Çarşamba , 28 Eylül 2022

Kampagne gegen Missbrauch startet an

Die Schule als geschützter Ort? Sexuelle Übergriffe auf Kinder und Jugendliche passieren häufiger als allgemein gedacht. Das Problem: Zu häufig wird noch immer weggesehen.

 

kinder-schreiben-jpg-808a4c39026502e9

Deutschlands Schulen sollen das große Ausmaß sexueller Gewalt an Minderjährigen eindämmen. Das ist das Ziel einer neuen Initiative, die kommenden Montag starten und bis 2018 alle 30.000 Schulen erreichen soll. Der Missbrauchsbeauftragte der Bundesregierung, Johannes-Wilhelm Rörig, sagte bei der Vorstellung des Projekts am Dienstag in Berlin: “Wir müssen davon ausgehen, dass in jeder Schulklasse mindestens ein bis zwei Kinder sind, die sexuelle Gewalt erlebt haben oder aktuell erleben.”

Schulen könnten sehr gefährliche Orte für Schülerinnen und Schüler werden, sagte Rörig. Zu möglichen Tätern zählten Familienmitglieder, Gleichaltrige – oder eben auch Lehrer oder Trainer.

“Betroffene brauchen Lehrer, die nachfragen statt abzuwiegeln”

Rörig und die Bundesländer wollen erreichen, dass Verdachtsfälle nicht verschwiegen werden und die Schulleitungen den Kinderschutz zur Chefsache machen. Keine Schule solle am Ende mehr sagen können, sie sei vom Phänomen des sexuellen Missbrauchs überrascht worden, sagte Rörig. Betroffene Mädchen und Jungen bräuchten dringend Lehrer, die nachfragen statt abzuwiegeln. “Viele Lehrerinnen und Lehrer haben Angst vor Falschbeschuldigungen oder wissen nicht, was sie im Verdachtsfall tun können.”

 

Almanya’da istismara karşı okullarda kampanya

Almanya’daki okullarda cinsel istismarla mücadele için bir kampanya başlatıldı. Federal hükümetin Çocuk İstismarıyla Mücadele Sorumlusu Rörig, her sınıfta bir ile iki çocuğun istismar mağduru olduğunu söyledi.

Alman hükümetinin Çocuk İstismarıyla Mücadele Sorumlusu Johannes-Wilhelm Rörig, bütün okullardan cinsel istismar ile mücadeleyi artırmalarını ve öğrencileri çağdaş medya araçları ile gelen tehlikeye karşı uyarmalarını istedi. Başkent Berlin’de salı günü “Cinsel Şiddetin Olmadığı Okul” adlı kampanyanın tanıtımında konuşan Rörig, Almanya’da her sınıfta bir ile iki çocuğun istismar mağduru olduğuna dikkati çekti.

Rörig, 2015 yılında cinsel istismara ilişkin 12 bin suç duyurusu yapıldığını ancak sayının daha yüksek olmasından kaygı duyulduğunu belirterek, rakamın 100 bine ulaşabileceğini göz önünde bulundurmak gerektiğini kaydetti.

Johannes-Wilhelm Rörig

İstismarın sadece okulda yaşanmadığını vurgulayan Rörig, çocuk ve gençlerin ailede, sosyal çevrelerinde veya yaşıtları arasında cinsel istismara uğrayabileceğini söyledi. Rörig, öğrenci, öğretmen ve ailelerin özellikle dijital medyanın tehlikeleri konusunda aydınlatılması gerektiğini kaydetti.

Susulmaması gerekiyor

Kampanya eğitimci ve öğretmenler konu hakkında harekete geçirmeyi, dikkat etmeyi, soru sormayı ve öğrencileri koruyacak konseptleri geliştirmeyi hedefliyor. Rörig, “Almanya’daki okullarda cinsel şiddet konusunda artık susulmaması gerektiğini” vurguladı.

Almanya’daki 16 eyaletin eğitim bakanlarının işbirliği ile başlatılan kampanya ilk etapta Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde uygulamaya geçirilecek. Bu kapsamda her okula konuyla ilgili bir dosya gönderilecek ve eyalet çapında beş konferans düzenlenecek. 2018 yılının sonuna kadar ise bütün eyaletlerde kampanya başlatılmış olacak. Kampanyaya Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) ile Eğitim ve Terbiye Birliği (VBE) de destek veriyor.

Federal Hükümet Çocuk İstismarıyla Mücadele bünyesinde kurulan Mağdurlar Konseyi üyesi eğitim bilimci Catharina Beuster, çocukların verdiği sinyalleri değerlendirebilmeleri ve ve onlara yardım edebilmeleri için özellikle öğretmen ve eğitimcilerin meslek için eğitim alması gerektiğini söyledi. Kampanyanın tanıtımında konuşan Beuster, cinsel istismarın engellenmesi ve bu konuda yardım edilmesi konusunda sorumluluğu sadece yetişkinlerin taşıdığını vurguladı.

Panorama, DW und Google…

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.