Perşembe , 23 Mart 2023

Kışanak ve Anlı gözaltına alındı, HDP ”her yerde 11.00’de” eylem çağrısı yaptı

DBP de yaptığı yazılı açıklamada, “AKP’nin sivil darbesi olarak gerçekleşen bu uygulamaya karşı halkımızla beraber en güçlü tutumu göstereceğiz. Hükümet bu uygulamalarından dönünceye ve bu akşam gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı başta olmak üzere tüm belediye eş başkanlarımız serbest bırakılıncaya kadar sürekli bir mücadele ve eylem içerisinde olacağız” ifadelerine yer verdi.

Diyarbakır Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Kışanak’ın “PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma”; Anlı’nın ise “Devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemler” nedeniyle gözaltına alındığını duyurdu.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, bugün Ankara’da Meclis’teki darbe komisyonuna ifade verdikten sonra uçakla akşam saatlerinde Diyarbakır’a hareket etti. Kışanak, Diyarbakır Havaalanı’nda uçaktan indikten sonra polis tarafından gözaltına alındı. Aynı saatlerde Eş Başkan Fırat Anlı da konutuna gelen polis tarafından gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir terör soruşturması kapsamında gözaltına alındıkları öğrenilen Kışanak ve Anlı, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Bu arada polis, Belediye binasının başkanlık katında da arama yapmaya başladı.
HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, belediye binasının önünde olduğunu aktararak, “Binanın önünde yoğun bir polis barikatı var, polis avukatları bile içeri almıyor” dedi.

BELEDİYE BİNASI ÖNÜNDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Gültan Kışanak ve Fırat Anlı gözaltına alınmasının ardından Büyükşehir Belediye binasının başkanlık katında başlatılan aramalar sürüyor.

Polisin, geniş güvenlik önlemi aldığı ve kimseyi yaklaştırmadığı belediye binasının önüne kısa süre sonra HDP Grup Başkan Vekili Çağdar Demirel, Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Feleknaz Uca, Demokratik Toplum Partisi Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile bazı meclis üyeleri, STK temsilcileri ve bazı çalışanları geldi.

HDP'li vekiller yetkililerden bilgi almaya çalışırken, barikatı aşmaya çalışan Sabahat Tuncel ile polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

 HDP’li vekiller yetkililerden bilgi almaya çalışırken, barikatı aşmaya çalışan Sabahat Tuncel ile polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
BELEDİYE PERSONELİNE MESAJLA BİLGİ VERİLDİ

Bu arada, belediyeden çalışanlara ve basın kuruluşlarına atılan mesajda, “Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlarımız bu akşam, gözaltına alınmıştır. Tüm belediye çalışanlarını, belediyemize sahip çıkmaya davet ediyoruz” denildi.

KIŞANAK VE ANLI’NIN EVİ ARANIYOR

Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın evinde arama yapıyor. CNN Türk yayınına bağlanan DHA muhabiri Ferit Aslan, Kışanak ve Anlı’nın evindeki polis aramalarında hazır bulunan avukatların kendilerine, tutanaklarda ‘örgüt üyeliği’ ifadesinin yer aldığını aktardığını söyledi.

DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINDAN GÖZALTI AÇIKLAMASI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınma kararıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2015/45832 sayılı dosyasında, PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma (TCK m.314/2) suçundan yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, sözde Demokratik Özerkliğin ilan edildiği Demokratik Toplum Kongresine katılmak ve burada olağan üye sıfatıyla örgüt lehine konuşma yapmak, PKK/KCK silahlı terör örgütünün çağrısı ve talimatları doğrultusunda Diyarbakır ilinde düzenlenen nevruz etkinliklerinde terör örgütü lehinde söylemlerde bulunarak özerklik çağrısı yapmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı adına tescilli resmi araçları silahlı terör örgütü üyelerinin cenazelerine tahsis etmek suretiyle kullandırmak, yine yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak vb. çok sayıda eylemine yönelik olarak toplanan somut maddi her türlü şüpheden uzak kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller uyarınca Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan KIŞANAK gözaltına alınmıştır. Yine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2016/32488 sayılı dosyasında ‘Devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik’ (TCK m.302/1) eylemleri nedeniyle yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, Diyarbakır ili Dicle ilçesinde PKK/KCK silahlı terör örgütünün amacı ve talimatları doğrultusunda, 2014 yılında yapımına başlanıp, 05/11/2015 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu bir askerin şehit edilmesi ile sonuçlanan eylem bütünlüğü içerisinde ülkenin bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik ve Anayasal düzenin dışında özerk yönetim ilan eden PKK/KCK silahlı terör örgütünün üyelerine ait sözde şehit mezarlığını yapmak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait araç ve gereçleri tahsis etmek ile kamu kaynaklarını kullanarak, terör örgütü üyelerinin sözde şehitliğinin korunması ve muhafazası yönündeki eylemlerine ve silahlı terör örgütünün talimatları doğrultusunda cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak vb. eylemlere yönelik olarak toplanan somut maddi her türlü şüpheden uzak kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller uyarınca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Fırat ANLI da gözaltına alınmıştır. Her iki soruşturma kapsamında mahkemeden alınan kararlar doğrultusunda yapılan arama ve el koyma işlemleri devam etmekte olup, gelişmelerden kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.” HDP VE DBP’DEN EYLEM ÇAĞRISI HDP ve DBP, gözaltılara tepki göstermek için sabah saat 11:00’de eylem çağrısı yaptı. HDP resmi Twitter hesabı üzerinden, “Halklarımız bu durumu kabullenmeyecek, demokratik protesto hakkını kullanacaktır. İrademizi doğrudan hedef alan bu saldırıya karşı her yerde 11.00’de demokratik protesto hakkımızı kullanacağız. Zulme karşı direniş haktır” mesajlarını paylaştı.

DBP de yaptığı yazılı açıklamada, “AKP’nin sivil darbesi olarak gerçekleşen bu uygulamaya karşı halkımızla beraber en güçlü tutumu göstereceğiz. Hükümet bu uygulamalarından dönünceye ve bu akşam gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ve Fırat Anlı başta olmak üzere tüm belediye eş başkanlarımız serbest bırakılıncaya kadar sürekli bir mücadele ve eylem içerisinde olacağız” ifadelerine yer verdi. (Kaynak:  Sputniknews)

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir