Cumartesi , 28 Ocak 2023

Kırkısraklılar birliğin ve dayanışmanın güzelliğinde buluştular

Kuruluş çalışmaları devam eden Hamburg Kırkısraklılar dayanışma Derneği tarafından, Hit-House toplantı ve gösteri salonunda düzenlenen etkinlikle bir araya gelen Hamburg ve çevresinde yaşayan Kırkısraklılar ve çevre köylüleri birliğin, dayanışmanın güzel bir örneğini sergilediler.

kırkısrak2

Mustafa Akpolat/Hamburg
Hamburg’da yaşayan Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Kırkısraklılar, 15 Kasım Pazar günü, ilginin ve programın yoğun olduğu, Türkiye ve Avrupa’da yaşayan politikacı, araştırmacı yazar, ve müzisyenlerin katılarak destek verdikleri zengin ve dolu dolu bir etkinlik gerçekleştirdiler.
Geceye katılan HDP eski Mv. ve EMEP Kurucu genel başkanı Levent Tüzel, CHP Balıkesir Mv. Mehmet Tüm, Hamburg HDP temsilcisi ve BDP eski Mv. Sevahir Bayındır , Araştırmacı yazarlar Mehmet Bayrak, Ali Haydar Ülger, Londra Kırkısrak Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Güven,  Kayseri Kırkısrak dernek başkanı Hüseyin Gündüz yaptıkları konuşmalarda ülkede, ortadoğu ve genel olarak gündemde yaşanan gelişmeler ile ilgili görüşlerini ifade etmelerinin yanı sıra, Kırkısraklıların böylesi bir birlik ve dayanışma örneği sergilediklerinden dolayı tebrik ettiler. Gecede Hamburg Sol Parti Mv. Mehmet Yıldız‘ın Hamburg Olimpiyat referandumuna hayır oyu kullanılması gerektiğini açıklayan mesajına da yer verildi.

Konuşmacılar
Sunumunu Zehra Babür Çelik ve Rasim  Şahbaz‘ın yaptığı,  15 Kasım 1937 yılında  İdam edilen Seyit Rıza’nın ölüm  yıl dönümüne denk gelen etkinlik, Seyit Rıza ve  zalimlere karşı, özgürlük ve devrim  mücadelesinde  yaşamını yitiren tüm şehitlerin anısına saygı duruşu ile başladı.

Etkinliğin kültürel programda yer alan Ali Çam, Özkan Orman, Aziz şimşek, Koma Civaka Kırkısrak, Mustafa Danışır, Kara Hasan, Hayal ve Hüseyin ikilisi, Türkçe ve Kürtçe olarak yöresel Ozanların eserlerini, ezgi ve türkülerinin yanı sıra halk türkülerini seslendirdiler. Gecede  Hamburg  Arkadaşlar Orkesrası sahne alan müzisyenlere eşlik etti.

kırkısrak3
Dernek Başkanı Tacım Yeşilyurt geceye katılanları selamlayarak başladığı konuşmasında, derneğin kurulma sürecini değinerek, dernekleşmenin bir ihtiyaçtan doğduğunu belirten konuşmasında, ihtiyaca cevap olabilmesi için ilk adım olarak bu etkinliğin yapılması kararını verdiklerini söyledi.
Yeşilyurt, etkinliğe destek veren, katılan konuklara ve emeği gecen herkese teşekkür ettiği konuşmasında şunları söyledi.

kırkısrak4

”Biz Kırkısraklıların geleneğinde zalimin karşısında durmak, mazlumun yayında olmak var, paylaşım var, özveri var, zalime boyun eğmemek var, kardeşlik var, barış var, insan sevgisi var ve insanı insan yapan evrensel değerler var.
Bu değerlerimizi ön plana çıkarıp, daha güçlü hale getirmenin yolu, herkesin kendi bulunduğu alanda gereken hassasiyeti ve özveriyi gösterip güçlü bir birliği oluşturulmasından geçmektir. Kızılbaş, Kürt, hakikatçı ve her şeyden önce sisteme muhalif olan bizlerin yılda bir kez de olsa , örneğin Hızır ayında bir araya gelmemiz gerektiğini düşünmekteyim. Temennim o dur ki bütün halkımız bu konuda da gereken özveriyi ve paylaşımı gösterir.
Sevgili Kırkısraklılar, değerli dostlar, gelin bir olalım, güçlü olalım. Bu çağrımız başta çevre köyler ve bölgede bulunan bütün Devrimci, Demokrat Kürt, Alev, Kızılbaş ve kendisini bu değerlere yakın herkesedir ki. Seyit Rızaların , Hallac-ı Mansurların, Sakine Cansızların, Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin, Mazlumların taşıdığı bayrak sonsuza kadar dalgalanabilsin.
Bu temelde hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum”dedi.

kırkısrak6

Etkinlikte bir konuşma yapan Kayseri Sarız Dallıkavak köyünde doğan, 1971 yılında başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde, Türk edebiyatına ve kültürüne ilişkin yazıları yayımlanmaya başlanan, hakkında 30’ün üzerinde dava açılan, 2 defa tutuklanan ve defalarca gözaltına alınarak işkencelere maruz kalan, sayısız araştırma ve eseri bulunan Araştırmacı Yazar Mehmet Bayrak; 45 yıldır araştırarak yazdığını belirtirek, insanların kendi kültürlerine yabancılaştırıldığını ifade ettiği konuşmasında örnekler vererek, Alevi kültürünü ve değerlerini doğru tanımlamak gerektiği vurgusunda bulundu. Kültürel varlıkların yeterince sahiplenilmediği ve bilince çıkarılmadığını ifade eden Bayrak, geçmişte, tarihin derinliklerinde kalan bir çok konunun gün Işığına çıkarılması gerekirken, yakın geçmişteki bir çok değerede sahip çıkılmadığı vurgusunda bulundu. En kutsal kitabın erdemli insanın kendi içinde olduğunu belirten Bayrak, araştırmalarında, İç Torslarda Kürt ve Alevi havzası olduğunu ve bu havzada yaşayan halkın Kurt, kızılbaş, komünist kimliği ile her dönem baskılara maruz kaldığını belirtti. Bayrak ”İç Toroslar aynı zamanda Kültürün, inancın, insanlığın beşiği olan bir edebiyat havzasıdır, … Çok acılı bir süreçten geçiyoruz, hak ve haklılık her şeyin üzerindedir.. Bundan dolayı toplumsal gelişim, çıkarlacak olan tüm yasaların üzerindedir.” dedi.

kırkısrak8

Hamburg HDP temsilcisi ve BDP eski Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır da kürtçe başladığı konuşmasını Türkçe devam ederek kaybettirilmek istenen değerlere sahip çıkılması gerekliliğine vurguda bulundu. Öz savunmanın, dili, kültürü sahiplenmek ve aynı zamanda asimilasyona karşı olmak anlamına gerldiğini belirterek, kendisine insanım diyen herkesin bu çalışmalara katkı sunması gerektiği ifade etti.
CHP Balıkesir Mv. Mehmet Tüm, Kendisininde Kırkısraklı olduğunu belirterek başladığı konuşmasında ülkedeki gündem ile ilgili görüşlerini ifade ederek bu tür etkinkliklerin ve dayanışmanın önemine vurguda bulunarak bu konuda üzerine düşen dayışımayı göstereceğini ifade etti.
HDP Eski Milletvekili ve EMEP kurucu genel Başkanı Levent Tüzeli, Geçmişi katliamlarla acılarla dolu bir ülkeden geliyoruz diyerek başladığı konuşmasında, bir çok katliam gibi 10 Ekim Ankara’da gerçekleştirilen katliamında devlet eliyle yapıldığını belirterek sorumlularının hesabı er veya gec vereceklerini belirtti. Türkiye’de 7 Haziran ve 1 Kasım seçim süreçlerinde yaşananlara değinen Tüzel,  Erdoğan’ın G20 zirvesinde döktüğü Timsah göz yaşları ile Paris ve diğer katliamları kendi siyasetine malzeme etmeye devam ettiğini belirterek, Emperyalist devlet başkanları, halk düşmanı siyasetlerinin kefaretini mazlum halklara çektiriyorlar, Türkiye’de veya Fransa’da, barış isteyenler bir arada yaşamak isteyen halklar katliam ve acılarla korutarak sindirerek mücadele bastırılmak istendiğini ifade ettiği konuşmasında, Hamburg’ta 2024 yaz Olimpiatları ile ilgili yapılacak olan referandumda hayır oyu kullanılması yönünde ki görüşlerini de ifade ederek, ”geleceğimize sahip çıkmalıyız” dedi.

kırkısrak7
Etkinlik, direniş ve mücadeleyi simgeleyen halaylarla akşamın ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

Kırkısrak9

Etkinlik fotoğrafları >

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.