Salı , 29 Kasım 2022

‘KARDEŞİMİ ALMAN POLİSİ ÖLDÜRDÜ, DAVA EDECEĞİM’

intiharmineol

Almanya’da gözaltındayken intihar eden ve Alman yargısında büyük bir tartışma başlatan terör şüphelisi Jaber Albakr’ın ağabeyi Alaa Akbakr, kardeşinin IŞİD bağlantılı olduğu iddialarını reddetti. Alman polisini suçlayan Alaa Albakr, kardeşini yakalatan Suriyeliler hakkında da “Bir Arap olarak bu yaşananlara tepkim intikam olacaktır” dedi.

Almanya’da geçen hafta Suriyeli sığınmacıların ihbar ettiği ve gözaltındayken intihar eden terör şüphelisi Jaber Albakr’ın ağabeyi Alaa Albakr, kardeşinin Berlin’deki bir imam tarafından radikalleştirilmeye çalışıldığını belirtip kardeşini ihbar eden Suriyelilere de gözdağı verdi.

Suriye’nin başkenti Şam yakınlarında yaşayan Alaa Albakr, kardeşinin ölüm haberinin ardından DW ile yaptığı özel video söyleşide “Bir Arap olarak bu yaşananlara tepkim intikam olacaktır” dedi. Alaa Akbakr, bu sözlerle ne demek istediği sorulunca da “Siz anladınız. Daha fazla söyleyecek bir şeyim yok. Sığınmacı olarak Almanya’ya gideceğim” dedi.Diğer taraftan ağabey Alaa Albakr, kardeşinin Berlin’de radikalleştiğini savundu. Alaa Albakr, 22 yaşındaki kardeşinin, Berlinli bir imam tarafından Suriye’de savaşması için beyninin yıkanmaya çalıştığını anlattı.

‘BEYNİNİ YIKAMAYI BAŞARMIŞ OLSALARDI…’

“Onu ben yetiştirdim. Terörist olmadığını biliyorum” diyen Alaa Albakr, “Beynini yıkmaya çalıştılar ama başaramadılar. Başarabilselerdi kardeşim Suriye’ye gelir, bir daha da geri dönmezdi” ifadelerini kullandı.

‘KARDEŞİMİ ALMAN POLİSİ ÖLDÜRDÜ, DAVA EDECEĞİM’

Almanya’dan kardeşinin cansız bedenini kendilerine göndermesini isteyen Alaa Albakr, Saksonya polis departmanına karşı hukuki işlem başlatacağını da açıkladı. “Kardeşimi Alman polisi öldürdü” diyen Alaa Albakr, Saksonya polisini dava etmek istediğini belirtti.

Geçtiğimiz Çarşamba, Alman Haber Ajansı (DPA) 22 yaşındaki Albakr’ın hücresinde kendini asarak hayatına son verdiğini duyurmuştu. Avukat Alexander Hübner Alman medyasına yaptığı açıklamada, Almanya’da böyle bir şeyin meydana gelmesini ”skandal” olarak niteledi.

Hübner ayrıca daha bugün cezaevi müdür yardımcısıyla telefonda görüştüğünü ve Albakr’ın hücresini sık sık kontrol edileceği garantisini verdiğini vurguladı.

Pazartesi günü Leipzig’te yakalanan Albakr’ın ilk kez 19 Şubat 2015’de Münih’te sığınmacı olarak kayıt altına alındığını, bir gün sonra da Chemnitz kentindeki Göç ve Mülteci Dairesi’ne iltica talebinde bulunduğunu, talebinin 9 Haziran 2015’te 3 yıl için kabul edildiğini belirtilmişti.

Jaber Albakr’ın Almanya’nın başkentindeki havalimanlarından birinde bombalı bir saldırı planladığı ve DEAŞ ile teması olduğu iddia ediliyordu.

ADALET BAKANI: İSTİFA ETMEME GEREK YOK

Gemkow, istifa çağrılarına yönelik olarak ise, tüm sorumlulukları kabul ettiğini ancak istifa etmesini gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

SİYASETÇİLERDEN AĞIR ELEŞTİRİLER

Siyasetçiler ise olaydan dolayı Gemkow’u eleştirdi. Sol Parti Genel Başkanı Katja Kipping, Gemkow’un istifa etmesini talep ederek, “Saksonya eyaletindeki adalet sistemi hukuk devleti için bir utançtır” dedi. Terör zanlısının intihar etmesini “skandal” olarak niteleyen Kipping, olayın arka yüzünün aydınlatılamayacağını kaydetti. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Daniela Kolbe de Albakr’ın intiharının aydınlatılması gerektiğini belirterek, Saksonya’daki adalet sistemine güvenin zarar gördüğünü söyledi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.