Çarşamba , 29 Haziran 2022

Karaman’da cinsel istismar davası: Sanık öğretmen bütün suçlamaları reddetti

Karaman’da, Ensar Vakfı’nın yurtlarından birinde 10 erkek öğrenciye ‘cinsel istismarda’ bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ve hakkında 600 yıla kadar hapis cezası istenen sınıf öğretmeni 54 yaşındaki Muharrem B.’nin yargılanmasına bugün başlandı.

Karaman

Davanın görüldüğü 40- 50 kişi kapasiteli salonda, yoğun katılım nedeniyle yaklaşık 100 kişi bulunuyor. Salonda ifadeleri daha önce alındığı için mağdur çocuklar ve aileleri gelmedi. Sadece avukatları duruşmaya katıldı. Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşma, kapalı oturumda yapılıyor.

Sanık Muharrem B. bütün suçlamaları reddetti. Daha önce Muharrem B.’nin çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu itiraf ettiği belirtilmişti. Muharrem B. mahkemede “Ben yapmadım. Polis bana baskı uyguladı. ‘Sen anlat burada ceza almazsın’ dedi. (Emniyetteki ifadesi) Ben de anlattım. Ben suçsuzum” dedi.

ENSAR VAKFI BAŞKANI MAĞDUR AVUKATI

Ensar Vakfı Başkanı Avukat İsmail Cenk Dilberoğlu da davaya mağdur avukatı olarak katıldı.

SANIK SALONA GİZLİCE GETİRİLDİ

Sanık Muharrem B. tutuklu bulunduğu Ereğli Cezaevi’nden duruşma salonuna gizlice getirildi.Daha önce Muharrem B.’nin duruşmaya telekonferans aracılığıyla katılacağı belirtilmişti.

Duruşmaya ilk olarak davaya müdahil olmak isteyen baroların çocuk hakları komisyonları ile bireysel olarak katılmak isteyen avukatların talepleri alındı. Heyet ardından olayların yaşandığı yurtların bağlı olduğu Ensar Vakfı, KAİMDER, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile baroların çocuk hakları komisyonları, Çocuk Hakları Koruma Derneği, İnsan Hakları Derneği’nin davaya müdahil olma taleplerini kabul etti.

MAĞDUR AİLELERİN AVUKATI: DAVANIN GÜNDEMDE FAZLA KALMASINI İSTEMİYORLAR

BBC Türkçe’den Selin Girit’e konuşan mağdur ailelerin avukatı ve Karaman Baro Başkanı Oktay Yılmaz: “Dosyada bir eksiklik yok. Büyük ihtimalle bugün karar çıkacak. Karaman halkı çok tepkili ama aynı zamanda duyarlıdır. Biz o yüzden Karaman halkından kaynaklanacak bir hadise olacağına inanmıyoruz. Aileler bir an önce bu davanın bitmesi, adaletin tecelli etmesinden yana. Gündemde de fazla kalmasını istemiyorlar.”

​Dava nedeniyle kentte geniş güvenlik önlemleri alınmış, Karaman Valiliği, dava süresinde her türlü basın açıklaması, eylem ve gösterileri yasaklamıştı.

​Öte yandan Ensar Vakfı Karaman Şubesi binasındaki tabelalar ise binaya Türk Bayrağı asılarak kamufle edilmeye çalışıldı.

 

(tr.sputniknews.com)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.