Perşembe , 23 Mart 2023

Kayseri’de HDP’nin ardından CHP, DİSK ve EMEP’e de saldırı

Kayseri’de bombalı araçla düzenlenen saldırıda 13 askerin yaşamını yitirmesinin ardından HDP gibi EMEP binasına da saldırıldı, CHP binasına yürümek isteyen grup engellendi.

HDP il binasının önü. Fotoğraflar: DHA

Kayseri’de 13 askerin yaşamını yitirdiği bombalı araç saldırısının ardından kent meydanında bir araya gelen gruplar, HDP’nin il binasına saldırdı.

Saldırının ardından protesto gösterileri yapan grupların hedefinde siyasi parti ve emek örgütleri vardı. CHP, EMEP  ve DİSK bina ve mensuplarına saldıran grup, HDP’nin il binasına da yürüdü.

Saldırganlar, HDP binasındaki bazı eşyaları camdan atarak bina önünde ateşe verdi. Dağılmayan grup, parti tabelasını da söktürdü. Kalabalık, ‘Kana kan, intikam, intikam’, ‘Askere uzanan eller kırılsın’ ve ‘İdam isteriz’ sloganları attı.

Erciyes Üniversitesi önünde, izne çıkan er ve erbaşları taşıyan halk otobüsüne bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmiş, 13 asker hayatını kaybetmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıda 55 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Bunun üzerine de HDP il binası bir grubun saldırısına uğramış; binanın camları kırılarak çatısı ateşe verilmişti.

EMEP ve CHP’ye de saldırı

Kayseri’de bir grup saldırgan da EMEP il örgütünün binasının kapısını kırarak içeri girdi. Saldırı esnasında binada kimse yoktu. Kentte, DİSK binasının da saldırıya uğradığı öne sürüldü.

DHA’nın bildirdiğine göreyse Cumhuriyet Meydanı’nda sabahki saldırıyı protesto eden kalabalık, CHP Kocasinan Gençlik Kolları Başkanı Cemre Doğan ve yanındaki partililere saldırdı.

Saldırgan gruba engel olmak isteyen polis havaya ateş açtı ancak kalabalık dağılmadı. Bunun üzerine çağrılan çevik kuvvetin açtığı güvenlik koridorundan geçen Doğan ve beraberindekiler, araçla bölgeden uzaklaştırıldı.

Grup, CHP il binasına da yürümek istedi ancak polis engel oldu.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir