Katliama karşı Dünya ayakta

Türkiye’yi yasa boğan ve 95 kişinin hayatını kaybettiği 186 kişinin de yaralandığı saldırı sonrasında Türkiye ve dünyada protesto yürüyüşleri düzenlendi.

KatliamıProtesto

ANKARA’DAKİ PATLAMAYA İSTANBUL’DA PROTESTO

Patlamayı protesto eden bir grup, Galatasaray Meydanı’nda toplandı ve Taksim Meydanı’na doğru yürüdü.

Öğle saatlerinden itibaren Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen grup üyeleri, “Katliamlarınız barış talebimizi engelleyemeyecek” yazılı bir pankart açarak, patlamayı protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı. Ellerinde “Barışı bombalayamazsınız”, “Barışa bomba atıldı” yazılı dövizler de tutan grup üyeleri, sık sık slogan attı. Sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerinde protestoya katıldı. “Katilleri Tanıyoruz” pankartı taşıtan grup, “katil devlet hesap verecek” sloganları atarak Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na doğru yürüdü.

ANKARA’DAKİ PATLAMAYA İSTANBUL’DA PROTESTO

Patlamayı protesto eden bir grup, Galatasaray Meydanı’nda toplandı ve Taksim Meydanı’na doğru yürüdü.

Öğle saatlerinden itibaren Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen grup üyeleri, “Katliamlarınız barış talebimizi engelleyemeyecek” yazılı bir pankart açarak, patlamayı protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı. Ellerinde “Barışı bombalayamazsınız”, “Barışa bomba atıldı” yazılı dövizler de tutan grup üyeleri, sık sık slogan attı. Sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerinde protestoya katıldı. “Katilleri Tanıyoruz” pankartı taşıtan grup, “katil devlet hesap verecek” sloganları atarak Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na doğru yürüdü.

Yüzlerce kişi, Kadıköy’de bulunan Karaköy-Eminönü iskelesi önünde toplandı. Grup üyeleri, “Irkçı Faşist Saldırılara Son”, “Barış Hemen Şimdi” yazılı bir pankart açarak, patlamayı protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı. Grup üyeleri, sık sık sloganlar attı. Yaklaşık 1 saat süren oturma eyleminden sonra grup, Beyoğlu Tünel Meydanı’nda yapılacak olan eyleme katılmak için vapur ile Karaköy’e geçti.

ALMANYA’DA PROTESTO

Ankara’daki saldırı Almanya’nın başta Berlin olmak üzere bütün şehirlerinde Demokratik Güç Birliği Platformu tarafından protesto edildi. Protesto yürüyüşünde “katil devlet hesap verecek”, “faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Hamburg’da Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Cansu Özdemir, kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada Merkel hükümetini olaylara sessiz kalmakla suçladı. Özdemir, Ankara’da yaşanan patlamanın tesadüfen olmadığını belirterek, “Erdoğan’ın savaş hükümeti yürüttüğünü kabul etmesi gerekir” dedi. Özdemir “Umarım Alman hükümeti silah ticaretini durdurur savaş ülkelerine. Barış için inadına yürüyüşünüz bundan sonra da devam edecek. Amacımız demokratik bir Türkiye yaratmak. Katliamlara karşı sessiz kalmayacağız, Erdoğan’ın politikalarına karşı sessiz kalmayacağız” dedi.

YUNANİSTAN’DA EYLEM ÇAĞRISI

Yunanistan’daki iktidar partisi Syriza, Ankara’daki ikiz bombalı saldırıları protesto için herkesi bu akşam Meclis binasının önündeki Sintagma meydanına çağırdı.

Syriza Partisi Merkez Komisyonu’nun bugün düzenlediği toplantının açılışında Ankara’da barış yürüyüşü öncesinde düzenlenen bombalı saldırıda hayatlarını kaybedenler için bir dakika saygı duruşunda bulunuldu. Syriza Partisi Merkez Komisyonu saygı duruşu sonrası şu açıklamayı yaptı:

“Erdoğan hükümeti Türkiye ve civarındaki bölgelerde demokrasiye ve barışa karşı düzenlenen devamlı saldırılar konusunda hesap vermelidir. Etrafımızda hüküm süren terör rejimine tek cevap, demokrasinin ve barışın galip gelmesi için mücadeleye devam etmektir. Herkesi bugün saat 18.00’de Sintagma Meydanı’nda düzenlenecek protesto gösterisine çağırıyoruz.”

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Ankara’da yaşanan terör saldırısın, “Bu sabah Ankara’da meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölmesine sebep olan terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Masum kurbanların ailelerine başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz” sözleriyle kınadı.

Aynı zamanda Yunanistan Komünist Partisi KKE ve ana muhalefet partisi Nea Dimokratia, yaptıkları açıklamalarla barışa karşı yapılan saldırıyı şiddetle kınadı.

ANKARA’DAKİ TERÖR SALDIRISINA ESKİŞEHİR’DE TEPKİ YÜRÜYÜŞÜ

Bombalı terör saldırısı, Eskişehir’de yaklaşık 100 kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edildi.

Yenibağlar Mahallesi Üniversitesi Caddesi’ndeki Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanan grup bir süre yerde oturdu. Grup daha sonra pankart açıp yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılanlar sık sık ‘Ankara’da döğüşene düşene bin selam’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ şeklinde slogan attı.

İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı’na kadar yürüyen grup adına bir kişi “Suruç’ta da devrimci arkadaşlarımızı katlettiler” diyerek hükümeti eleştirdi. Ardından kalabalık dağıldı.

SAMSUN’DA ANKARA’DAKİ SALDIRI KINANDI

Ankara’da düzenlenen bombalı saldırıyı kınamak için Samsun’da bazı sendika üyeleri bir araya geldi. Saldırıyı kınayan grup, faillerin yakalanması için çağrıda bulundu.

Ankara’da gerçekleştirilen ‘Emek Barış ve Demokrasi Mitingi’ sırasında patlatılan bombalar sonucu 30 kişinin ölümü ve 126 kişinin yaralanması olayını kınamak için KESK, TMMOB, DİSK ve SES üyesi grup İlkadım İlçesi İstiklal Caddesi üzerinde bir araya gelip basın toplantısı düzenledi. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı basın açıklaması sırasında bir vatandaş kalabalığa yönelip “Boş konuşuyorsunuz” diyerek küfür edince kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışma, polis ve katılımcılar tarafından büyümeden önlendi.

Bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından konuşan Sağlık Emekçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı Süleyman Bal, “Suruç’ta katliam düzenleyen anlayış bugün de barış ve demokrasi talebiyle Ankara’ya giden arkadaşlarımızı hedef almıştır. Katiller ve bu ortamı hazırlayanlar bellidir. Bu katliamı gerçekleştiren gerekli zemini hazırlayanlar tarih önünde hesap vereceklerdir” dedi.

DİYARBAKIR’DA BOMBALI SALDIRIYA PROTESTO

Bombalı saldırı Diyarbakır’da hükümet aleyhinde sloganlar atılarak protesto edildi.

Ankara’da bugün düzenlenecek olan ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi’ miting öncesi yaşanan bombalı saldırı Diyarbakır’da protesto edildi. Yenişehir İlçesi ofis semtinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde sloganları attı. Protesto eylemine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Fırat Anlı, HDP Eş Başkanı Ömer Önen, partililer ve sendika temsilcileri katıldı. Türkçe ve Kürtçe açıklamalarla saldırıyı kınayan grup adına açıklamayı Eğitim-Sen 2 Nolu Eş Başkanı Arin Zümrüt Karakoyun yaptı. Karakoyun, “Sivil katliamlara bir yenisi eklenmiştir. Bu alçakça saldırıları nefretle kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

Kalabalık açıklamanın ardından yaklaşık 5 dakika oturma eylemi yaparak saldırıya tepki gösterdikten sonra dağıldı.

SALDIRIYI PROTESTO EDENLERE POLİS MÜDAHALESİ

HDP Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerikli, Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Batman Milletvekili adayı Kadir Tunç, Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen son açıklamaya göre 95 kişinin yaşamını yitirdiği patlama kitlesel basın açıklamasıyla kınadı. Milletvekilleri kortej önünde yürüdükleri sırada TOMA araçları, basınçlı suyla grubu dağıttı. Milletvekilleri ile Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, basınçlı sudan etkilenirken, polis gözyaşartıcı sprey kullandı.

Ankara Tren Gar’ı kavşağında bu sabah meydana gelen iki patlamanın protesto edilmesi amacıyla Batman’da Turgut Özal Bulvarı’nda bulunan HDP il binası önünde toplanan partililere HDP Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerikli, Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Batman Milletvekili adayı Kadir Tunç’un yanı sıra

Belediye Başkanı Sabri Özdemir, HDP İl Başkanı Abdulbari Karaağaç da destek verdi. HDP İl binası önünde toplanan gruba seslenen HDP Milletvekili Mardin Mehmet Ali Aslan, şöyle dedi:

“Kendi iktidar ve sarayları için gözlerini kırpmadan insan öldürüyorlar. Öğle saatlerine kadar da henüz bir açıklamanın yapılmaması da düşündürücüdür. Bu olay insanlık dışıdır. Polis yaralılara müdahale edeceğine biber gazıyla müdahalede bulunuyor. Er geç bir gün bu saray yıkılacaktır.”

HDP İl Eş Başkanı Abdulbari Karaağaç, Dörtyol Kavşağı’ndan Atatürk Parkı’na kadar polis engeline rağmen yürüyeceklerini söyledi.

YÜRÜYÜŞE MÜDAHALE

HDP Batman Milletvekilleri’nin de aralarında bulunduğu kitle yürüyüşe geçtiği anda Emniyet yetkilileriyle karşılaştı. Milletvekili Mehmet Ali Aslan, trafiği işgal etmeyeceklerini belirterek; “Kaldırımda yürüyeceğiz. Yolu trafiğe kapatmıyoruz. Yürüyüşümüzü engellemeyin” dedi. Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir de trafiği aksatmayacaklarını, kaldırımı kullanacaklarını söyledi. Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Dönmez ve Güvenlik Şube Müdürü Akın Şahin, yürümek isteyen gruba, “Yürüyüşünüz kanunsuz. Basın açıklamasını yaptınız. Müdahale etmek zorunda kalacağız” uyarısında bulundu.

MİLLETVEKİLLERİNE TAZYİKLİ SU

HDP Milletvekillerinin beraberindeki parti yöneticileri ve Belediye Başkanı, Dörtyol Kavşağı’nda oturdukları sırada TOMA’nın sıktığı basınçlı su müdahalesiyle karşılaştı. Ardından grupla yürüyen HDP milletvekilleri, bir kez daha polis engeliyle karşılaştı. Çıkan arbede sırasında sağ gözüne aldığı darbeyle hastaneye kaldırılan partililerden Abdulkadir İzol, “Kitle arasındaydım. Birden tazyikli su gözüme isabet etti. Şimdi de sağ gözüm görmüyor” dedi.

Olaylarda 4 kişi gözaltına alındı. Daha sonra Atatürk parkında açıklama yapan HDP Milletvekilleri, polisin sert tutumuna tepki gösterdi. Aslan; “Güvenlik Yasası’nda ‘Yüzünü kapatmayın’ diyorsunuz. Siz silahlanıp yüzünüzü kapatıyorsunuz. Elimizde ne silah var ne başka bir şey. Bu da size kapak olsun” dedi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir