etmektedir. Faşizmin yarattığı bu delilik hali tarihte her zaman hüsranla bitmiştir.

AKP iç savaşa çanak tutuyor

Maalesef devletin yıllardır uyguladığı baskı ve inkâr politikaları Kürt Sorunu’nu daha da derinleştirmiştir. Diyarbakır Cezaevi’ndeki cehennemi yaşamış ve oradan sağ çıkmış biri olan Sayın Kışanak ve onun hikâyesi, sorunun çözümü için atılması gereken doğru adımları göstermektedir. Halkın ezici bir oyuyla göreve gelen Sayın Gülten Kışanak’ın gözaltına alınması halkı kışkırtmak ve daha fazla kan dökülmesine yol açacağını aklıselim herkes görmektedir. Bu sorunu, Kürt hareketinin medyasını veya partisini kapatmakla, seçilmiş temsilcilerini gözaltına almakla hatta son dönemde şahit olduğumuz şehirleri bombalamakla çözülemeyeceğini hep birlikte gördük. Fakat AKP’nin, rejim değişikliğindeki ısrarı ve iç savaşa çanak tutan uygulamaları Türkiye’deki gerilimi Kürt sorununun ötesinde bir yere taşımaktadır.

Demokrasi güçleri yan yana gelmelidir.

Türkiye’de üzerinde tartışılacak kadar bile “demokrasi” kalmamıştır. Sorun Kürt halkının hak arama mücadelesinden çıkıp, topyekün bir faşist anlayışla mücadele evresine dönüşmüştür. Ancak demokrasiye inanan tüm toplumsal kesimlerin birlikte mücadele etmesiyle aydınlık günlere ulaşabiliriz. Bu nedenle güçlü bir şekilde haykırıyoruz: Halkız, Haklıyız Ve Sindiremeyeceksin! Zulme karşı direniş haktır!

Demokrasiye inanan herkesi de ‘halkın seçtiği’ iradeye sahip çıkmaya çağırıyoruz.

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

DİDF: Kürt halkının siyasi iradesi yok sayılamaz

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamda, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne de müdahalede edilerek eşbaşkanlar Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması protesto edildi.

HABER MERKEZİ /  ANF

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.