Cuma , 2 Aralık 2022

Kararsızlık…

Serpil

Serpil Çalışkanoğlu Yalçın

Yaşam bizim istemimiz dışında başlayan ve nerede biteceğini bilmediğimiz bir yolculuk.
Gitmek istediğimiz yolları bazen biz seçiyor bazen, o sürprizler yapıp, bizi yolumuzdan şaşırtıyor.
Bazı yol kavşaklarında durup Yusuf Nalkesen’in şarkısında olduğu gibi „gitmek mi zor, kalmak mı“ sorusunu kendimize soruyoruz.

Gitmek ve kalmak arası yaşanan kararsızlıklar, yaşam yolculuğumuzda en zor anları oluşturuyor.
„Hayat“ denen yolda seçtiklerimizle veya seçmek zorunda olduklarımızla yaşamımızı belirleriz.
Durup belirli yerlerde, kendimize yaşadıklarımıza bakarız.
Aslında başka yolları seçip, onların peşine takılıp gitmek istemişizdir fakat sorumluluklarımız, yaşamdaki yerimiz, konumumuz, ailemiz vs buna izin vermemiştir.
Veya korkmuşuzdur bilinmeyenden.

Yaşadiğımız değilde, yaşayamadığımız bir hayatın peşinden koşup, onun hayalini kurmak ve „keşke diğer yolu seçseydim“ dediğimiz kararsizliklarla geçen bir hayat mı, yoksa yaşadığımız hayatı olduğu gibi kabul etmek mi bize kolay gelecek?

Yaşanmayan her zaman merak edilendir.Çünkü yaşanmamıştır, bilinmeyendir.Yaşanacak olsaydı belkide bu kadar aklımızda kalmayacak ve diğer yolun doğruluğundan emin olacaktık.

Bazen bir ayrılıktır yolumuzu ansızın değiştiren. Yolcularını almak için gelen trenin zamanı yoktur. Yolcu ya binip gitmeli veya kalmalıdır. Bekleyen ise yüreği „gitme kal“ derken dili istemeden „git „demektedir.
Bir gece önce sarılıp kokladığınız insandan ayrılmak zorunda kaldığınızda o size „gitme kal“diyemez.
Siz ise kalmanın gitmekten zor olduğunu bilerek gidersiniz.
Yüreğinizi susturup gidersiniz…
O susar …
Ve bir şarkıdır söylenen nağmelerde.
Gitmek mi zor kalmak mi zor?
Bütün bu yaşanan noktalarda ne kadar özgürüz? Kararlarımızın ne kadarını özgür irademizle kendimiz veriyoruz? Yoksa; Bizler hayat şartlarının ve koşullu zorunlulukların sevimli tutsakları mıyız?
Ne zaman özgür olacağız peki?

İnsan birşeyleri seçerken diğerinden vazgeçmek zorunda kalmıyor mu?
Gitmek mi zor kalmak mı derken nereye gideceğimizi biliyor muyuz aslında?
Yaşam önümüze konulmuş paketlerden oluşuyorsa ve bunlar bizim özgür tercihlerimizse icindeki ile yetinmek zorunda kalıyoruz.
Belkide yaşadığımız sürece bitmeyecek bu kavgamız.
Babam yıllar önce „ceketimi alıp çekip gitmek istiyorum“dediğinde gülerdik.Oysa o sözlerle belkide birçok insanın yapmak istediği şeyi, sorumluluklarından, toplumun kişiye yüklediği değerlerden kaçıp, yalnız ve yalnızca kendisinin olabileceği bir yolculuğa çıkma istemini belirtiyordu.Babam bu gitmek mi zor kalmak mı sendromunu her insan gibi zaman, zaman yaşadı.
Bazıları gittiler ve gitmenin zor olduğunu sandılar.
Bazıları ise kalmanın….
Ya siz?
Gitmek mi zor, kalmak mı?

Bazen, her şeyin gitmesine izin vermelisiniz – kendinizi boşaltmalısınız. Herhangi bir şeyden mutsuzsanız… moralinizi ne bozuyorsa, bırakın gitsin. Çünkü salıverdiğinizde anlayacaksınız ki onlardan özgür olduğunuzda gerçek yaratıcılığınız, gerçek benliğiniz ortaya çıkıyor.” Tina Turner (Lynda Hill alıntılamış)

About Serpil Çalışkanoğlu

Check Also

Düşünce Kirliliği

Serpil Çalışkanoğlu Yalçın Nereden başlayacağımı tam olarak bilmiyorum. Bunun çok uzun zamandır yazmamakla alakalı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.