Kadına Şiddet konulu sergi ve film gösterimi

Hamburg Demokratik Kadın Hareketi, 25 Kasım – 29 Kasım tarihleri arasında, “Mirabel Kardeşler’den Günümüze Kadına Şiddet” temalı sergi ve film akşamı etkinlikleri gerçekleştirdi.

Kadına şiddet_sergi

Güncel / Haber Merkezi

”25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü” vesilesiyle Hamburg’da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.  Hamburg Demokratik Kadın Hareketi tarafından,  Hamburg MIG Zentrum salonunda  gerçekleştirilen  etkinliklerle ilgili olarak, Hamburg Demokratik Kadin Hareketi temsilcisi Ebru Özdemir, ”Tarihe damgasını vuran devrimci kadınlarla birlikte, şiddete uğramış, katledilmş kadınlara da yer verildi. Sistem kaynaklı, devlet politikaları kaynaklı şiddete karşı ne yapmak gerektiği konusunda çözümlere de yazılı haber şeklinde yer verildi. Etkinlikler çerçevesinde, 28 Kasım Cumartesi günü Film gösterimine de ilgi büyüktü. ”Libertarias” adlı Film gösterimi sonrası kısa sohbet yapılarak, mücadeleyi sokaklarda ve örgütlenerek yükseltme gereği bir kez daha vurgulandı.  Gösterimi yapılan  film, İspanya’da iç savaş patlak vermis ve faşizm tüm ülkenin uzerine bir karabasan  gibi çökmuştur. İç savaşta yaşanan acıları gözler önüne seren ve olaylara militan kadın gözüyle bakan bir film.  Direnişçi  kadınların haykırışları, kahkaha ve zafer marşlarıyla yürüdükleri Barcelona sokaklarında isyan karnavalı, devrimin nasil olabileceğini gözler önune seren bir film” dedi.

Kadın foto sergi3

Mirabel Kardeşler; 25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel’in cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu. Mirabel kardeşlerin, tecavüz edilerek vahşice öldürüldüğü ortaya çıktı ve onlar diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü oldu.

Kadın foto sergi5Kadın foto sergi4

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.