Perşembe , 9 Şubat 2023

Kemal Altun Türkü ve Şiirlerle Anılacak

30 Ağustos 1983 tarihinde Berlin İdari mahkemesinin 6.katından atlayarak yaşamına son veren Cemal Kemal Altun, ölümünün 31.yılında türküler ve şiirlerle Hamburg da anılacak. 30 Ağustos 2014, Cumartesi günü, Saat 14’te, Kemal Altun Platz’da başlayacak olan  Programda, birçok müzik grubunun yanında uzun seneler Avrupa’da siyasi sürgün olarak yaşamış ozan Ali Asker ile Türkiye’den şair Ahmet Telli’nin de yer alacakları açıklandı.

12 Eylül öncesi zamanın Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak’ın (MHP) ölümüne karıştığı iddiasıyla, ilticacı olarak bulunduğu Berlin’de tutuklanarak Türkiye’ye iade edilmek istenen Dev-Genç üyesi Kemal Altun, 30 Ağustos 1983 günü Berlin’de idari mahkemenin 6.katından atlayarak yaşamına son vermişti.
Kemal Altun, Almanya ve Türkiye hükümetlerinin ortak kararı ve diplomatik lişkileri sonucu adeta ölüme sürüklenmişti. Basın ve kamuoyunda günlerce Altun’un ölümüyle, Almanya’nın mülteci politikasını protesto ettiği yorumları yapılmış ve insan hakları kuruluşlarınca Almanya sert bir şekilde eleştirilmişti.

Almanya’da binlerce mültecinin sınırdışı kararı uzun süre askıya alınmıştı. CHP Samsun milletvekili ve Köy Kooperatifleri Genel Başkanı Ahmet Altun’un kardeşi olan Cemal Kemal Altun’un ölümü,

Almanya‘da geniş protestolarla karşılanmıştı. Helmut Kohl hükümetinin İçişleri Bakanı Friedrich Zimmermann’ın ( CDU/ CSU) iade kararı, muhalefet partilerince skandal olarak değerlendirilmiş ve ölümden sorumlu Bakan olarak ilan edilmişti.. 


Almanya’nın Kassel,,Berlin ve Hamburg şehirlerinde Kemal Altun adına anıt ve park yerleri bulunmaktadır. Hamburg Altona’da bir oyun parkına üç yıl önce “Kemal Altun İnisiyatifi” tarafından kendi adına dikilen ” Kemal Altun Platz” parkı levhası,,Altona Belediyesi’nce yenilenmiş ve,ilçede resmi statü kazanmıştı.
Cemal Kemal Altun Türküler ve Şiirlerle Anılacak

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.