Salı , 29 Kasım 2022

Kaftancıoğlu’ndan Soylu’ya: Kandan Beslenenlerden Değiliz

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İçişleri Bakanı Soylu’ya “Biz, şehit cenazelerinde siyasi rant peşinde koşanlardan, kandan beslenerek halkın milli duygularını sömürenlerden değiliz” yanıtı verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “CHP il başkanlarının şehit cenazelerinde protokole alınmaması” yönündeki talimatıyla ilgili açıklama yaptı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun konuyla ilgili bildirisini partililerin katılımıyla Şişhane Meydanı’nda okuyan Kaftancıoğlu, Soylu’nun dün yaptığı açıklamada kullandığı “İstanbul İl Başkanlığına getirdikleri hanımefendi, şehide de küfretti, polise de, askere de” sözlerini hatırlattı.

TIKLAYIN – “Bittin Sen” Diyen Bir İçişleri Bakanı Portresi: Süleyman Soylu

Soylu’nun açıklamalarının kendisini hedef gösterdiğini belirten Kaftancıoğlu, “Biz, şehit cenazelerinde siyasi rant peşinde koşanlardan değiliz, kandan beslenerek halkın milli duygularını sömürenlerden değiliz” ifadelerini kullandı.

“Yaşamı, yaşatmayı savundum”

Partisinin “şehitleri ayrıştırmadığını” belirten Dr. Kaftancıoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bugüne kadar tek bir gencimizin şehit olmaması için mücadele ettim, bundan sonra da edeceğim.

“Bugüne kadar tek bir anne evladının arkasından ağlamasın diye mücadele ettim, bundan sonra da edeceğim.

“Bugüne kadar ölümü değil, yaşamayı, yaşatmayı savundum, bundan sonra da bunun mücadelesini edeceğim.”

“5 kuruşluk dava açacağım”

“Birazdan da Cumhuriyet Savcılığına giderek yalan ve iftiraları nedeniyle kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağım ve ederi kadar kendisine 5 kuruşluk dava açacağım” dedi.

Kılıçdaroğlu: İç savaş çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dün Soylu’nun ifadelerini şöyle değerlendirmişti:

“Açıkça Türkiye’ye bir iç savaş çağrısı yapıyor bununla, iç savaş çağrısı. Ya bu ülkede kala kala şehitleri mi bölmek kaldı?

“Şehitler milletin şehididir. Toplumun her kesimi şehitlere sahip çıkmak zorundadır. Şehitler bizim şehitlerimiz, siz şehitleri nasıl ayrıştırabilirsiniz, bölebilirsiniz?

“Zaten ’15 Temmuz şehitleri ve diğer şehitler’ diye birinci ayrımcılığı yaptılar, ki ‘CHP’nin il başkanları katılmayacak…’ Ne demek katılmayacak? CHP’nin il başkanları da CHP’liler de katılacak! Bu açıkça Türkiye’yi bölme, terörize etme ve Türkiye’yi yönetilemez hale getirmektir”.

Ne olmuştu?

25 Haziran günü Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde iki kişi ölü bulunmuştu. Bu kişilerin AKP’yi destekledikleri için PKK’lılarca öldürüldüğü öne sürüldü.

Elektrik direğine bağlı ve tabanca ile öldürülmüş olarak bulunan Bengi’nin üzerinden, “Bazı arkadaşlarımızın şehadetine neden olan bu kişi Mevlüt Bengi’dir, sorgulanıp, cezası PKK’nın silahlı kanadı olan HPG tarafından kesilmiştir” yazılı bir not çıktığı iddia edilmişti.

Doğubayazıt’ın Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesi’nde görevli temizlik personeli Feyzi Ertik, 25 Haziran günü evinin bahçesindeki mutfakta iple asılmış halde eşi tarafından bulundu. Ağrı Valiliği’nin açıklamasında, “İncelemeler ve otopsi raporu sonucuna göre Feyzi Ertik adlı şahsın evinde kendini asmak suretiyle intihar ettiği tespit edilmiştir” denildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Feyzi Eritik adlı bir kişinin daha AKP’ye destek verdiği için PKK tarafından asılarak öldürüldüğü” iddiasının hükümete yakın bazı medya organlarında yer almasından sonra HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı aramıştı. 

Buldan’a “Sizi CHP bile kurtaramayacak, o köyde taş taş üstünde bırakmayacağım” diyen Soylu’nun bu görüşme sonrası bütün valilere ‘CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ talimatı verdiği de öğrenilmişti.

Soylu dün bunu doğrulayan bir açıklama yaparak, “eksiği değil fazlası var” dedi ve “Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar” ifadelerini kullandı. (PT)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.