Perşembe , 23 Mart 2023

KILIÇDAROĞLU : ‘’REYHANLI’DA ÖLEN 51 KİŞİNİN KATİLİ BAŞBAKAN ERDOĞANDIR’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokratlar İlerici Grup Başkanı Hannes Swoboda ortak bir basın açıklaması yaparak, gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubuna hitaben yaptığı konuşmanın verimli geçtiğini ve konuşmasında CHP’nin demokrasiden, barıştan, insan haklarından, kadın-erkek eşitliğinden, bireysel özgürlüklerden yana bir parti olduğunu vurguladığını söyledi.

Bir gazetecinin Başbakan Erdoğan’ın Amerika’ya sehayatından önce Kılıçdaroğlu Esat’ı destekliyor’ şeklindeki açıklamasına sert yanıt veren Kılıçdaroğlu, baskıcı rejimlerin her zaman karşısında olduklarını söyledi.
Kılıçdaroğlu, ‘’Sayın Başbakan herhalde Amerika’ya gitmeden önce Aziz Nesin’in öykülerini okudu. Bizim Esat rejimini desteklediğimizi nerden çıkarıyor? Ben hayal dünyası geniş böyle bir insan görmedim. Ben Esat ile birlikte tatil yapmadım, tokalaşmadım, kendisine kardeşim demedim. Biz Suriye’de barış istiyoruz. Biz uluslararası bir konferansın yapılmasını önerdik. Şimdi bu konuda ABD ve Rusya anlaşarak uluslararası bir konferans yapılmasını talep etti. Bizim de istediğimiz buydu’ dedi.

‘REHYANLI’DA ÖLEN 51 KİŞİNİN KATİLİ BAŞBAKAN ERDOĞAN’DIR’
Reyhanlı’da ölen 51 kişinin katilinin Başbakan Erdoğan olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ‘’Silahlı, radikal insanları besleyip Suriye’ye göndermek ne zamandan beri Türkiye’nin işi oldu? Suriye’nin işi oldu? Reyhanlı’da ölen 51 kişinin katili Erdoğan’dır. İstiyorsa gitsin bunu Reyhanlı’ya , Hatay’a, Samandağı’na, Kırıkhan’a sorsun. Oradaki vatandaşlarla görüşsün. Kalkmış CHP’yi suçluyor, Esat erjimini destekledi diyor. Biz hiçbir zaman baskıcı rejimleri desteklemedik’ dedi.

‘ESAT İLE ERDOĞAN ARASINDA DEMOKRASİ AÇISINDAN TON FARKI VAR’
Esat ile Erdoğan arasında demokrasi açısından ton farkı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ‘’Esat ile Erdoğan arasında demokrasi açısından sadece ton farkı var. İkisi de baskıcı, İkisinde de özel mahkemeler, savcılar var. Hapishaneler var. Medya patronları aranıp hangi gazetecinin alınıp, atılacağı sorulmakta. Medyaya talimat verilmekte. Demokrasi açısından ne farkları var’ dedi.
Bir gazetecinin Başbakan Erdoğan’ın Reyhanlı saldırısı sonrasında MİT ile Emniyet arasında kopukluk olduğu şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu şöyle yanıt verdi. ‘’Başbakan Erdoğan zafiyet kavramının ne olduğu öğrenmeli. Bunu itiraf eden de Başbakanın ta kendisi. Olayı önceden bileceksiniz, önlem almayacaksınız, sonra da Emniyet Birimleri ile MİT arasında koordinasyon eksikliği var’ diyeceksiniz. O zaman sizin ne göreviniz var? Koordinasyonsuzluğa yol açanı ortaya çıkardın mı? hayır’ şeklinde yanıt verdi.

‘HANNES SWOBODA : SURİYE’DEKİ KANLI SÜREÇ DURDURULMALI’
Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlertici İttifak Grup Başkanı Hannes Swoboda ortak basın toplantısında Suriye’de kanlı sürecin bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi.
Swoboda, ‘’Suriye’de askeri müdahaleler konusunda çekincelerimiz var. Radikal İslamcı hareketlerin diğer gruplar üzerinde baskı yapacak şekilde gücü ele geçirebilmesi konusunda endişelereimiz var. Suriye’de bir askeri müdahalenin karşısındayız. Esat da dahil Suriye tarafları herkes masaya oturmalı. Barışçıl bir ortamda Suriye sorunu çözülmeli’ dedi.
‘SWOBODA KÜRT SORUNU KONUSUNDA CHP’NİN ENDİŞElENİ PAYLAŞIYORUZ’
Kürt sorunu konusunda CHP’nin endilelerini paylaştıklarını ifade eden Swoboda, ‘’CHP’nin Kürt sorunun çözümüne ilişkin düşüncelerini dinlemekten büyük mutluluk duyduk. Biz de CHP liderinin söylediği gibi sürecin şeffafalık içerisinde yürütülmesini istiyoruz. Bu tür hassas süreçlerde toplumun her kesimin kapsayacak şekilde bir çözüm üretilmeli. Şeffaflık olmazsa olmaz koşuldur’ dedi.
‘’SWOBODA TÜRKİYE’DE TUTUKLU GAZETECİLERE DİKKATİ ÇEKTİ’
Swoboda, Basına yönelİk yaptığı açıklamada Türkiye’de çok sayıda gazetecinin tutuklu olmasına dikkat çekerek ‘’Türkiye’de çok sayıda gazetecinin yanı sıra ve milletvekili cezaevinde. Bir taraftan PKK ile çözüm sürecine girerken, diğer taraftan bir Avusturya vatandaşının PKK ile ilişkisi olduğu için gözaltına alınması AKP’nin çözüm sürecine ilişkin politikasının çelişkili olduğunu göstremekte’ dedi.
BASINA KAPALI TOPLANTIDA KIBRIS KONUSU DA ELE ALINDI

Öte yandan ANKA muhabirinin elde edindiği bilgiye göre, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici Grubu toplantısında Türkiye’nin Kıbrıs sorunu da gündeme getirildi.

AP’li milletvekilerin AKP hükümetinin ek protokol ve Ankara anlaşmasına uymadığı, Güney Kıbrıs dönem Başkanlığını tanımadıkları için AKP’yi eleştirdikleri öğrenildi.

Buna karşılık da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasında yapılan referandum sonuçlarının dikakte alınması gerektiği ve burada alınan önerilerin yerine getirilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdiği kaydedildi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir