Perşembe , 1 Aralık 2022

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin katili ırkçı terörist yakalandı

Almanya’da Federal Başsavcılık, Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin, aşırı sağcı Stephen E. tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Almanya’da Federal Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, Lübcke cinayetinin aşırı sağcı saikle işlendiğinin düşünüldüğü belirtilirken buna dayanak olarak, hafta sonu tutuklanan Stephan E. isimli zanlının sicil kaydı ve ifadeleri gösterildi.

45 yaşındaki zanlı Hessen polisinin cumartesi günü düzenlediği bir operasyonla gözaltına alındı. Kassel Savcılığı ve Hessen Eyaleti Asayiş Dairesi zanlıya olay yerinde yapılan DNA tetkikleri neticesinde ulaşıldığını açıkladılar.

Hakim karşısına çıkarılan zanlı gözaltına alındı. 45 yaşındaki zanlı hakkındaki açıklamanın önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor.

Der Spiegel’de yer alan habere göre, zanlının aşırı sağla bağlantıları var ve Hessen NPD’nin (Almanya Ulusal Demokratik Partisi) ortamında aktif. Haberde zanlının on yıl önce, Dortmund’da 400 atonom milliyetçi ile birlikte polis tarafından tutuklandığı bilgisi de yer alıyor. Aşırı sağ radikaller grup on yıl önce Alman Sendikalar Konfederasyonu’nun (DBG) 1 Mayıs’ta düznelediği mitinge saldırmıştı. Spiegel’in haberine göre, vali Lübcke davasında tutuklanan kişi de bu sanıklardan biri. Kamu barışını ve düzenini ihlal ettiği iddiasıyla yedi ay hapis cezasına çarptırılmış. Güvenlik güçlerinin verdiği bilgiye göre o zamandan bu yana herhangi bir olaya karışmamış.

Güvenlik güçleri zanlının evindeki bilgisayarları, akıllı telefonları ve belgeleri araştırıyor. Hessen eyaleti polis dairesi şüphelinin Vali cinayetinin arkasında aşırı sağın kesin rolü olup olmadığına henüz cevap veremiyor. Araştırmaların bitmesi gerektiği ifade ediliyor.

Savcılık, cinayetin ardında azmettirici kişi ya da kişilerin olup olmadığının araştırıldığı bilgisini paylaştı.

Alman Der Spiegel’in internet sitesinde yer alan haberde ise Stephan E’nin, ırkçı örgüt “Combat 18” ile bağlantılı olduğu belirtildi.

“Cinayetin aydınlatılması en yüksek önceliğe sahip”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Watler Steinmeier, Süddeutsche Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, 2000 ile 2007 yıllarında 8’i Türk toplam 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün işlediği cinayetlere işaret ederek, ülkenin yakın geçmişindeki örneklerin, her olayın ivedilikle ve kapsamlı aydınlatmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, “Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin ölümünün tümüyle aydınlatılması en yüksek önceliğe sahiptir.” ifadesini kullandı.

“Olay, Halit Yozgat cinayetini hatırlıyor”

Almanya Adalet Bakanı Katarina Barley ise Lübcke cinayetini akıl almaz bir suç olayı olarak niteleyerek, “Kassel’e baktığımızda elbette (NSU terör örgütü tarafından öldürülen) Halit Yozgat cinayetini hatırlıyoruz.” dedi.

Federal Başsavcılığının olaya ilişkin soruşturmayı yürütmesinin doğru olduğunu ifade eden Barley, Federal başsavcılığın hızlı bir şekilde soruşturma yapması ve olayın yoğun bir şekilde incelenmesinin NSU cinayetlerinden çıkarılan dersin bir sonucu olduğunu kaydetti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Meseberg kentinde düzenlediği basın toplantısında, olaya ilişkin tüm şüphelerin incelenmesi gerektiğini belirterek, “Olayın arka planının hızlı bir şekilde aydınlatılması için Federal Başsavcılığın soruşturmayı yürütmesi doğru ve önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Olaya ilişkin soruşturmanın devam ettiğine işaret eden Merkel, nihai bir değerlendirme yapmak için olayın kapsamlı bir şekilde aydınlatılması gerektiğini vurguladı.

2000 ile 2007 arasında 8’i Türk toplam 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün de Combat 18 ile bağı biliniyordu. Hessen Eyalet NSU Meclis Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı dosyada da Stephan E.’nin adı geçiyordu.

2 Haziran’da evinin bahçesinde başına tek mermi sıkılarak öldürülen Vali Lübcke, geçen hafta devlet töreniyle defnedilmişti.

NE OLMUŞTU?

2 Haziran 2019’da Wolfhagen-Istha kasabasındaki evinde yakın mesafeden başına ateş edilerek öldürüldüğü belirlenen 65 yaşındaki Walter Lübcke cinayetini aydınlatmak üzere 50 kişilik cinayet masası ekibi oluşturulmuştu. Cinayet zanlısı olarak geçen hafta bir kişi gözaltına alınmış ancak ilk sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Cumartesi günü düzenlenen dini törenden sonra toprağa verilen Lübcke evli ve yetişkin iki çocuk babasıydı.

AŞIRI SAĞCILAR TEHDİT ETMİŞTİ

Başbakan Angela Merkel’in sığınmacılara açık kapı politikasını savunan Lübcke, 2015 yılında yaptığı bir konuşmanın ardından aşırı sağcılar tarafından ölümle tehdit edilmiş, bunun üzerine Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili siyasetçiye geçici olarak koruma verilmişti.

Lübcke’nın evinde ölü bulunduğu bilgisi henüz Alman basınında geniş bir şekilde yer almadan bazı sosyal medya hesaplarında “halkına değer vermeyen biri daha gitti”, “hak ettiğini buldu” şeklinde mesajların yanı sıra Lübcke’nin dört yıl önce yaptığı ve bazı aşırı sağcı grupların büyük tepkisini çeken konuşmasının videosu da yoğun olarak paylaşılmıştı.

CDU’lu politikacı, “Bu değerleri paylaşmayan, istediği zaman bu ülkeyi terk edebilir, her Alman bunu yapmakta özgürdür” demişti. (Haber Merkezi)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.